De ultima ora Expertii judiciari doar autorizati de ANCPI

Creat de LeiKKon, Dec 10, 2010, 06:10 PM

« precedentul - următorul »

kod

Probabil li frica si lor de concurenta, ca desi vin din spate inginerii astia topo, nu mai masoara cu ruletele si pasul la expertize ci statii totale si gepeseuri, dar nu-i nimic ca doar asa se naste calitatea din concurenta :hi:
Si tot poate ca reversul medaliei, sa fie complet s-ar putea sa fie suficient de multi experti incat sa nu mai fie cei actuali nevoiti sa plateasca 30% din cat castiga pe amenzi pt. nerespectarea termenelor !
Deci tot raul inspre bine !

Mit

http://old.banateanul.ro/articol/ziar/timisoara/misterul-de-la-numcrul-5/16753/" target="_blank">http://old.banateanul.ro/articol/ziar/t ... l-5/16753/

Cate expertize... atatea rezultate.  :uimit:
Si cand te gandesti ca era vorba de o simpla identificare.

alfa_cul

Exista o anumita rautate inexplicabila intre topografi. Unii se cred desteptii pamantului de parca ei au inventat drumuirea... staţiile totale sau GPS -ul. Este loc pentru toata lumea. Concurenţa isi va spune cuvantul. Kod ia si te autorizeaza ca expert judiciar fă vreo 20 de expertize si dupa aia o sa discutam si despre gps, ruleta, s.a.
Pe forum ar trebui sa discutam lucruri tehnice, despre noutaţi în domeniu etc nu barfa ordinara ca la capra podului.......
Va urez succes la autorizare ca experti judiciari dl. ingineri.Pentru informare vedeti ca pe langa fiecare tribunal exista un birou local de expertize, acolo se depun dosarele.. pentru ale informatii va stau la dispoziţie. Un expert judiciar neamendat...

Mit

Dosarele se pot trimite direct prin posta la Bucuresti.

kod

Citat din: alfa_culExista o anumita rautate inexplicabila intre topografi. Unii se cred desteptii pamantului de parca ei au inventat drumuirea... staţiile totale sau GPS -ul. Este loc pentru toata lumea. Concurenţa isi va spune cuvantul. Kod ia si te autorizeaza ca expert judiciar fă vreo 20 de expertize si dupa aia o sa discutam si despre gps, ruleta, s.a.

Ce pot sa zic decat ca adevarul nu poate decat sa supere, am mai spuso si in alte randuri, nici nu vreu sa aud de autorizatie de expert, ca am incredere deplina in cei care sunt deja :hi:
Nu vad care e motivul inflamarii, daca iti respecti colegi, si lucrezi asa cum trebuie d.p.d.v. tehnic si impartial, ar trebui sa fie loc pentru toata lumea, sau ma insel ?!

"Barfa ordinara ca la capra podului" s-ar putea sa vina chiar din parte d-voastra, eu mi-am expus parerea, daca vreti sa o acceptati e bine, daca nu nici nu ma intereseaza, iar daca vreti cazuri concrete cu experti si despre lucrari facute de ei, strict d.p.d.v. tehnic o pot face si pot da si nume, insa nu cred ca asta e scopul forumului, oare ma insel din nou ?! :hi:

Trinity

experti-judiciari@ googlegroups. com
Aici a fost redirectionata " barfa de la capra podului " si este normal ca pozitia lui Kod sa "scoata fum"  . El oricum nu a facut foc. El a jignit pe toti expertii topografi . Iar Dora spune clar : sa nu vorbesti de rau colegii . Probabil ca expertii topografi se abtin sa spuna ce tampenii au gasit prin lucrarile cadastrale avizate , operate in Cf , lucrari facute de autorizati ABCD .
Clar : Kod nu are bun simt.
Intrebare :  Kod de ce nu vrei sa faci  20 de expertize si sa ne spui apoi parerea despre expertize , experti si ...etc ?
Dupa cum singur ai dedus mai sus ... se fac si bani frumosi .
Da un motiv-raspuns  credibil, serios , dar cu grija sa nu sperii potentialii candidati !

Si fa naibii ceva sa nu se simta jignita toata casxx expertilor tehnici topo ! Pentru ca nu e corect ce faci tu ! Generalizand, creezi o imagine falsa si nereala . Apropo, in Timis doar 1 din cei 7 experti nu are statie totala.

Modificat de Trinity (18-12-2010 01:29:05)

Marian

Citat din: Trinityexperti-judiciari@ googlegroups. com
Aici a fost redirectionata " barfa de la capra podului " si este normal ca pozitia lui Kod sa "scoata fum"  . El oricum nu a facut foc. El a jignit pe toti expertii topografi . Iar Dora spune clar : sa nu vorbesti de rau colegii . Probabil ca expertii topografi se abtin sa spuna ce tampenii au gasit prin lucrarile cadastrale avizate , operate in Cf , lucrari facute de autorizati ABCD .
Clar : Kod nu are bun simt.
Intrebare :  Kod de ce nu vrei sa faci  20 de expertize si sa ne spui apoi parerea despre expertize , experti si ...etc ?
Dupa cum singur ai dedus mai sus ... se fac si bani frumosi .
Da un motiv-raspuns  credibil, serios , dar cu grija sa nu sperii potentialii candidati !

Si fa naibii ceva sa nu se simta jignita toata casxx expertilor tehnici topo ! Pentru ca nu e corect ce faci tu ! Generalizand, creezi o imagine falsa si nereala . Apropo, in Timis doar 1 din cei 7 experti nu are statie totala.

Cu tot respectul pentru expertii judiciari, dau si eu un exemplu: Persoana de care vorbesc e si autorizatA ANCPI, cat D, si expert judiciar, si asociat la o firma autorizata de ANCPI, si angajat la OCPI. Am fost "intimat" ca si firma intr-un proces care s-a stins intr-o buna zi, nu numai eu ci si OCPI-ul din judetul respectiv. Perdoana respectiva a fost numita expert judiciar in proces. In expertiza domniei sale propune cu "minie proletara" SA FIE TRASA LA RASPUNDERE FIRMA MEA, SA FIE TRAS LA RASPUNDERE OCPI-ul respectiv, tocmai OCPI-ul la care el este angajat si de unde lua un salariu bunicel. Probabil ca asa a gindit el in mintea lui aia ingusta ca ma elimina de pe piata si mai scapa de concurenta   Vreti sa spuneti ca asta este un expert impartial si pe care sa-l respecti????  Plus ca din solutiile propuse de el(am citit si eu citeva) nu se intelege nimc clar. Una era tema instantei, cu intrebari clare, si alta era solutia lui. De asta s-a creat atmocfera negativa despre experti si de asta am salutat si eu autoiizarea expertilor de catre ANCPI ca poate vor veni si alti baieti care sa mai stie si meserie si cu mai multa experienta juridica. Intr-adevar sunt amenzi iar onorariile sunt mici, dar macar sa fie respecteata legea si deontologia profesionala.Cum s-ar zice, singe proaspat!!!

alfa_cul

Speţă: Proces civil, obiectul dosarului revendicare şi grăniţuire. Expertul identifică cele două imobile terenuri şi constată că ambele sunt intabulate, unul în 2000 şi altul în 2006. În urma verificării documentaţiilor cadastrale din evidenţa OCPI constată că se suprapun din coordonate în procent de peste 60%. Ambele părţi au titluri de proprietate din care unul sub semnul întrebarii, respectiv cel intabulat în 2006. Ambele documentaţii snt avizate de OCPI. Expertul numit este şi autorizat OCPI. Ce ar trebui să facă expertul. Menţionez că expertul a depus raportul de expertiză.. concluziile raportului de expertiză le voi posta după ce vom vedea şi alte păreri atât din partea expertilor cat şi a celor autorizaţi de OCPI sau ANCPI.
Cu stima

alfa_cul

PENTRU MARIAN - Expertul judiciar care se respectă şi are o anumită experienţă nu va propune niciodată instanţei ce hotarâre să ia sau cine este responsabil de o anumită neregulă ( este motiv de anulare a expertizei, un avocat bun stie asta), el propune instanţei mai multe variante în funcţie de interpretarea actelor, documentelor de f. multe ori contardictorii, instanţa în urma probelor de la dosar urmând să aleagă varianta pertinentă.

kod

Imi pare rau daca voi credeti ca am generalizat, si nu i-am inclus pe toti expertii in aceeasi categorie cu "pantofarii de ocazie".
pt. dn-ul @Trinity .. am sa va raspund aici si pt. mesajul de pe privat:

1. Putem face oricand o masuratoare cu Theo 020B, sau alt aparat clasic daca nu va plac statiile totale si gepeseurile ;)
2. Nu activez pe raza jud. Timis (daci nu ma pot pronunta la ce se petrece acolo in materie de expertize, ocpi etc.)
3. Nu o sa fac cel putin 20 de expertize, pt. ca am facut deja (adica masuratoarea ca la carte, si memoriul tehnic intocmit cum trebuie, firma la care lucrez colaboreaza cu unul din cei mai buni avocati in materie de probleme de proprietate din zona)
Si, mai departe mi-am dat masuratoarea de nenumarate ori si documentatie de expertiza, unui expert/e, care nu de putine ori a facut-o de varza (modificari de suprafete nejustificate, modificari coordonate netretute in raportul de expertiza).
4.Dar lucrul care ma deranjat foarte mult atat pe mine cat si pe proprietarul care a contractat lucrarea este urmatorul:
Dupa ce am facut masuratoarea si documentatia, am predat-o mai departe expertului (pt. ca eu nu am acest drept, si nici nu vreau deocamdata) expertul sa dus frumos la proprietar cu o ruleta in mana, a masurat 2 laturi :hi: si ia cerut proprietarului pt. acest lucru 1.000 RON  :uimit:  (da stimatilor adica 10 milioane vechi , adica pt. ce ?!) poate o sa-mi poata explica si mie vre-un expert ?!
4. Daca eu am fost lipsit de bunt simt atunci situatia de sus cum sa o numesc ?
5. Imi cer scuze daca vre-un expert a interpretat mesajul meu sarcastic de la postul anterior mult prea usor, dar va asigur, ca nu am generalizat, ii respect pe experti asa cum ii respect si pe colegii topografi, doar ca nu-i pot pune in aceeasi oala, la fel cum nici avocatii nu sunt notari :hi:

Pentru mine consider acest topic inchis, nu doresc sa ajung sa dau si nume, si alte exemple, pt. ca fiecare isi cunoaste mai cel mai bine colegii de breasla si modul de lucru, deci ma limitez la atat.

Sper ca pe viitor sa nu fiu nevoit ca la fiecare postare sa pun cap de afis:
"Nu reprezinta un caz general ci unul particular, atentie aviza amatorilor A NU SE GENERALIZA"  :nod:

Astea fiind zise, eu zic ca este loc pentru toata lumea, si am mai zi-so dar trebuie totusi sa respectam niste regului, ca daca nu ....uite unde se ajunge :hi:

Numai bine !

kod


                  sa postat de 2 ori, rog un moderator sa stearga acest mesaj ...

Modificat de kod (18-12-2010 13:34:07)



               

bad wolf


                  
Marian a scris:


Trinity a scris:

experti-judiciari@ googlegroups. com
Aici a fost redirectionata " barfa de la capra podului " si este normal ca pozitia lui Kod sa "scoata fum"  . El oricum nu a facut foc. El a jignit pe toti expertii topografi . Iar Dora spune clar : sa nu vorbesti de rau colegii . Probabil ca expertii topografi se abtin sa spuna ce tampenii au gasit prin lucrarile cadastrale avizate , operate in Cf , lucrari facute de autorizati ABCD .
Clar : Kod nu are bun simt.
Intrebare :  Kod de ce nu vrei sa faci  20 de expertize si sa ne spui apoi parerea despre expertize , experti si ...etc ?
Dupa cum singur ai dedus mai sus ... se fac si bani frumosi .
Da un motiv-raspuns  credibil, serios , dar cu grija sa nu sperii potentialii candidati !

Si fa naibii ceva sa nu se simta jignita toata casxx expertilor tehnici topo ! Pentru ca nu e corect ce faci tu ! Generalizand, creezi o imagine falsa si nereala . Apropo, in Timis doar 1 din cei 7 experti nu are statie totala.


Cu tot respectul pentru expertii judiciari, dau si eu un exemplu: Persoana de care vorbesc e si autorizatA ANCPI, cat D, si expert judiciar, si asociat la o firma autorizata de ANCPI, si angajat la OCPI. Am fost "intimat" ca si firma intr-un proces care s-a stins intr-o buna zi, nu numai eu ci si OCPI-ul din judetul respectiv. Perdoana respectiva a fost numita expert judiciar in proces. In expertiza domniei sale propune cu "minie proletara" SA FIE TRASA LA RASPUNDERE FIRMA MEA, SA FIE TRAS LA RASPUNDERE OCPI-ul respectiv, tocmai OCPI-ul la care el este angajat si de unde lua un salariu bunicel. Probabil ca asa a gindit el in mintea lui aia ingusta ca ma elimina de pe piata si mai scapa de concurenta   Vreti sa spuneti ca asta este un expert impartial si pe care sa-l respecti????  Plus ca din solutiile propuse de el(am citit si eu citeva) nu se intelege nimc clar. Una era tema instantei, cu intrebari clare, si alta era solutia lui. De asta s-a creat atmocfera negativa despre experti si de asta am salutat si eu autoiizarea expertilor de catre ANCPI ca poate vor veni si alti baieti care sa mai stie si meserie si cu mai multa experienta juridica. Intr-adevar sunt amenzi iar onorariile sunt mici, dar macar sa fie respecteata legea si deontologia profesionala.Cum s-ar zice, singe proaspat!!!


Eu nu cred nimic din ce spui.
Un angajat OCPI, chiar daca ese expert judiciar nu are voie sa efectueze expertize judiciare(prin statutul ANCPI),nu poate fi asociat la nicio firma indiferent cu ce obiect de activitate, iar daca este si autorizat , chiar cu cat. D, nu are voi sa efectueze lucrari de cadastru.
Expertii nu dau solutii ci raspund numai LA OBIECTIVELE STABILITE DE INSTANTA SI NUMAI CONFORM ACTELOR AFLATE IN ACEL MOMENT LA DODAR.
Iar raspunsurile (concluziile expertizei ) le dau numai dupa ce fac constatarile tehnice in teren si coroboreaza observatiile tehnice cu actele de la dosar si cu prevederile legii.
dEasemenea mai sunt si cazuri cand expertii sunt obligati(la fel ca si judecatorii sau procurorii) sa se abtina sa efectueze anumite expertize(vezi c.p.c. si c.p.p.)
Inca ceva , nu ANCPI autorizeaza expertii judiciari ci Min. Justitiei , dar acesta din urma a facut o tampenie minstrul predoiu de mare, a scutit pe autorizatii OCPI/ANCPI de o parte din examen , acestia sustinand doar un interviu.Atat.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Trinity


                  Pentru potentialii candidati: a) Sunt amenzi doar daca nu depui lucrarea la al 2-3lea termen si cuprinse intre 300-500lei (pot fi mai multe amenzi la aceeasi cauza daca nu se preda lucrarea ) Majoritatea judecatorilor nu abuzeaza de aceste amenzi .Sunt si exceptii !  3) Onorariile provizorii sunt stabilite de catre instanta si functie de judecator se incadreaza intre 200 si 800lei , iar cele finale sunt propuse de catre expert prin Nota de evaluare . Foarte rar se intampla sa fie diminuate . Mai des se intampla sa nu se mai achite diferenta dupa ce s-a predat lucrarea , sau in caz de renuntare la judecata sau ....etc. Biroul de expertiza de la tribunal retine 10% - bani pe care nu-i mai vezi  4) daca esti legat intr-o forma sau alta de una dintre parti , e preferabil sa te "abtii- abtinere" ( e o forma legala de a te retrage din acea cauza)  iar daca esti angajat la OCPI - vezi mai sus.
5) pentru a realiza o lucrare trebuie sa faci vreo 2 deplasari la judecatorie in tot judetul ,o deplasare la posta ( sau doua daca e cazul) pentru convocari , o deplasare la teren in tot judetul , sau doua daca nu vin partile,  poate si la OCPI pentru planuri si avizarea expertizei , este posibil sa raspunzi de 1-n ori la obiectiuni . 6) Refuzarea unei lucrari se face doar in conditiile legii, mai rar pe caz de boala. 7) Cu unii autorizati ( si OCPI) poti colabora , chiar foarte bine , cu altii ba ( BCPI )  .
Cine poate sa faca lucrarea sub 1000 lei -cinste lui .Evident ca sunt si asemenea situatii .
RASPUNS la Kod intrebarea 4 : daca expertul a masurat doua laturi cu ruleta si a rezolvat problema cu 1000 lei,consider ca si-a indeplinit mandatul. Timpul pierdut, cheltuielile de drum , intocmirea lucrarii, impozitul si cota de 10% aproape ca au fost acoperite in aceasta suma . Tu ca autorizat cat ai luat pentru o ridicare care nu trebuia sa o faci stiind ca nu-i rezolvi problema omului ? Consider tu ai luat banii in mod nejustificat . Cred ca nu ai purecat indeajuns actele cand ai contractat lucrarea, nu ai analizat corect situatia clientului . (Exceptand cazul ca ai informat clientul ca ridicarea topografica pe care o faci este doar pentru uz personal fara efecte in CF sau in rezolvarea problemei.) 
Si totusi scuze : aceste lucrari sunt binevenite in orice cauza, asigura un cumul de informatii suplimentare care nu pot fi decat benefice .

Curaj si Succes bobocilor !


 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Modificat de Trinity (18-12-2010 21:38:35)



               

Marian


                  
bad wolf a scris:


Marian a scris:


Trinity a scris:

experti-judiciari@ googlegroups. com
Aici a fost redirectionata " barfa de la capra podului " si este normal ca pozitia lui Kod sa "scoata fum"  . El oricum nu a facut foc. El a jignit pe toti expertii topografi . Iar Dora spune clar : sa nu vorbesti de rau colegii . Probabil ca expertii topografi se abtin sa spuna ce tampenii au gasit prin lucrarile cadastrale avizate , operate in Cf , lucrari facute de autorizati ABCD .
Clar : Kod nu are bun simt.
Intrebare :  Kod de ce nu vrei sa faci  20 de expertize si sa ne spui apoi parerea despre expertize , experti si ...etc ?
Dupa cum singur ai dedus mai sus ... se fac si bani frumosi .
Da un motiv-raspuns  credibil, serios , dar cu grija sa nu sperii potentialii candidati !

Si fa naibii ceva sa nu se simta jignita toata casxx expertilor tehnici topo ! Pentru ca nu e corect ce faci tu ! Generalizand, creezi o imagine falsa si nereala . Apropo, in Timis doar 1 din cei 7 experti nu are statie totala.


Cu tot respectul pentru expertii judiciari, dau si eu un exemplu: Persoana de care vorbesc e si autorizatA ANCPI, cat D, si expert judiciar, si asociat la o firma autorizata de ANCPI, si angajat la OCPI. Am fost "intimat" ca si firma intr-un proces care s-a stins intr-o buna zi, nu numai eu ci si OCPI-ul din judetul respectiv. Perdoana respectiva a fost numita expert judiciar in proces. In expertiza domniei sale propune cu "minie proletara" SA FIE TRASA LA RASPUNDERE FIRMA MEA, SA FIE TRAS LA RASPUNDERE OCPI-ul respectiv, tocmai OCPI-ul la care el este angajat si de unde lua un salariu bunicel. Probabil ca asa a gindit el in mintea lui aia ingusta ca ma elimina de pe piata si mai scapa de concurenta   Vreti sa spuneti ca asta este un expert impartial si pe care sa-l respecti????  Plus ca din solutiile propuse de el(am citit si eu citeva) nu se intelege nimc clar. Una era tema instantei, cu intrebari clare, si alta era solutia lui. De asta s-a creat atmocfera negativa despre experti si de asta am salutat si eu autoiizarea expertilor de catre ANCPI ca poate vor veni si alti baieti care sa mai stie si meserie si cu mai multa experienta juridica. Intr-adevar sunt amenzi iar onorariile sunt mici, dar macar sa fie respecteata legea si deontologia profesionala.Cum s-ar zice, singe proaspat!!!


Eu nu cred nimic din ce spui.
Un angajat OCPI, chiar daca ese expert judiciar nu are voie sa efectueze expertize judiciare(prin statutul ANCPI),nu poate fi asociat la nicio firma indiferent cu ce obiect de activitate, iar daca este si autorizat , chiar cu cat. D, nu are voi sa efectueze lucrari de cadastru.
Expertii nu dau solutii ci raspund numai LA OBIECTIVELE STABILITE DE INSTANTA SI NUMAI CONFORM ACTELOR AFLATE IN ACEL MOMENT LA DODAR.
Iar raspunsurile (concluziile expertizei ) le dau numai dupa ce fac constatarile tehnice in teren si coroboreaza observatiile tehnice cu actele de la dosar si cu prevederile legii.
dEasemenea mai sunt si cazuri cand expertii sunt obligati(la fel ca si judecatorii sau procurorii) sa se abtina sa efectueze anumite expertize(vezi c.p.c. si c.p.p.)
Inca ceva , nu ANCPI autorizeaza expertii judiciari ci Min. Justitiei , dar acesta din urma a facut o tampenie minstrul predoiu de mare, a scutit pe autorizatii OCPI/ANCPI de o parte din examen , acestia sustinand doar un interviu.Atat.


Imi este indiferent daca ma crezi sau nu, asta-i realitatea pe care am trait-o eu. Daca vrei, iti dau si nume. Si al persoanei si al firmei pe care o are. Ca noutate, persoana respectiva intre timp si-a dat demisia de la OCPI, dar cind mi s-au intimplat mie toate astea, situatia era exact cum am spus-o. Pot sa-ti dau nume, dar pe mesaj privat. Nu vreau sa intru intr-o polemica fara rost. Si ca un detaliu, cind era inspector, pina sa se introduca e-terra, respectiv RGI-ul, isi dirija lucrarile facute de firma lui catre el insusi(ca inspector) si dupa el potopul ca noi trebuia sa inghitim porcariile facute de firma respectiva ca doar era D-L INSPECTOR!!!



               

Trinity


                  Acest exemplu este exceptia de la regula , si sub forme usor diferite , toti am intalnit cazuri asemenatoare . Si in randul expertilor ( toate specialitatile - constructori , auto, agricoli, economisti etc  ! ) si in randul persoanelor autorizate ( cadastru, avocati, notari ,de ce nu si medici) exista gunoaie . Unii dispar, dar apar altii si vor mai exista asemenea cazuri si in viitor . De aceea consider ca este pacat sa nu prezentam situatia reala , incriminand la modul general. Este un subiect care poate fi discutat si elegant, fara suparare . Am intalnit si avocati tineri, care au terminat la facultatile astea post revolutionare ,cu 5 ore pe saptamana ,  dar care sunt adevarati profesionisti  si autorizati categoria D care pun stampila pe orice sau firme care au contractat 800 ha de padure si le-au facut in 10 zile fara sa masoare .
Cred ca aceste discutii, sunt benefice celor tineri chiar daca uneori se mai sparge buba . Dar cred ca ramane spiritul constructiv al forumului deschis tuturor .

Modificat de Trinity (19-12-2010 15:19:11)