O parere va rog

Creat de cadian, Noi 07, 2011, 03:49 PM

« precedentul - următorul »

cadian

De curand vreau sa cumpar o statie totala si ma gandeam la Cst-Berger. Stie cineva ceva despre firma respectiva? E o statie totala buna? A lucrat cineva cu ea? Multumesc

cadian


diagodose2009

Parerea mea, este ca este mai bine cand cumperi o statie totala, sa cumperi o marca consacrata deja de mult timp in Romania...
Tu ai un mare avantaj, ca se gasesta mai usor service-ul la statiile (gen TOPCON, Zeisss, Penrtax, Wild, RecElta).. Aceste marci lucreaza foarte bine in coordonate stereo1970..
Oricand cand apar probleme , sau nu stii , atunci tu gasesti, tu  mai ai pe cine sa intrebi si se gaeste firme din Romania , sa iti dea asistenta la problemele tale..

Altfel  iti cumperi o statie cu o marca necunoscuta, iar daca se blocheaza nu stiu ce meniu din statia Cst-Berger, adio , tu trebuie sa alergi 1 luna de zile sa repari un bug de soft..si nu stiu ce aiureala de .. din statie...

De exemplu1: firmele mari  cu zeci de angajati (30-40.oameni.) au in dotare de mult timp statiile totale :  marca TOPCON..

De exemplu2:  topografii cu multa vechime (20-30 anii) , ei iubesc marca Wild (Leica)...o statie super la drumuirii sau drumuiri nationale...Dj, DN1, drumuiri europene.. etc..adica la drumuirii topografice lungi , tunele, canale de apa.. etc..

De exemplu3:  topografii prea saraci isi cumpara marca RecElta R13C...
Stima...........

Modificat de diagodose2009 (07-11-2011 20:00:41)

cadian

multumesc  ..... desi e putin ciudata gandirea (nu a dumneavoastra) a noastra. Toti spunem daca nu spunem macar gandim ca stonex, south, cst-berger nu sunt ok, dar sincer am vazut si poduri trasate cu stonex (cand spun pod nu spun 4 stalpi si multe alte lucrari nu de cadastru). Va dau dreptate la ceea ce ati spus mai sus . Visez la un trimble , leica, dar pana atunci o sa imi folosesc in continuare RecElta 13 ....al meu e fara C si fara R la inceput.

Anton Pann

cu elta4 cu rec 500 poti lucra fara probleme , nu ai laser dar un jalon de 5m acopera multe nevoi si ... da-i bataie . Garantat nu vei avea probleme . Problema este alta : coordonatele cu GPS iti asigura ceva mai multa siguranta , decat daca cumperi coordonatele bornelor sau bisericilor .

cadian