Problema calare

Creat de Gunnerica, Iun 03, 2011, 03:13 AM

« precedentul - următorul »

Gunnerica

Am o statie Leica 407 si in ultimele zile a inceput sa-mi dea batai de cap. Am incercat sa o calez si in momentul in care o invart pe o directie indiferent cate grade si apoi revin la pozitia initiala de calare, am constatat ca statia nu ramane calata. Si uite asa am tot invartit-o pe toate directiile pana am ametit si am pierdut timpul cate jumatate de ora la fiecare statie. Nu a patit nimeni la fel? Se poate calibra usor din ceva suruburi sau mai bine o trimit la ceva service autorizat? si daca da, ce service imi recomandati?

bstcad

La service......ca nu e Dacie... sa-i mai legam o sarma....
 =D
La Topgeocart am facut si eu o verificare acum un an 2, si taxa era in jur de 400 RON. Se verifica si se regleaza nu numai calarea, ci si EDM-ul, sistemul de citire al unghiurilor, etc, etc.

Mit

Ai incercat sa folosesti softul ei pt. a o calibra?
Daca nici atunci nu o poti cala...  :hi:

Ionica34

In genere, daca nu are compensatorul defect, reglarea nivelei torice si a celei sferice e o operatie usoara.
La SysCAD te costa 50 Euro, si-ti verifica si si rectifica (daca e cazul) colimatia, indexul, distanta, verticalitatea, adica verificarile tipice.
In plus nu-ti ia nici un ban daca iti constata alte probleme la echipament.

Gunnerica

Multumesc pt sfaturi tuturor.
Cand am cumparat statia de la Blacklight dupa aprox o luna am trimis-o inapoi la ei la service in baza garantiei ca aveam aceeasi problema. Nu era grav ca se decala ff putin, dar vroiam sa fie calarea buna avand in vedere ca lucram pe santiere cu ea si aveam nevoie de cat mai mare precizia (atat cat poate oferi statia).Mi-a venit statia din service si a mers bine, pana acum cateva luni cand a inceput sa faca figuri, dar numai cateodata. In luna martie 2011 am trimis-o la etalonare ( ca daca bine am inteles nu se mai face metrologare). Mi se pare ciudat ca dupa verificarile facute sa apara problemele fara motiv. Eu de la inceputuri am banuit ca ar fi o problema din ambaza sau eventual din suruburile de calare. Observ ca exista o parere destul de buna pt Topgeocart, dar avand in vedere ca sunt din Cluj, mi-e destul de greu sa ajung la Bucuresti cu statia. Poate stiti ceva mai prin zona Ardealului . Multumesc inca o data

kod

eu am auzit ca merita un drum pana in Budapesta, parca zicea cineva pe forum :hi:

dora3mira

Vezi daca scoti ambaza si o montezi pe o alta, daca mai face figuri - ca eu mi-am luat-o ! Am trimis la verificare statia totala si era de la ambaza...

Gunnerica

de 2 zile caut pe net cum se demonteaza ambaza si n-am gasit nimic. N-am vazut niciodata cum se demonteaza si mi-e frica sa nu stric ceva. Dora stii cumva procedura sau vreun tutorial unde pot sa iau lectii? Mersi mult.

dora3mira

Are un buton negru, da? In lateral ! Il rasucesti, dar tii bine cu cealalta mana de maner - statia - si apoi... ramai cu statia in mana si ambaza pe trepied - Gata manualul !

Gunnerica

n-am reusit nicicum faza cum desfacutul de pe ambaza. Mai am o statia si laaia a mers ff usor, am vazut cum se desface. Dar la statia asta Leica nu reusesc nicicum. Butonul ala negru se intoarce numai pana la pozitia pe verticala(se rasuceste cam 90 grade). m-am tot uitat daca nu are vreun surub opritor sau ceva sa-l blocheze si sa nu-i permita rotatia completa, dar n-am descoperit si m-am lasat pagubas... In cele din urma, dupa multe incercari si teste am descoperit de unde era problema mea.....
Problema era trepiedul....Nu stiu care-i explicatia, dar am incercat statia pe alt trepied si apoi si pe gresie, fara trepied....si statie sta perfect....Multumesc de sfaturi si ajutor

dora3mira

Bravo, bine ca ne-ai spus- daca o fi sa aiba careva ceva probleme asemanatoare, macar sa stie ce sa caute ca si rezolvare!

kod

ma rog, nu vad ce legatura are desfacutul ambazei cu trepiedul dar ... in fine !

Gunnerica

Legatura ii ca eu am crezut ca problema pt calarea statiei ii de la ambaza si am incercat sa desfac ambaza ca sa pot incerca statia cu alta ambaza. In cele din urma am descoperit ca trepiedul era de vina pt decalare. Am strans cu un imbus suruburile de la trepied ca avea un mic joc.

kod

...aha avea mic joc, tare mi ca-i de vina ambaza la tine, in alte ordine de idei, ambaza aia trebuie sa iasa relativ usor prin rasucirea acelui "surub" care la amintit dora.
Oare nu a fost cumva "trantita statia pe jos" ? cu tot cu trepied ?
Dar surubul pompa (cu care se prinde ambaza de trepied) nu este cumva indoit ?
A-ti carat statia de pe un punct pe altul legata de trepied ?

Gunnerica

Statia de cand e la mine (august 2009) n-a suferit nici un accident, am lucrat numai eu cu statia asta. N-am reusit sa-mi dau seama de ce nu se desprinde ambaza si nici n-am vrut sa fortez de teama sa nu stric ceva. Dar din cauza ca fara trepied sta calata excelent m-a facut sa cred ca problema ii de la trepied si nu de la ambaza. Oricum , dupa ce am strans suruburile si am umblat in ultimele zile cu ea la masuratori si teste am vazut ca sta calata perfect, asa ca nu mai am motive sa incerc sa desfac ambaza. Intr-adevar am si carat pe umar statia legata de trepied intre punctele de statie, dar intotdeauna cu picioarele stranse si cat am putut de dreapta.