De ultima ora Expertii judiciari doar autorizati de ANCPI

Creat de LeiKKon, Dec 10, 2010, 06:10 PM

« precedentul - următorul »

LeiKKon

Foarte importanta aceasta noutate!

 http://www.just.ro/Sections/Posturivacante/ConcursTopografie6decembrie2010/tabid/1609/Default.aspx" target="_blank">http://www.just.ro/Sections/Posturivaca ... fault.aspx

Pe site'ul Ministerului Justitiei a fost publicat anuntul referitor la <Interviu pentru dobândirea calităţii de expert tehnic judiciar în specializarea ,,Topografie, cadastru şi geodezie" de către persoanele care au fost autorizate de Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară pentru realizarea lucrărilor de specialitate în domeniul cadastrului, al geodeziei şi al cartografiei în categoriile D, A sau B >

Pentru cei grabiti, esentialul pe scurt:
- MJ s'a decis in sfarsit sa racoleze expertii tehnici judiciari din randul persoanelor autorizate (exclusiv categoria C) cu conditia ca acestia sa aiba studii superioare. Asta inseamna ca nu se mai da examen de specialitate. Se sustine doar un interviu din tematica juridica!

Si cred ca (indirect) mai inseamna ceva: intrucat PFA sunt obligate sa nu execute lucrari fara a fi receptionate de ANCPI, expertizele vor  trebui sa treaca pe la Oficii (doar pentru validarea masuratorilor topografice nu si a solutiei prezentate). Lucru mentionat dealtfel in legislatia actuala dar care nu a fost respectat de MJ pana acum...

Am ales sa pun postul aici si nu la rubrica expertize pentru ca mi s'a parut ca asa va fi o difuzare mai buna.

Prevad comentarii aprinse pe marginea celor de mai sus ....

Marian


Mit

Si care-i problema?
Problema era la cei care activeaza deja ca experti topo. Sunt de toate "religiile" numai de care trebuie, nu sunt... :nod:

bad wolf

Citat din: MitSi care-i problema?
Problema era la cei care activeaza deja ca experti topo. Sunt de toate "religiile" numai de care trebuie, nu sunt... :nod:
Ati inteles complet gresit.
Nu este obligatoriu sa fii autorizat de OCPI/ANCPI ca sa devii Expert judiciar , dar daca esti autorizat nu mai sustii examenul complet ci dor interviul.
Daca ai fi citit postarea mea de la Anunturi , ai fi vazut de mai multe zile ca am anuntat acest lucru.
Si inca ceva expertiza tehnica judiciare nu inseamna numai masuratori ci mult mai mult,\.
OCPI-ul si nici altcineva nu are calitatra de a cenzura o expertiza, iar modul cum masoara un expert il stabileste el si numi el , nu altcineva.
In alta ordine de idei, daca citeai mai multa legislatie si lasi aerele de mare cadastrist ai fi vazut ca printre obligatiile OCPI, exista si aceea de a aviza , al cererea instantei (deci dupa depunerea expertizei) expertiza in sensul daca materialul topografic folosit este corect.

Pt. Mit , Religia experilor nu are legatura cu calitatea lor ca expert ci cu patru element:
-experienta lor in topografie (restul vine de la sine, cadastrul si cartografia),
-experienta lor in fond funciar,
-cunoasterea legislatiei , intepretarea ei , si croborare cu elementele de la fata locului.
-constiinta sa(a expertului.

In fina ca saintleaga toata lumea:
-MJ a acordat aceasta facilitate celor autorizati de OCPI?ANCPI , daorita lipsei acute de experti.
Noi aven cam 50-60 de numiri si din acest motiv avem si amenzi ,pentru nedepunerea la terme a rapoartelor de ordinul miilor de lei.

Modificat de bad wolf (10-12-2010 22:50:35)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

BW am mai discutat atatea pe marginea asta. Dar acum ai interpretat gresit postarea mea. Daca ai de gand sa te iei de "aerele" mele, abtine-te.

Vezi ca e plin netul pe forumurile avocatilor in care lumea se plange ca sunt numiti experti "de alte religii" in probleme funciare; la asta m-am referit. Daca ai citit printre cele doua randuri scrise de mine si nu ai putut trage concluzia corecta...  :uimit:

Mit


Trinity

Citat din: MitSi care-i problema?
Problema era la cei care activeaza deja ca experti topo. Sunt de toate "religiile" numai de care trebuie, nu sunt... :nod:
la cei care activeaza ca experti erau (si mai sunt inca) mai multe probleme :
-5-7 -10 experti pe un judet ( din care 80% -90% si autorizati de ANCPI!! )
- volumul de lucru - incredibil de mare  .
- complexitatea lucrarilor - de la mic la .... urias
- necesitatea incadrarii in timpul de 1-3 luni pentru a nu primi amenzi
- obligatia de a raspunde convingator la obiectiunile formulate ,de avocati atoatestiutori si reclamanti-parati care sunt convinsi ca ei au dreptate -- cu toate explicatiile de rigoare si ... tot se va ajunge la contraexpertiza !!
- 25%-50% din expertizele topo incearca sa anuleze , sa expliciteze erori din lucrari efectuate de autorizati din cele mai vechi timpura pana la cei de azi
- avocatii au auzit de coordonate stereo si cer sa se masoare in coordonate stereo , sa
se suprapuna cu vechile lucrari facute in stereo ( una pleaca din borna ,alta pleca din retro ) - ce frumusete iese  - nimic nu iese -
- e.t.c .
Dar , MiT , de lucru va fi din plin, ca si Timisoara are Puz-uri , toate facute de firme si PFA , de .... religii diferite .......in stereo 70 !
Si ar mai fi o problema a expertilor : sunt chemati in penal ceva mai mult decat ...altii  ! 
Cred ca ar mai fi multe alte aspecte de descutat .
RECOMANDARE 
Cei interesati de expertiza - sa studieze posturile  Bad Wof , la modul cel mai serios .


 :hi:

bad wolf

Citat din: MitBW am mai discutat atatea pe marginea asta. Dar acum ai interpretat gresit postarea mea. Daca ai de gand sa te iei de "aerele" mele, abtine-te.

Vezi ca e plin netul pe forumurile avocatilor in care lumea se plange ca sunt numiti experti "de alte religii" in probleme funciare; la asta m-am referit. Daca ai citit printre cele doua randuri scrise de mine si nu ai putut trage concluzia corecta...  :uimit:

Am spua si eu asta. Si spune si legea ca expertul este obligat sa faca expertize numai inin domeniul in care este autorizat.
Exiata si Decizia 2999/2006 a Inaltei curti de justitie si casatie care intareste asta.
Nu am dorit sa ma leg de " aerele tale" , dar am crezut ca faci referire la propriu la religie, si doream sa-ti amintesc ca in Timisoara exista , probabi comunitatea cu cele mai multe etnii si religii din Romania si anu am auzit de astfel de probleme.
Iar la noi la firma lucreaza personal de cel putin cinci religii si nu avem niciun fel de probleme.
Deci eu crezusem ca " ai luat-o pe aratura". !
Daca am gresit imi cer scuze.
Dar stii in cati ani un topograf bun, cu experienta devine si un bun expert judiciar(de aici exclud pe cei care lucreaza exclusiv cadastru-pentru ca nu vor fi niciodata experti judiciari)? Cel puti 5-6 de munca sistudiu intens.
Bafta.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Afirmatiile trebuie intelese in functie de context, care nu intotdeauna este exact cel literal.
Nu intotdeauna când cineva face o afirmatie, o face exact la adresa cuiva si cu un scop (presupus oneros) anume.
Daca acuzam pe cineva de anumite atitudini, poate ar fi mai bine sa ne gandim cine si daca da primul cu piatra.
Si hai sa ne mai vedem si de ale noastre, ca de moralisti e plina lumea...

Modificat de John Doe (11-12-2010 11:19:53)

advex

Citat din: John DoeAfirmatiile trebuie intelese in functie de context, care nu intotdeauna este exact cel literal.
Nu intotdeauna când cineva face o afirmatie, o face exact la adresa cuiva si cu un scop (presupus oneros) anume.
Daca acuzam pe cineva de anumite atitudini, poate ar fi mai bine sa ne gandim cine si daca da primul cu piatra.
Si hai sa ne mai vedem si de ale noastre, ca de moralisti e plina lumea...

John, ce bine le spui tu...
Cred ca este necesar sa apara un forum "Expert judiciar Online" cu interdictie pentru topografi si pentru cei cu "aere de mari cadastristi"! :)
Bad Wolf - prea multa patima!    :(

Marian

De acord cu tine Advex. Nimeni nu detine adevarul absolut.

bad wolf

Citat din: advex
Citat din: John DoeAfirmatiile trebuie intelese in functie de context, care nu intotdeauna este exact cel literal.
Nu intotdeauna când cineva face o afirmatie, o face exact la adresa cuiva si cu un scop (presupus oneros) anume.
Daca acuzam pe cineva de anumite atitudini, poate ar fi mai bine sa ne gandim cine si daca da primul cu piatra.
Si hai sa ne mai vedem si de ale noastre, ca de moralisti e plina lumea...

John, ce bine le spui tu...
Cred ca este necesar sa apara un forum "Expert judiciar Online" cu interdictie pentru topografi si pentru cei cu "aere de mari cadastristi"! :)
Bad Wolf - prea multa patima!    :(

Posibil. Imi cer scuze daca se simte cineva lezat .
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Daca este ceva interesant de discutat, consider ca 3 ani (experienta) este INFIM.
Sa nu uitam ca expertul are un cuvant greu de spus  in luarea hotararii de catre judecator.
Nu as vrea sa am un astfel de expert la o cauza unde as fi implicat eu.
Aici vorbesc de experienta 100% nu de a-nvata cateva HG-uri.  :hi:

Modificat de Mit (11-12-2010 20:41:34)

alfa_cul

Sunt expert judiciar de 10 ani şi autorizat. Nu va bucurati domnilor ingineri topo ca în procent de 30% majoritatea expertilor au facut documentaţii cadastrale ca sa plateasca amenzile date la instante in rest va urez succes si atentie la latura penala...

LeiKKon

Citat din: alfa_culSunt expert judiciar de 10 ani şi autorizat. Nu va bucurati domnilor ingineri topo ca în procent de 30% majoritatea expertilor au facut documentaţii cadastrale ca sa plateasca amenzile date la instante in rest va urez succes si atentie la latura penala...

Totusi trebuie sa ne lamuriti: ce va tine acolo in randurile expertilor daca platiti atat de mult amenzi cu bani de acasa? Asa ati zis : ca MAJORITATEA platesc 30% din ce castiga din doc. cadastrale ca sa acopere amenzile. Inseamna ca totusi din restul expertizelor facute castigati mult mai mult din ce dati pe amenzi.  Ca sa merite.