Diferente citiri distante Laser mini prisma prisma cu k 0

Creat de bstcad, Noi 27, 2011, 12:26 AM

« precedentul - următorul »

bstcad

De curand am avut o surpriza neplacuta la verificare unor distante cu statia totala leica tcr 805.
In prima faza am masurat cu miniprisma din dotarea aparatului. Am schimbat constanta prismei, cum se face de obicei. Toate bune si frumoase.
Peste cateva zile, a trebuit  sa verific ceea ce am trasat inainte. Din curiozitate am verificat distantele (e vb de distante de 22m) si cu laserul. Am avut neplacuta ocazie sa observ ca am diferente intre citiri de pana la 2 cm.
Am incercat si cu prisma mare (k=0). Atunci si mai mult s-a complicat situatia cand am sesizat ca am diferente de pana la 3 cm intre citiri. Precizez ca citirile s-au facut pe jalon la inaltimea de 50 cm (prisma mare), si 10 cm miniprisma - avand atashate nivela (bula) pentru verticalitate.
Am incercat atunci cu un alt aparat (Sokkia). Aceeasi problema. Si la asta mi-au dat diferente intre citirea pe prisma si citirea cu laser.
Singurele distante care au fost relativ apropiate (0-2 mm) au fost cele citite cu laserul de ambele aparate.

Are cineva ideea carui fapt i se datoreaza aceste neconcordante ?? Logic ar fi fost ca citirile sa fie foarte apropiate ca valoare intre ele, indiferent de metoda de masurare aplicata.

Va multumesc.

Mit

Cred ca baiu-i numai de la setarile privind constantele prismelor folosite.
Cand masori cu RL, aparatul iti introduce automat constanta pt. situatia cand de ex. ai masura un pct. pe un zid; dar daca tu masori cu RL pe prisma, trebuie sa definesti tu acea constanta, setezi ca este definita de USER si introduci constanta prismei. Diferenta dintre cele doua tipuri de masuratori nu trebuie sa fie mai mare de 2mm, max.5mm. :hi:
Nu in ultimul rand, verifica-ti si bolobocul de la jaloane.

Modificat de Mit (27-11-2011 09:30:03)

John Doe

Uita-te in cartea tehnica a aparatelor folosite, ce zice despre preciziile citirilor directe (cu laser) si a celor cu prisma.
De curios, daca tot era o distanta mica, ai verificat si cu ruleta metalica ?


bogdy

redu distantele la orizont si apoi zi care e diferenta
oricum nu poate sa fie mai meare de 0,5 cm pre distanta aia
eu am patit la topcon care poti prinde prisma in 2 moduri: una cu k= 0 si alta cu k = -30 mm

Modificat de bogdy (27-11-2011 21:12:35)

djxhouse

si eu tot Leica TCR805 R300 am.
cu  RL nu pot masura cu prisma. imi da   signal too strong!
si verifica ce distanta ti-a aratat, distanta inclinata sau redusa la orizont.
De a schimba distanta aratata pe afisaj, apasa tasta  Page.
 :hi:

John Doe

Sau cine stie pe ce suprafata de reflexie a citit cu laserul, de i-au gresit ambele aparate.

bstcad

In momentul in care eram in teren am facut tot ceea ce imi sugerati sa fac....... si de aceea am postat, sa vad daca cineva a mai avut problema asta.
Cu laserul s-a masurat pe cofraje, si pe perete de beton. Cu prisma am verificat puncte fixe la 20m, si la 66 m. Nu cred ca au fost probleme de reflexie.
Tind sa cred ca ar putea fi problema, ori din cauza uzurii prismei, ori din nivela de pe miniprisma, in functie de care am tinut jalonul cat de cat drept.

gude2008

la leica ai grija sa sa setezi constanta 0 la laser ci 34.5 sau 35.4 nu mai stiu, asta e dif dintre RL si IR

gude2008

gata am gasit, la RL +34.4.
sa ai grija cand schimbi de pe IR pe RL sa verifici in setari la EDM daca ti-a luat constanta asta.
bafta

Mit

Nu trebuie "sa si-o ia". Si-o ia sigur. Numai daca vrei tu sa bagi alta constanta, s-o faci sigur! Elvetienii aia s-au gandit ca-s multi "agronomo-padurari" care uita sa seteze si au facut-o ei.  :wink2:  :hi:

gude2008

Mit la RL se poate schimba constanta, la asta m0am referit ca daca a schimbat-o asa ramane cand treci de pe IR pe RL.
Ai ceva cu padurarii?

Mit

Nu, doar ma gandeam cum ca acum, cu Mos Craciun, cu brazii, cu lemnele de foc, padurarii astia  fac bani cat mine-ntr-un an si tot nu le-ajunge; mai fac si cateva lucrari de topografie.

gude2008

Fac bani pe "constiinta" lor Mit.
Si eu sunt "padurar" terminat la Brasov, dar mi-am ales alta cale.

Mit

Pai intr-un fel ne cam asemanam: nici cadastru n-avem si nici paduri in viitorul apropiat.