Apartamentare

Creat de djxhouse, Apr 04, 2011, 01:22 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Se da urmatorul caz.
Un imobil (1 cf)  si 2 constructii. casa + garaj, si 2 proprietari.
Trebuie sa apartamentez casa si garajul!

E posibil? sau sa dezmembre terenul in 2 parcele.
parcela 1 casa si teren aferent apoi apartamentare
parcela 2 garaj si teren aferent apoi apartamentare

va multumesc  :hi:

damaris

daca am inteles bine, doresti ca fiecare din cei 2 proprietari sa detina pe un CF separat cate o parte din teren,  o parte din casa si o parte din garaj.

din cate stiu eu, ca sa poti face o apartamentare in cazurile astea, trebuie mai intai sa faci o parcelare. in sensul ca terenul sa ramana pe un CF iar cladirile fiecare pe cate alt CF. si doar ulterior apartamentare.
mai exact : parcelare 3 loturi ( sau 4 in functie de cum vrei terenul) din care rezulta :
 - un lot teren, (sau 2 teren)
 - un lot casa
 - un lot garaj
si apoi cate o aparatamentare pentru casa si pt garaj
 
desi mi se pare aiurea,  pe la noi asa se face
 :hi:

un coleg a avut o situatie asemanatoara, fiind vorba doar de 1 casa si teren, dar pe urma a dorit sa faca alipire pentru unul din proprietari intre apartamentul rezultat si partea din teren rezultata si nu s-a mai putut. Nu a mai permie e-terra .

daca alti colegi in alte parti ale tarii, au rezolvat in alt fel acest tip de situatii si eu as fi curioasa sa stiu cum

valeriu

ma puteti ajuta si pe mine va rog cu un model de apartamentare?

djxhouse

okey.
o sa intreb la inspectori  :hi:

AlexGIS


AlexGIS


djxhouse

sa fiu mai exact
pe teren sunt 3 constructii, din care trebuie apartamentat C1 si C3
C2 NU trebuie apartamentat
http://img593.imageshack.us/img593/9742/65886046.jpg" alt="" border="0" align="top">


astept pareri  :hi:

maryus_h

eu am facut o apartamentare exact in genul celei de mai sus, am C1 care se apartamenteaza in 3, C2 si C3 raman neschimbate.
am depus lucrarea si am primit referat de completare: " va rugam sa intocmiti foaia de avere corect,sa calculati suprafetele aferente in mp pentru cota teren indiviz, si cota parte parti comune tinind cont si de faptul ca mai sint doua constructii C2 si C3 care au si ele cota de teren aferenta."
am refacut foaia de avere cu un calcul gasit intro procedura conform art. 45 din Normele metodologice privind organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 400/2003, dar am folosit la calcul suprafata totala a terenului scazand suprafetele C1 si C2, sa vedem acum luni ce zice si inspectorul. numai bine

adrianmonea

nu e bine, trebuia folosita toata suprafata "terenul cladit si necladit", o sa iei respingere.

maryus_h

am folorit toata suprafata, chestia e ca fiecarei cladire, in functie de suprafata ei, ii revine o cota parte teren aferent. dupa stabilirea acelei cote parte apoi se calculeaza cat ii revine teren in indiviza fiecarui apartament din constructia apartamentata, si binenteles se calculeaza si cota parti comune.
atasez calculul acestor suprafete pentru pareri. multumesc.http://www.fileshare.ro/24910280653.5http://www.fileshare.ro/24910325294.6


448/580px 34.4KB

maryus_h

si a doua pagina


448/580px 22.9KB

adrianmonea

sa imi zici rezultatul de la ocpi, sunt curios