Leica versus Trimble- va rog pareri

Creat de Paoline, Apr 05, 2011, 07:58 PM

« precedentul - următorul »

gude2008


                  adrianc, am lucrat cu leica si acum lucrez cu trimble (si da, a mea e full robotic fara magdrivehttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">).
daca tu crezi ca e rautate in a cere cuiva sa argumenteze ce a spus, asta e o problema.



               

adrianc


                  Nu ma refeream la faptul ca ai cerut argumente. De lipsa lor m-am legat si eu.
Discutia in sine e rautacioasa. Am intrat pe forum-uri la alte meserii (bresle) si rar am intalnit discutii ca aici (pe acest forum). Noi, pur si simplu, nu suntem colegi. Probabil de asta nu avem asociatii profesionale.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf


                  
gude2008 a scris:


bad wolf a scris:

Pro Trimble !

Daca compari Trimble cu Leica e ca si cand ai compara Mercedes cu Logan.



bad wolf poti sa argumentezi??


E parera proprie dupa ce am lucrar cu mai multe marci de statii .
Primele trei , dupa parerea mea sunt:
1)Topcon, Trimble, Leica. Cu specificatia, totusi, ca pentru santiere e mai fiabila Leica.

Consider ca nu trebuie sa argumentez asta.E din proprie experienta.E parerea mea.
De asemenea consider ca cea mai buna statie este cea pe care o stapanesti cel mai bine.

@Adrianc-ai dreptate eu am folosit 2 ani un Logan MCV pe santierul CF Campina -Predeal fara niciun fel de probleme. Nu stiu daca Si un Mercedes ar face fata in conditiile acelea.

Modificat de bad wolf (30-11-2011 15:23:44)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe


                  Dar ai incercat macar? ai fi uimit...


               

gude2008


                  
adrianc a scris:

Nu ma refeream la faptul ca ai cerut argumente. De lipsa lor m-am legat si eu.
Discutia in sine e rautacioasa. Am intrat pe forum-uri la alte meserii (bresle) si rar am intalnit discutii ca aici (pe acest forum). Noi, pur si simplu, nu suntem colegi. Probabil de asta nu avem asociatii profesionale.



O sa avem o asociatie profesionala cand nu o sa mai fim toti ingineri!



               

John Doe


                  Incorect. Atunci cand nu o sa fim unii mai ingineri decât altii.


               

bad wolf


                  
John Doe a scris:

Dar ai incercat macar? ai fi uimit...

Nu. N-am incercat! Nu am avut posibilitatea.
Am incercat in schimb cu Toyota Hylux si spun ca nu prea are concurenta.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni


                  Daca un psiholog ar citii toate postrurile de pe acest forum cred ca ar putea sa scrie o dizertatie pentru doctorat si dupa accea ne-ar trimite pe toti la colegul lui , Psihiatru.
 De ce toate posturile incep intr-un fel si inevitabil se ajunge la noroi si rahat aruncat spre alt coleg doar pentru ca are alta opinie?
exemplu: topicul de aici se numeste "Leica versus Trimble- va rog pareri!" si sa ajuns la o balacareala generala si la eternul si interminabilul subiect " asociatie profesionala care ne lipseste"
Eu va propun un lucru hadeti cu totii sa respectam parerile celorlalti, sa cerem argumente intr-un mod civilizat, sa nu raspundem provocarilor malitioase, sa nu ne certam pe niste teme total cretine de genul " grosime vs lungime, Trimble vs Leica vs Microsoft vs Rebu ca nu ajungem absolut nicaieri si nu in ultimul rand sa pastram tema topicului.
Voi credeti ca Paoilne a inteles ceva din discutile de mai sus? nu cred.



               

gude2008


                  Leica vs Trimble.
Am lucrat cu leica, acum lucrez cu trimble;
+LEICA la aplicatii ingineresti (caii ferate, drumuri, tunele...etc.). Trimble este entry level la asta.
+TRIMBLE la upgrade-uri, foarte usor de upgradat, compensare buna, nu te lasa sa o calezi daca pui trepiedul prea grupat (vibreaza), foarte rezistenta. Minus la accesorii, multi utilizatori de Trimble folosesc accesorii Leica (prisme, ambaze,trepiezi), prismele de la trimble sunt semnate Geodimeter si sunt foarte complicate.



               

gude2008


                  
John Doe a scris:

Incorect. Atunci cand nu o sa fim unii mai ingineri decât altii.



De ce "incorect" John Doe, numai inginerii pot fi membri a unei asociatii profesionale??



               

bad wolf


                  
dtoni a scris:

Daca un psiholog ar citii toate postrurile de pe acest forum cred ca ar putea sa scrie o dizertatie pentru doctorat si dupa accea ne-ar trimite pe toti la colegul lui , Psihiatru.
 De ce toate posturile incep intr-un fel si inevitabil se ajunge la noroi si rahat aruncat spre alt coleg doar pentru ca are alta opinie?
exemplu: topicul de aici se numeste "Leica versus Trimble- va rog pareri!" si sa ajuns la o balacareala generala si la eternul si interminabilul subiect " asociatie profesionala care ne lipseste"
Eu va propun un lucru hadeti cu totii sa respectam parerile celorlalti, sa cerem argumente intr-un mod civilizat, sa nu raspundem provocarilor malitioase, sa nu ne certam pe niste teme total cretine de genul " grosime vs lungime, Trimble vs Leica vs Microsoft vs Rebu ca nu ajungem absolut nicaieri si nu in ultimul rand sa pastram tema topicului.
Voi credeti ca Paoilne a inteles ceva din discutile de mai sus? nu cred.


as vrea sa-mi dai un singur exemplu in care eu ambalacarit pecineva in acest forum! Te rog!


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni


                  nu m-am referit la tine..... sunt altii care au aceasta tendinta


               

bad wolf


                  
dtoni a scris:

nu m-am referit la tine..... sunt altii care au aceasta tendinta


OK.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdyman79


                  Trimble Robotic e o statie foarte buna pentru ridicari topografice si pt. crearea de retele locale. Daca o mai si combini cu un controler Trimble TSC2 sau TSC3 atunci viteza de utilizare creste exponential.
+Trimble :
1. sistemul de autolock on target dupa ID este genial (e cel mai avansat dintre toate statiile)
2. viteza mare de urmarire a tintei mobile
3. soft de prelucrare date gen terramodel/TBC destul de bun.

- Trimble:
1. Laserul este de tot rasul, adica pe suprafete negre/gri/albastre se chinuie sa ia punctele si de multe ori chiar nu vrea (laserul de la S8 e si mai slab)
2. fragil comparativ cu Leica, (din 5 statii(3 S6 si 2 S8) 3 au fost in service in ultimele 6 luni din diverse motive, erori aparute din senin, brusc nu mai gaseste prisma, se blocheaza brusc fara nici un motiv )


Leica TCRP 1200+ Robotic este o statie bunuta, foarte buna pentru santier si retele locale in schimb mai slaba la capitolul ridicari ca Trimble deoarece are meniul mai greoi, nu asa de intuitiv si pierde tinta foarte usor.

+Leica :
1.Laser - dupa parerea mea e cel mai bun de pe piata
2.robusta - foarte buna la santier
3.foarte buna la "masurat unghiuri"  Set of Angles, cand ai prisme montate pe un aliniament destul de aproape una de alta si masori serii automat, iti gaseste fiecare prisma in parte odata ce ai facut primul set, pe cand la Trimble datorita magnetului e f. probabil sa se logeze la alta prisma si sa continue determinarile fara sa observi pana la birou

- Leica:
1. Pierde tinta foarte usor si daca se intampa sa fii pe langa o alta (backsight/panou reflectorizant/semn de circulatie etc) se blocheaza pe tinta respectiva si ia puncte acolo pana ce iti dai seama ca defapt nu te mai urmareste (am avut colegi care au masurat sute de puncte pana au realizat asta, eu doar 60 http://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png"> )
2. Meniu slab/banal/greoi gandit de cei de la Leica (inainte la seria 700 cu trei pasi/enter incepeai o masuratoare/ acum faci considerabil mai multi doar ca sa ajungi la station setup)
3. Logger/controler incomod (nu am lucrat cu Viva, poate e mai bun) si soft limitat pe el.


Concluzia mea:
Pt. Santier LEICA e ideala datorita Laserului iar pt. ridicari topo/cadastru cred Trimble e mai mult mai rapida.
PS.La firma la care lucrez sunt 5 statii Trimble si 2 Leica Smart Stn TCRP 1201+, si le folosim mai ales pe ridicari topo/creare de retele si monitorizari.

Modificat de bogdyman79 (03-03-2012 18:07:28)



               

bogdyman79


                  Sunt mult mai multe de spus despre statiile astea doua, dar doar ata imi vin in minte acum.