Leica versus Trimble- va rog pareri

Creat de Paoline, Apr 05, 2011, 07:58 PM

« precedentul - următorul »

Paoline

Buna ziua,
sunt in dilema, de cateva zile  am primit ok-ul de a cauta aparatura pentru o divizie de topografie-cadastru din cadrul unei firme.
Eu personal am lucrat cu Leica TC407 si TCR805.
Insa persoana care sustine financiar toata operatiunea si-a exprimat dorinta de a achizitiona  aparatura de ultima generatie.
Si ca sa nu fiu subiectiva, am cautat oferte de la Leica si de la Trimble.
Cei mai prompti au fost de la Trimble si mi-au facut urmatoarea oferta:
- TRIMBLE S6 LASER DR300+ LASER SERVO cu unitate de control grafica color cu touch screen Trimble TCU.
- TRIMBLE S3 LASER DR cu precizie de 2 secunde, cu unitate de control grafic color cu touch screen
                                      si

1. SISTEM GNSS- TRIMBLE R8GNSS L1L2 RTK MODEL 3 - 1 receptor - ROVER
compatibil ROMPOS RTK, cu Radio intern + modem pentru transmisia / receptia datelor prin GSM / GPRS de la statiile permanente.

2.SISTEM GNSS
TRIMBLE R6 L1L2 RTK MODEL 2 - 1 receptor - ROVER
compatibil ROMPOS RTK
cu Radio intern + modem pentru transmisia / receptia datelor prin GSM / GPRS.

Iar pentru Leica  ma uitasem la Leica Viva TPS si la Receptorul GNSS  cu care se poate configura un SmartStation (utilizand Viva TPS).- insa pentru Leica n-am primit inca oferta.
Va rog, din experientele personale, din ce ati auzit,  ce marca ma sfatuiti sa aleg?
Multumesc anticipat!

Mit

Amandoua branduri au + si -
Daca iei ultima tehnologie, nu are cum sa fie mari diferente intre scule.
Daca as avea banii necesari, cred ca as opta pt. ultimele noutati GPS de la Javad sau Topcon, desi sunt utilizator Leica. :hi:

Paoline

Multumesc frumos, o sa mai caut oferte desi cred ca sunt totusi subiectiva....inclinand balanta spre Leica :) .

dora3mira

Posteaza cerinte pe termen de 2-3 ani randament , gandeste-te ce tipuri de lucrari vor urma a fi efectuate cu acele echipamente ( cu preponderenta ), cine urmeaza a lucra cu ele  - gandeste-te ce softuri sunt deja si ce ar mai fi necesar sa ai daca echipamentul cel nou o impune si cand stii exact in ce suma trebuie sa te incadrezi ... sigur vin si sfaturile !

Stai ca nu am spus si "pup si sunt fericita ca ai ajuns aici Pau ! " Sa nu uiti sa treci Galati la oras  !

John Doe

Nu spun ca Leica nu sunt bune... totusi, inclin sa cred ca reclama e conforma mai degraba cu pretul, la atâtia bani m-as fi asteptat totusi la altceva...

Paoline

Daa Mire, am ajuns aici, dar tu esti mentorul meu si drumul  e luung  si cine stie cat de sinuos? Multumesc pentru sfaturi, cred ca voi cerceta piata inca o vreme.

cristea

Eu lucrez cu Trimble 5503DR Standard
-bate cam la 50m laserul; :( (foarte putin)
-bateria interna (mare cam cat una externa de Leica) dupa 12 ore pusa la incarcat ma tine sa citesc doar 20 de puncte si de descarcat nu poate fi vorba ca e gata.
Deci la ce e bun acest aparat???????????/
Sa umbli legat cu cablaraie si baterii externe (cate trei), care cantaresc pe putin 2.5kg?
-iar de greutatea lui cu trepiedul original nici nu mai poate fi vorba ca te rupe.
-centrare optica ca un teodolit vechi de 30de ani.........
si ar mai fi multe.

Mit

Apropos de Trimble, un coleg de-al meu are asa ceva. I s-au rupt chingile de la cutia aparatului de-atata greutate.  :nod:

djxhouse

GEO_XXL  ..
am un TCR805  si nu am intampinat nici un fel de probleme. nici cu orientarea nici cu altceva si il am aprox de 1 an.
inainte am avut TC407 timp de 3 ani si la fel, mergea brici

sunt uimit ca seria TPS800 au probleme  :uimit:


djxhouse

punct ochit, punct lovit Cristi  :nod:

topocad.cristi

doar sunt dealer leica, e normal sa prezint si calitatile si defectele echipamentelor pe care le comercializez :))))))))))))))))))). sau sunt doar impartial?

John Doe

Asta fiindca cercul orizontal nu e gradat ca un raportor, cu repere fixe; nu are rost sa compari o viza spre acelasi punct inainte si dupa setarea orientarii, normal ca da valori diferite.
Adica: inainte de setarea orientarii pe un punct, aparatul citeste ce se nimereste pe cerc in directia aia; dupa ce setezi orientarea, o sa stie ca directia respectiva are valoarea care rezulta din coordonate, si tot ce citeste de aici incolo va fi relativ la valoarea aia.

topocad.cristi

pai aia e calculata. si daca difera...... inseamna ca ai o problema. care cu siguranta nu e generalizata, ca altfel dadea leica geosystems faliment :) in alta ordine de idei, de unde ai statia?

topocad.cristi

si o alta intrebare.... din care fisier?