Intrebare pentru autorizare

Creat de katastihon, Sep 27, 2010, 07:06 PM

« precedentul - următorul »

katastihon

Buna ziua tuturor.
Am si eu o nelamurire in privinta acestei autorizari in domeniu cadastrului.
Am terminat studii superioare de specialitate de lunga durata anul trecut, si din cate am citit in ordinul 107/2010 ca este necesara o vechime de 1 an pentru sustinerea examenului pentru categoria C de lucrari de cadastru.
Momentan sunt angajat la o firma pe post de inginer geodez(caci din cate am auzit de la un inginer autorizat cat.D nu prea mai exista meseria de inginer cadastru). Sunt angajat de mai putin de jumatate de an si as vrea sa imi schimb locul de munca la o alta firma tot din domeniu.
Intrebarea mea este: Vechimea merge mai departe? Sau totul se ia de la 0 cand incepi la o alta firma?
Multumesc anticipat.

bad wolf

#1
Citat din: katastihonBuna ziua tuturor.
Am si eu o nelamurire in privinta acestei autorizari in domeniu cadastrului.
Am terminat studii superioare de specialitate de lunga durata anul trecut, si din cate am citit in ordinul 107/2010 ca este necesara o vechime de 1 an pentru sustinerea examenului pentru categoria C de lucrari de cadastru.
Momentan sunt angajat la o firma pe post de inginer geodez(caci din cate am auzit de la un inginer autorizat cat.D nu prea mai exista meseria de inginer cadastru). Sunt angajat de mai putin de jumatate de an si as vrea sa imi schimb locul de munca la o alta firma tot din domeniu.
Intrebarea mea este: Vechimea merge mai departe? Sau totul se ia de la 0 cand incepi la o alta firma?
Multumesc anticipat.
Vechimea merge in continuare  indiferent daca te muti la alta firma.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

... Daca aia de la prima firma  ti-au facut carte de munca si nu te-au tinut in probe.  :wink2:

dtoni

vechimea se calculeaza ca suma tuturor lunilor lucrate ca ing geodez si se justifica prin copiii dupa cartea de munca sau contracte de munca avizate de itm.

katastihon

Am inteles acum.. multumesc mult pentru raspunsuri..

gexU

Am si eu o nelamurire, daca esti incadrat la 6 ore/zi pe cartea de munca, iti poti sustine ex de autorizare cand implinesti un an vechime ? sau se tine cont de nr de ore in care ai fost incadrat? si se calculeaza perioada de un an in functie de ore lucrate?

ancka


bad wolf

#7
Citat din: gexUAm si eu o nelamurire, daca esti incadrat la 6 ore/zi pe cartea de munca, iti poti sustine ex de autorizare cand implinesti un an vechime ? sau se tine cont de nr de ore in care ai fost incadrat? si se calculeaza perioada de un an in functie de ore lucrate?
Nu !
Trebuie sa ai nr.  minim de ore pentru un an , iar cu 6 ore pe zi ai doar 75%,
Sper sa gasesc cararea corecta !

damaris

in ordinul 107 la art. 6, litera e  e):
 "documente de atestare a experienţei profesionale, cum ar fi: carnet de muncă actualizat, vizat pentru conformitate, ADEVERINTE, astfel încât să poată fi făcută echivalarea cu categoriile de autorizare prevăzute la art. 4;"

am pus accept pe cuvantul adeverinte, pentru ca am auzit situatii in care s-au primit dosarele pentru autorizare, chiar daca nu ai carte de munca. S-a acceptat o adeverinta de la o persoana autorizata ca ai colaborat cu ea timp de n ani

Ar trebui sa intrebi mai bine la OCPI -ul unde iti depui dosarul, cred ca fiecare interpreteaza cum doreste

katastihon

Salut si buna ziua..
Revin cu o intrebare.. Daca firma la care sunt angajat are printre obiectele de activitate si proiectare.. se pune ca fiind experenta pentru autorizare?
Multumesc anticipat.

antoncristiann

daca pe cartea de munca scrie "ing. cadastru, geodez, tehnician topograf, xxxxxxxx...etc...atunci e bine

dtoni

#11
Citat din: katastihonSalut si buna ziua..
Revin cu o intrebare.. Daca firma la care sunt angajat are printre obiectele de activitate si proiectare.. se pune ca fiind experenta pentru autorizare?
Multumesc anticipat.
poti muci in orce firma cu orice obiect de activitate( exemplu: Institutul de balet si bune maniere) atata timp cat pe cartea de munca scrie ing. geodez, topograf , cartograf, .....pederast :rotfl:

titulescu1990

O intrebare de baraj.
Daca in prezent lucrez la o firma de topografie, angajat ca si operator calculator, fiind totodata si la facultatea de geodezie.
La finalizarea studiilor si obtinerea licentei voi avea cel putin un an de vechime la firma in cauza - fiind angajat ca operator calculator.
Pot sa ma autorizez dupa obtinerea licentei?

mariancornel

deci domnu de mai sus a fost foarte clar: operator xxxxxxxx trebuie sa scrie  :rotfl:  :rotfl:
daca e sa vorbim serios- dupa ce termini facultatea o sa te incadreze la ing geodez. acum nu se poate treaba asta. din momentul in care vei termina studiile va incepe sa mearga vechimea pentru autorizare. asta e.

dora3mira

pentru mariancornel

Cenzura de mai sus imi apartine si fac precizarea ca la atentionarea unui alt coleg moderator aveti avertisment pentru limbaj necuviincios.
Va rog nu transformati forumul in altceva decat se doreste a fi.
Orice aveti de comunicat in limbaj "colorat" va rog sa o faceti in privat.
Imi pare extrem de rau ca am fost nevoita sa va trag de manecuta !