Anexa 15

Creat de MBsurvey, Ian 02, 2014, 06:00 PM

« precedentul - următorul »

MBsurvey

Buna ziua!
Poate cineva sa publice o anexa 15. completata. Pe net am gasit la regulamente, dar doresc sa vad in practica ce si cum se scrie / completeaza in ea.
Cu stima.

adrianc

La muncă! nu la întins mâna.

MBsurvey

Am determinat 2 puncte pentru a face mai tarziu o statie libera (pentru masuratori de detalii. Citind despre variantele a si b nu m-am convins unde se incadreaza, punctele fiind oricum temporare. Unii au spus ca ei descarc din aparat formatul propriu "raw", scriu anexa 15. si semneaza....
Ma rog, daca aveti posibilitatea sa postati a si b va multumesc.
Cu stima.
MB

edit:
am reusit sa gasesc un format care contine un log. despre toate informatiile (conectarea la statia permanenta, gasirea solutiei fixed, pierderea semnalului, nr. sesiuni masurate....etc.) evident este prea lunga pentru a lista ca anexa 15.

deci ramane intrebarea voi cum procedati?

Modificat de MBsurvey (11-01-2014 23:37:52)

sam88

Anexa 15a contine masuratorile facute prin metoda statica de determinare a coordonatelor statiei care are o precizie de cativa mm, iar anexa nr.15b contine masuratorile facute prin metoda rtk (cinematica) de determinare care are o precizie de 2 -3 cm. Fiecare OCPI are un regulament diferit, unele OCPI-uri, am inteles ca nu accepta decat anexa 15a. Metoda cinematica e mai avantajoasa prin faptul ca nu stai 2 ore ca sa determini un punct de statie. La anexa 15b unii colegi dau copy paste la fisierul .rw5 si gata e anexa.... si vad ca nu au probleme cu avizarea.

george75m

Conform Deciziei 1 GNSS, punctele retelei de ridicare se determina in mod STATIC si se prezinta ANEXA 15a.
Acele puncte nu pot fi "temporare", se materializeaza in teren, chiar daca esti in camp si folosesti tarusi de lemn care dispar dupa o vreme.
Poti descarca Anexa 15a (completata ca exemplu), precum si o anexa 15b de la o masuratoare cinematica (stop and go) a unor puncte de detaliu.
Linkul este valabil pana pe 27 ianuarie.

https://d.transfer.ro/transfer_ro-12jan-c10f890e27ae.zip" target="_blank">https://d.transfer.ro/transfer_ro-12jan ... 0e27ae.zip

Referitor la postarea anterioara, nu trebuie sa stai 2 ore ca sa determini in mod static un punct, sunt suficiente in medie 30-35 minute, la o distanta de max 20 km fata de punctul de referinta.
Problemele nu se vad neaparat la avizarea documentatiei, ci la posibile suprapuneri ulterioare, in care caz daca s-a procedat conform regulamentului este ok. In schimb, daca s-au determinat punctele retelei de ridicare in mod RTK, nu prea vad cum se justifica prin faptul ca si ceilalti fac la fel si nu au probleme.
De exemplu, eroarea de determinare a punctului de orientare al statiei totale se traduce printr-o rotire a imobilului masurat, care poate fi semnificativa daca parcela este lunga.

Modificat de george75m (12-01-2014 21:59:13)

sam88

La ce posibile suprapuneri visezi? Daca aplici metoda cinematica, esti la 3 cm maxim deplasat!  La metoda statica iti trebuie 3 puncte de referinta si trebuie sa platesti daca te folosesti de ele, doar cateva sunt gratis ...

Modificat de sam88 (13-01-2014 15:59:14)

diagodose2009


Mit

:( ce suprapuneri vechi ?
 :uimit:

rock4ever

respect george pentru cunoasterea meseriei, din pacate putini inspectori de cadastru stiu sa citeasca asa ceva iar daca te suprapui, poti fi parintele geodeziei satelitare, ori mutilezi coltul cu 10-20 cm sa "scape" (caz in care ai aruncat pe geam cu meseria si aparatura oricat de scumpa ar fi) sau te lupti cu morile de vant, umbli de-ti vine apa-n gura si sansele sunt ca nu vei putea rezolva problema. Pe unde lucrez eu, cam asa stau lucrurile

george75m


sam88

Pana la urma nu era vorba de acest subiect (suprapuneri), alea exista si vor exista dintotdeauna.

george75m

Asa este,  important este sa se inteleaga diferenta intre cele 3 tipuri de masuratori (static - anexa 15a,  cinematic stop and go si cinematic rtk rompos - anexa 15b), precum si modul de completare a acestor anexe. Recomand citirea atenta a Deciziei 1 Gnss.

Modificat de george75m (13-01-2014 20:25:23)

MBsurvey

Mersi /toti care au raspuns
(sa rezolvat, postarile au fost de bun folos)