statii totale south

Creat de IonutC, Aug 02, 2011, 09:34 PM

« precedentul - următorul »

IonutC

Vreau sa achizitionez o statie totala south nts 962r la pretul de 5700 e (noua).Isi merita banii. Sunt la inceput si am lucrat doar cu leica isi face treaba f bine dar nu dispun de atatia bani.................. pt ami cumpara una noua.

John Doe

Ce vrei sa spui de fapt ?

IonutC

este fiabila,isi face treaba?
la banii astia pot sa achizitionez altceva?

Ionica34

960 s-a scos din fabricatie, a fost inlocuita de 370, mai usoara, aceleasi performante.
De fiabile, da sunt fiabile, au garantie 3 ani de zile.
Service-ul ptr Europa este asigurat de dealerul South in Romania, SysCAD Solutions.
cere oferta la E-mail
sau 0311035348/0311035349.

nbtrad93

#4
Citat din: IonutCVreau sa achizitionez o statie totala south nts 962r la pretul de 5700 e (noua).Isi merita banii. Sunt la inceput si am lucrat doar cu leica isi face treaba f bine dar nu dispun de atatia bani.................. pt ami cumpara una noua.

Daca ati lucrat cu Leica si nu dispuneti de prea multi bani pueti testa un Stonex seria R.
Sunt facute tot de Leica dar sunt mult mai ieftine.
Putei vedea preturi si descarca brosuri pe www.nbtrade.ro.
Puteti avea un Stonex R6 la 3900 Eur+TVA si beneficiati de :
-precizie 2 sec
-laser 600 m
-dist pe prisma :7500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica
-compensare pe 4 axe
-bluetooth
-port USB pentru memory stick
-Windows CE

sau mai ieftin Stonex R 2 la 2995 EUR+TVA cu:
-precizie 2 sec
-laser 350 m
-dist pe prisma 3500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica TCR 802

Relatii la 0722 250220
www.nbtrade.ro
[email protected]

Modificat de nbtrad93 (08-11-2011 22:56:17)

bad wolf

#5
Citat din: nbtrad93
Citat din: IonutCVreau sa achizitionez o statie totala south nts 962r la pretul de 5700 e (noua).Isi merita banii. Sunt la inceput si am lucrat doar cu leica isi face treaba f bine dar nu dispun de atatia bani.................. pt ami cumpara una noua.

Daca ati lucrat cu Leica si nu dispuneti de prea multi bani pueti testa un Stonex seria R.
Sunt facute tot de Leica dar sunt mult mai ieftine.
Putei vedea preturi si descarca brosuri pe www.nbtrade.ro.
Puteti avea un Stonex R6 la 4500 Eur+TVA si beneficiati de :
-precizie 2 sec
-laser 600 m
-dist pe prisma :7500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica
-compensare pe 4 axe
-bluetooth
-port USB pentru memory stick
-Windows CE

sau mai ieftin Stonex STS 2RP la 2995 EUR+TVA cu:
-precizie 2 sec
-laser 300 m
-dist pe prisma 3500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica TCR 802

Relatii la 0722 250220

Eu nu sunt un fan Leica .
Am insa o curizitate , pe care cred ca o au si alti topografi: Care sunt patru axe pe care se face compensarea la aceste aparate ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

nbtrad93

#6
Citat din: bad wolf
Citat din: nbtrad93
Citat din: IonutCVreau sa achizitionez o statie totala south nts 962r la pretul de 5700 e (noua).Isi merita banii. Sunt la inceput si am lucrat doar cu leica isi face treaba f bine dar nu dispun de atatia bani.................. pt ami cumpara una noua.

Daca ati lucrat cu Leica si nu dispuneti de prea multi bani pueti testa un Stonex seria R.
Sunt facute tot de Leica dar sunt mult mai ieftine.
Putei vedea preturi si descarca brosuri pe www.nbtrade.ro.
Puteti avea un Stonex R6 la 4500 Eur+TVA si beneficiati de :
-precizie 2 sec
-laser 600 m
-dist pe prisma :7500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica
-compensare pe 4 axe
-bluetooth
-port USB pentru memory stick
-Windows CE

sau mai ieftin Stonex STS 2RP la 2995 EUR+TVA cu:
-precizie 2 sec
-laser 300 m
-dist pe prisma 3500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica TCR 802

Relatii la 0722 250220

Eu nu sunt un fan Leica .
Am insa o curizitate , pe care cred ca o au si alti topografi: Care sunt patru axe pe care se face compensarea la aceste aparate ?

Puteti descarca brosura de pe www.nbtrade.ro.
Multumesc

IonutC

Mai pus un pic pe ganduri.........
Astept pareri South nts372r Vs Stonex R6

Alin B.

#8
Citat din: nbtrad93
Citat din: IonutCVreau sa achizitionez o statie totala south nts 962r la pretul de 5700 e (noua).Isi merita banii. Sunt la inceput si am lucrat doar cu leica isi face treaba f bine dar nu dispun de atatia bani.................. pt ami cumpara una noua.

Daca ati lucrat cu Leica si nu dispuneti de prea multi bani pueti testa un Stonex seria R.
Sunt facute tot de Leica dar sunt mult mai ieftine.
Putei vedea preturi si descarca brosuri pe www.nbtrade.ro.
Puteti avea un Stonex R6 la 4500 Eur+TVA si beneficiati de :
-precizie 2 sec
-laser 600 m
-dist pe prisma :7500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica
-compensare pe 4 axe
-bluetooth
-port USB pentru memory stick
-Windows CE

sau mai ieftin Stonex STS 2RP la 2995 EUR+TVA cu:
-precizie 2 sec
-laser 300 m
-dist pe prisma 3500 m
-tastatura alphanumerica
-menu de Leica TCR 802

Relatii la 0722 250220

poate statiile Stonex sunt facute de o firma ce apartine grupului Hexagon de care apartine si Leica dar nu sunt facute de Leica. Scuze daca gresesc !

Anamaria1

Din toate discutiile de pe topograf, observ ca echipamentele Stonex sunt produse de :
GPS-urile de South sau Stonex?!!
Statiile totale - South sau Leica (sau cum zice AlinB. de catre alta firma a grupului Hexagon) ?!!
Distribuitorii Stonex sustin ca sunt producatori.
Acum tot distribuitorul de Stonex vine si zice ca produsele lor sunt fabricate de Leica, dar mult mai ieftine !!!
Intrebare: pana la urma Stonex e un nume sau un producator?

nbtrad93

#10
Citat din: Anamaria1Din toate discutiile de pe topograf, observ ca echipamentele Stonex sunt produse de :
GPS-urile de South sau Stonex?!!
Statiile totale - South sau Leica (sau cum zice AlinB. de catre alta firma a grupului Hexagon) ?!!
Distribuitorii Stonex sustin ca sunt producatori.
Acum tot distribuitorul de Stonex vine si zice ca produsele lor sunt fabricate de Leica, dar mult mai ieftine !!!
Intrebare: pana la urma Stonex e un nume sau un producator?

Anamaria,

Am documentatie care atesta ca statiile totale despre care vorbim sunt proiectate de Hexagon Group si produse in facilitatile proprii Hexagon Group.
Am acte care atesta ca Statiile Stonex R9 sunt produse in Elvetia.
Nu cunosc actionarii firmei Stonex si poate nici nu o sa-i cunosc vreodata.As putea banui doar ca niste oameni influenti care se ocupa de politici comerciale la alte nivele sa considere util ca niste producatori mari care fac aparate bune dar scumpe sa aiba si o firma low cost pentru a acapara un segment cat mai mare din piata.Pe principiul :
-ai bani multi?Poftim un Leica sau un Trimble
-ai bani putini?Poftim un Stonex
Si uite asa cumperi tot de la mine si nu de la concurenta.

Sunt multe exemple de acest gen :Bosch are Skil,VW are Porsche si Audi dar are si Seat si Skoda.
E important sa ai oferte pentru toate buzunarele.
Stonex nu este un nume pentru ca a devenit deja un Brand.

Aparatele sunt disponibile,poti trece oricand sa le vezi si sa te convingi

Gasesti preturi si brosuri pe www.nbtrade.ro
Tot acolo exista si o sectiune de Promotii.
Relatii la 0722 250220

teo&cammy

dragi colegi, va rog, daca cineva lucreaza cu o statie Leica tc 1610 am rugamintea sa ma ajute sa o cunosc, sa ma initiez in modul de lucru cu aceasta statie. multumesc anticipat.

Marian

#12
Citat din: teo&cammydragi colegi, va rog, daca cineva lucreaza cu o statie Leica tc 1610 am rugamintea sa ma ajute sa o cunosc, sa ma initiez in modul de lucru cu aceasta statie. multumesc anticipat.
Eu am una si mai lucrez si cu ea. Numai ca atunci cind am cumparat-o, dealerul nu a reusit sa-mi explice clar cum sa lucrez cu ea.(nu a reusit sa-mi arate pasii de urmat. Cred ca era ceva la firmware) Si atunci, fiul meu a facut niste artificii in ea si asa am reusit. Chestia e ca dupa ce descarc masuratorile din ea, folosesc un program de conversie facut tot de el care transforma fisierul *.gsi intr-un format recunoscut de Toposys. Iti promit ca te ajut, numai sa-l intrebpe fiul meu ce a facut. Sau poate ca statia ta are ce trebuie si atunci s-o gasi cineva pe forum care sa te lumineze.