Topograf autorizat angajat la un SRL

Creat de Vvasile, Aug 19, 2011, 02:59 PM

« precedentul - următorul »

Vvasile

Solicit un mic ajutor de la colegii topografi. M-am autorizat de curand si am categoria C. Sunt angajat la un SRL unde sunt actionar cu 99 % din actiuni, la care de curand am schimbat obiectul principal de activitate la 7112 - Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea.
Intrebarea mea este : Este corect sa semnez si sa stampilez documentatiile cadastrale cu stampila procurata in baza certificatului de autorizare categoria C de la OCPI iar pentru contravaloarea lucrarilor executate sa emit factura si chitanta de la SRL ?
In ordinul 107 privind autorizare, la art.24 alineatul (3) scrie ca : Persoanele fizice autorizate nu pot executa lucrari de specialitate pe seama si in numele persoanei juridice neautorizate". Pe lucrarea topografica e clar ca nu pun stampila SRL-ului.
Multumesc pentru orice ajutor care ma ajuta sa ma lamuresc.

Marian

Nu poti emite facturi de la SRL daca nu faci lucrari in numele ei. Poti emite tu facturi daca esti PFA. Cel putin asa stiu eu.

Florian Iordache

Daca ai PFA poti emite factura si chitanta pentru serviciile prestate catre firma ta dar cu subcontract de colaborare si doar daca mai ai alte contracte executate pentru alte firme.

mono70

ma nu mai pune stampila SRl ului pe documentatii
esti batut in cap
daca erai autorizat de ANCPI ca persoana juridica puneai acea stampila speciala

doamne fereste-ma de tine

Vvasile

Multumesc pentru ajutor. Ideea era sa nu mai platesc in plus o contabilitate si sa port grija pentru un alt set de facturi, chitante si stampila. Am pus acest post intrucat unul din inspectorii de la cadastru mi-a spus ca pe ei nu-i intereseaza cine emite factura si chitanta.
Pentru mono70 : m-ai inteles gresit. Am specificat CLAR ca pe lucrarea topografica nu pun stampila SRL-ului.

Modificat de Vvasile (27-08-2011 15:23:58)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Bad wolf, de acord cu ideea dar cu ortografia si gramatica NU !!! Sau chiar nu te intereseaza? sau iti bati joc de cineva?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !