statiile totale south

Creat de lucius, Iun 27, 2011, 10:03 PM

« precedentul - următorul »

lucius

Puteti sa-mi dati cateva date despre statiile totale SOUTH...daca sunt fiabile...datele se pot descarca folosind TopoLT...daca ati avut probleme de utilizare...in final daca se merita la un buget nu prea mare sa achizitionez un astfel de aparat...

Mit

Daca ai citit ceva de pe forumul asta, mai ales la "vanzari" ai sa constati ca sunt unii care vand aceste scule SOUTH dupa 2 ani de folosinta. Sa nu intelegi ca am spus cumva ca nu sunt bune, dar ma intreb de ce sa vinzi o scula dupa numai 2 ani.
Eu am o Leica de 11 ani si n-as vinde-o inca.  :hi:

sacoracad

Ca vanzator de South, iti recomand cu caldura aparatul, ptr ca-ti rezolvi toate problemele topo cu el la fel ca si cu o alta statie totala, dar la un buget foarte mic si cu multe avantaje (softuri, garantii, service, etc) neexistand nici o problema in utlizarea lui. Poti compara caracteristicile lui cu ale altora si poti trage concluzii singur. Utie si o oferta pe privat.
Din cele 7,8,9 anunturi de vanzari statii totale South din acest forum, 3-4 sunt de la dealeri, cateva sunt de la unii care n-au legatura cu topografia iar celelalte sunt de la altii care au renuntat la meserie si si-au vandut toata aparatura. :hi:

adrianmonea

Functioneaza super, ai tot ce vrei pe ea.La dotariile ei dai pe o leica inca de 3 ori mai mult.Io spun pt ca am un south nts 365R, deci face toti banii pana la ultimul leu.Da se poate face transfer cu topo lt.Recomand Sacoracad, sunt foarte seriosi.

ortetopo

Eu detin un SOUTH 352 dar a stat mai mult in service decat la lucru, a fost si la reprezentanta in china si tot nu s-a rezolvat problema, asta cat a fost in garantie
pana la urma achizitia este dupa bani .... eu zic sa te orientezi spre o statie de firma nu chinezisme

adrianmonea

deci sti cum e, asta depinde si de noroc, nu poti fi sigur pe nimic,dar la banii cat costa, eu zic ca merita, acum pretul asta ce te astepti, fiecare isi cumpara dupa ce bani are.Statie noua, la 4000 de euro si cu atatea optiuni pe ea, sa tina numai cat e garantia, 3 ani, io zic ca sctoti un profit bunicel  de pe urma ei

kod

si o sa ajungeti la aceeasi discutie:
logan 2011 vs. c-classe 2005 ?
 
(exemplu pur stupid, dar verificabil si urmeaza intrebare la care doar fiecare in particular isi poate raspunde).

Voi ce ati alege ? ;)

John Doe

Daca as avea bani de C klasse n-as mai sta sa ma gandesc...

kod

...daca as avea /(bani de)/ C-Klasse, probabil n-as mai fi topograf :D

djxhouse

nu neaparat.
poti sa ai bani de C Klasse, dar in schimb din banii respectivi poti cumpara 3 loganuri si produci de 3x mai mult.
deci nu mereu doar la bani se reduce problema.

John Doe

Ideea era ca exista si aparate mai ieftine care-si fac treaba, nu e nevoie intotdeauna sa dai o caruta de bani pe unul la care jumatate din valoare e numele firmei.

adrianmonea

sunt de aceeasi parere si john doe dar mai ales cu djhouse.Decat sa masor o singura echipa cu o leica mai bine am 3 aparate si masor cu 3 echipe, bine asta daca am ce sa masor :)