Leica versus Trimble- va rog pareri

Creat de Paoline, Apr 05, 2011, 07:58 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Am priceput. Ar mai putea fi ceva: pe ecran iti arata valoarea care e pe cercul lui in directia aia, iar in fisier iti scrie valoarea orientarii directiei respective.

gude2008


                  
Paoline a scris:

Buna ziua,
sunt in dilema, de cateva zile  am primit ok-ul de a cauta aparatura pentru o divizie de topografie-cadastru din cadrul unei firme.
Eu personal am lucrat cu Leica TC407 si TCR805.
Insa persoana care sustine financiar toata operatiunea si-a exprimat dorinta de a achizitiona  aparatura de ultima generatie.
Si ca sa nu fiu subiectiva, am cautat oferte de la Leica si de la Trimble.
Cei mai prompti au fost de la Trimble si mi-au facut urmatoarea oferta:
- TRIMBLE S6 LASER DR300+ LASER SERVO cu unitate de control grafica color cu touch screen Trimble TCU.
- TRIMBLE S3 LASER DR cu precizie de 2 secunde, cu unitate de control grafic color cu touch screen
                                      si

1. SISTEM GNSS- TRIMBLE R8GNSS L1L2 RTK MODEL 3 - 1 receptor - ROVER
compatibil ROMPOS RTK, cu Radio intern + modem pentru transmisia / receptia datelor prin GSM / GPRS de la statiile permanente.

2.SISTEM GNSS

salut!
am lucrat foarte mult timp cu leica si momentan lucrez cu un trimble S8 high prec. care este un instrument robotic perfect, pana si cei de la leica au copiat tehnologia robotica de la trimble si le folosesc la ultimele modele leica TS30 si TM30

dintre cele doua statii S6 si S3 as alege S3 care este un model nou dar in nici un caz cu dr300. Alege DR simplu e mai bun ca-ti masoara cu laser. La DR300 ai punct laser si iti masoara cu infrarosu.
TRIMBLE R6 L1L2 RTK MODEL 2 - 1 receptor - ROVER
compatibil ROMPOS RTK
cu Radio intern + modem pentru transmisia / receptia datelor prin GSM / GPRS.

Iar pentru Leica  ma uitasem la Leica Viva TPS si la Receptorul GNSS  cu care se poate configura un SmartStation (utilizand Viva TPS).- insa pentru Leica n-am primit inca oferta.
Va rog, din experientele personale, din ce ati auzit,  ce marca ma sfatuiti sa aleg?
Multumesc anticipat!



               

phibrizzo


                  Salut, eu am lucrat atat cu statie totala Trimble cat si cu Leica si personal recomand Trimble.
De la Trimble am lucrat cu S6 DR300+ Robotic si pot spune ca se comporta impecabil;windows mobile, meniul este foarte usor chiar si pentru novici, precizie buna, durata mare de viata a bateriilor(iar daca masori mai mult ai un modul care cupleaza 3 baterii si masori vreo 3 zile), tehnologia maglev elimina si mai mult diferitele neplaceri cauzate de uzura rotitelor interne, tot datorita acestei tehnologii la trasare statia se roteste pe directia puntului trasat dar foloseste mult mai putin energie decat o statie cu motoras. Singurul neajuns ar fi lipsa unui ghidaj laser la calare...tot prin catarea din ambaza te uiti si la cat costa una chiar te intrebi de ce nu are si asa ceva.
De la Leica am folosit TCR703 Power si TCR 1205. Aici o sa ma leg doar de 1205: In primul rand meniul este foarte greoi; adica spre deosebire de trimble unde e foarte intuitiv, aici multe functii nu pot fi accesate din meniu(sau cel putin nu am aflat eu cum ar putea) ci prin unele combinatii de taste pe care fara sa citesti manualul nu la intuiesti in veci.;apoi la noi tot aparea o problema chiar si dupa ce am bagat-o in service: relizai viza spate si apoi era foarte indicat sa masori punctul de viza spate pentru ca la descarcare era posibil sa ai neplacuta surpriza ca ti-a aruncat viza cine stie cum; la descarcare am ales sa export csv si apoi sa import punctele in autocad, pentru ca pentru a o descarca trebuia sa facem shdemii de setari in windows la com ports. Ca si plus urias as mentiona ghidajul laser de la calare.
Acum nu stiu cat de exacta este compararea celor doua modele dar recomand Trimble cu caldura.



               

gude2008


                  Salut!
Eu am lucrat cu Leica si acum lucrez cu un Trimble S8 High Prec, am lucrat si cu un S6 si S3 dar nu recomand de la Timble functia DR300+, este foarte proasta mai ales daca lucrezi in constructii si ai nnevoie de "reflectorless". DR300 iti masoara cu "laser" infrarosu si laserul normal foloste doar pt tinta, asa ca daca cumva ai o punct pe o cladire si un obiect intervine in campul vizual, dar nu la intersectia firelor reticulare aparatul iti masoara 2 distante si iti face media, prin urmare o eroare destul de mare. La DR simplu iti masoara pe distante mai mici gen 150-200 metri dar cu laser.
Ca meniu foloste survey controller care este destul de simplu, dar nu atat de ingineresc ca softul de la Leica. De exemplu daca faci o retro pe 2 puncte si nu iti da destul de bine mai citesti unul cu care probabil o sa-ti de-a mai bine dar nu-l mai poti scoate din calcul pe cel cu rezidualele cele mai mari, unde acest lucru la leica se poate face.
Da phibrizzo tehnologia pe magnet de la Trimble e foarte tare, dar a copiat-o si Leica la modelele TS30 si TM30.
De centrare laser nu stiu daca ai mare nevoie, intradevar e mai la indemana dar nu asa precisa ca centrarea optica, eu n-am mai folosit centrarea la instrument de ani de zilehttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">) FREE STATION!!!



               

dora3mira


                  pentru gude2008
Sa mor daca pricep ! Adica de ani de zile tu nu ai de masurat decat cu metoda free station ? Pai asta e metoda de completare a unei ridicari, o verificare a catorva detalii ... Tu nu ai de facut niciodata o ridicare la care sa pleci de pe retea si sa faci o drumuire apoi sa te inchizi pe alte puncte din retea ? O drumuire inchisa?
Pana si la trasari ai nevoie de o ridicare in prealabil - ca sa nu mai spun ca ti-ar trebui un punct stationar si o orientare ...
Ce faci tu oare de ani de zile numai cu free station ?
Sau nu am inteles eu corect si de fapt in rest folosesti centrarea optica ?!
Na , m-ai zapacit !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

kod


                  ... o sa ramaneti "prosti" daca ati sti cati topografi/geodezi cu diploma, care lucreaza pe santier de ani de zile in special la drumuri, nu stiu alte programe cu statia decat cele de retrointersectie, si cele speciale de trasare, asta e, asta ti se cere asta faci.
Ce sa mai vorbim sa faca o lucrare de cadastru .... (e valabila si reciproca, si nu am facut referire la toti topografii santieristi, asa ca aviz amatorilor, nu-mi sariti in cap)



               

Mit


                  Free station il folosesc atunci cand am o lucrare in teren "pe fuga" si nu am nevoie de prea mare precizie; nu mai vorbesc de faptul ca poti da viza pe biserica X dar ea de fapt este bis. Y; nu mai vorbesc de faptul ca multe turle de biserici s-au mai schimbat in timp, iat baza crucii n-a mai venit in acelasi punct.
Cu alte cuvinte, recomand retrointersectie clasica, cu calcule si compensare la birou, cu scoaterea acelor vize care "nu raspund".
... ne-am cam indepartat de topic...  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

bad wolf


                  
kod a scris:

... o sa ramaneti "prosti" daca ati sti cati topografi/geodezi cu diploma, care lucreaza pe santier de ani de zile in special la drumuri, nu stiu alte programe cu statia decat cele de retrointersectie, si cele speciale de trasare, asta e, asta ti se cere asta faci.
Ce sa mai vorbim sa faca o lucrare de cadastru .... (e valabila si reciproca, si nu am facut referire la toti topografii santieristi, asa ca aviz amatorilor, nu-mi sariti in cap)


Tu ai dreptate ! Am intalnit acest mod de lucru , dar nu intersectie unghiulara ci cea liniara(trilateratie) .
Surpriza mea a fost enorma cand firma germana si ce austriaca cu care am colaborat lucrau NUMAI cu statie libera, INCLUSIV la indesirea retelelor planimetrice .
Am avut ocazia -iarasi surpriza mare - sa intalnesc trasari din statie libera doar din doua puncte si un sef de lucrari topografice la drumuri care spunea ca X -ul in Stereo '&0 este pe directi EST.
Asa ca  nu va mirati prea mult ...


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gude2008


                  nu va ganditi la retro doar din directii unghiulare, sunt si distantele masurate, asa ca daca ai doua borne in loc sa stai pe una si sa te orientezi pe a doua, stai intre ele si faci retro din 2 puncte si distante masurate.
daca cele doua borne au o oarecare neinchidere stand pe una si orientarea pe a doua tu ai doar distanta compensata, asta daca te orientezi din coordonate, daca faci retro ai o compensare totala in triunghi care cat de cat e mai buna decat prima.
Eu momentan lucrez in Suedia Stockholm. Orasul este impanzit de reflexe,
Pe un santier iti poti face reteaua di din drumuire normala si din retro, dar ca sa lucrezi cu drumuire in trasari e o pierdere de timp si de precizie asta daca nu te orientezi pe doua puncte si stationand pe pct cunoscut.



               

gude2008


                  Apropos, acum lucram la Citybanan" un tunel de cale ferata care traverseaza orasul, acest tunel trece si pe sub o cale ferata de mare viteza, unde beneficiarul a cerut ca pe perioada contructie acestui tronson pe sub calea ferata, linia de mare viteza sa fie monitorzata permanent cu rezultatele trimise prin GPRS la beneficiar. Asa ca pe lungimea de 60 de metri s-au instalat mini prisme pe traverse si doua console cu doua statii totale (Leica TM30) instrumente speciale pt monitorizari in timp real 24 din 7 (citirea se face la un interval de 20 minute), aceste statii se reorienteaza la o saptamana pe doua puncte fixe provizorii (pilastrii metalici) prin metoda FREE STATION, instrumentele au o acuratete unghiulara de 1", citirea coordonatelor se face cu 4 zecimale, toleranta deformarilor elastice ale caii- 80mm.


               

tcu


                  Pro Trimble, pana acum am lucrat pe Trimble 3600, Trimble 5503 Cu si apoi cu Tcu, apoi am facut o proba la un S6. In cele din urma am trecut pe Leica TCR805 si actualmente lucrez pe un Topcon GPT 3007n.
Pro trimble cu tcu: memorie enorma, soft foarte bun de lucru (lucru cu tabel de coduri cu 3 pagini pentru ridicari topografice cu multe puncte radiate) la trasare, optiunea de a incarca .dxf si de a trasa din map. Implicit tot ce am spus pana acum se rezuma la touch finger.Partea mai nasoala este cu bateria, dar cu un adaptor pentru masina rezolvi problema. Maximum de puncte care le-am ridicat au fost 2000 de puncte intr-o zi. Deci se poate. Pentru unii, in special cei care trec de la un aparat mecanic pe unul roboti e foarte aiurea miscarea fina dar in timp ti se formeaza mana si e ok.
Leica: Problema eterna sunt suruburile de miscare verticala si orizontala. Si aici ma refer doar la dispunerea lor. Iti ocupa doua maini. Eh, la o ridicare unde tre sa mai comunici si cu unul sau doi colegi e important sa ai o statie in mana (asta daca nu alegi varianta hands free), ar mai fi si problema ca daca mai tre sa faci o schita a vizelor sau a terenului ... e mai nasol. Pierzi o gramada de timp. Ca precizii sunt asemanatoare.
Nu sunt sigur, dar din cate imi amintesc mai era o problema cu numarul de joburi. In sensul ca daca ai 10 lucrari a cate 10 puncte ridicate nu te mai lasa sa faci al 11 lea job. Tin minte ca ma loveam de problema asta pentru ca erau zile bune cand soarele statea mult pe cer.http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
Sfatul meu e sa mergi la o prezentare si sa le incerci pe ambele. Dupa ce stii o treaba sigura, adica aparatul respectiv ti se potriveste ... http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> cumpara-l! Bafta multa. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Modificat de tcu (17-08-2011 13:08:32)


_______________________________________
Marius Moldovan


               

bad wolf


                  Pro Trimble !

Daca compari Trimble cu Leica e ca si cand ai compara Mercedes cu Logan.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gude2008


                  
GEO_XXL a scris:

Leica seriile 400 si 800 pierd orientarea ... daca te duci la service iti zice ca nu au nimic.
Softul de pe statie Inclusiv ultima versiune in limba engleza are bug-uri majore.
Desi sunt semnalate peste tot nu au de gand sa le corecteze. (O sa zica ca la aparatele noi nu mai exista bugul)
La Trimble cam acelasi sistem ... "Noi vindem nu intretinem .... Daca nu merge ceva ... Ia una noua"
Sa va ganditi si la suportul tehnic cand analizati.


Nu stiu de ce zici ca leica serie 400 si 800 pierd orientarea, te bati cu ele?, ce le tot faci de pierd orientarea? eu am lucrat si cu 400 si 800 si nu pierd nici o orientare.
daca esti topograf lucreaza cu grija si strange surubu` pompa bine.
cat despre trimble S3, S6, S8 toata stima, super instrumente, nu mai sunt ca cele vechi forte mari si cu consum mare. eu la un S8 lucrez 8 ore cu o baterie (mod masurare "tracking", autolock, camera) statia este full robotic.



               

gude2008


                  
bad wolf a scris:

Pro Trimble !

Daca compari Trimble cu Leica e ca si cand ai compara Mercedes cu Logan.



bad wolf poti sa argumentezi??



               

adrianc


                  gude2008 de ce ai o Leica in avatar daca lucrezi cu un Trimble, si S8 full robotic pe deasupra? Ai si MagDrive?
Cam multa rautate si putine argumente in discutia asta.
Apropo, din unele puncte de vedere, Loganul e mai bun decat Mercedesul (desi nu pot fi comparate)


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.