Indrumare Statie Totala

Creat de ovimatrix, Mai 22, 2011, 07:46 PM

« precedentul - următorul »

ovimatrix

Buna Ziua, se doreste achizitionarea unei statii totale si m-am gandit sa cer aici niste sugestii si indrumari in legatura cu aceasta. Ce statie totala mi-ati recomanda ? eu unu personal tin sa merg pe LEICA, ce model este mai practic si desigur cat de cat precis in ziua de azi ? Ma gandesc ca o parte din voi ati lucrat sau lucrari cu diferite statii totale si stiti care e mai buna si care mai putin buna, acuma nu caut una de precizie foarte mare (dupa cum stiti o parte din voi, deja folosesc o Leica TDM 5005 ) ci doresc una mai usoara si practica pentru masuratori in ce priveste lucrarile "simple" parcelari, dezlipiri, alipiri. Statia pe care o folosesc la ora actuala este una cam greoaie ( avand vreo 12 kg doar ea insusi, fara cutie ) sa tot merg cu ea pe teren sa o plimb de colo colo pentru masuratoriile "simple" pe care le efectuez si desigur nici nu imi trebuie precizia aceasta foarte mare pe care ea o ofera. Bugetul in care sa se incadreze statia totala trebuie sa fie de 5.000-5.500 euro noua. Multumesc

John Doe

Nu stiu daca ai postat din prima sau ai cautat mai intai pe forum; chestiunea asta s-a mai discutat in detaliu, de mai multe ori, nu am timp acum sa caut eu dar sigur este. N-as crede ca se vor apuca oamenii sa explice a treia oara.
Daca nu-ti raspunde nimeni, mai cauta pe forum. Uita-te si la "Vânzari", cel putin iti faci o idee despre preturi.

marius_el_ul

Salut,

Stiu ca facea Trimble prin Nikon si ...Spectra(parca) statii foarte misto si ca masuratori si ca dimensiuni si greutate (are pana in 4Kg), masuratori 300m fara prisma....da si tu un search la fratele goagal.

Sper sa iti fie de folos si cred ca se incadreaza si ca pret

marius_el_ul

Syscadu' le vinde, eu mi-am luat un gps de la ei si e f ok

felipe


PULEIMEN


Mihaitza

Buna,

Iti recomand un Leica TS02 7'' power(masoara cu laser pana la 400 de m) .Momentan Top Geocart desfasoara o campanie de vanzari , iar pretul pe unei statii  noi se incadreaza in bugetul tau.