Expertize judiciare incorecte

Creat de Anatol2018, Aug 23, 2018, 02:04 PM

« precedentul - următorul »

Anatol2018

Salutare tuturor!

 Ma judec din 2012 pe fond funciar. Situatia e destul de incalcita. Parintii mei au detinut o casa cu terenul aferent. 925 mp. Dupa decesul tatalui meu, care a ramas in casa, am aflat ca un vecin detine 1/4 din proprietate. Acte facute de tatal meu. Una peste alta, el detine un sfert, eu cu mama trei sferturi. Vecinul are casa langa a noastra. Problema a aparut cand vecinul si-a luat partea lui. Mi-a blocat accesul in casa cu un gard, si tot ii mai lipseau, zice el, cativa metri de teren. Am demarat procesul cu toti vecinii. De doua ori la judecatorie si de doua ori la tribunal. Cheia problemei se afla intr-un drum satesc lateral, aflat in capatul terenului meu, drum prin care vecinul are accesul la proprietatea lui. EL are acces total la drum pe o alta latura. Acest drum lateral are in documentele cadastrale o latime de 2m si o lungime de 18m. Acum, acolo se afla porti si o cale de acces de 5,45 m si o lungime de 11,45 m. Au fost desemnati in total cinci (5) experti. Ultimii doi au avut ca obiectiv clar sa identifice suprafata de 925 mp tinand cont de acel drum satesc lateral. Ei, expertii, au spus ca documentele primariei sunt eronate, ca acel drum nu a avut nicodata cotele 2x18 m... Si am pierdut procesul si o suma de bani; cheltuieli, expertize, onorarii. Concluziile expertilor nu sunt acoperite de nici un document oficial. Au spus asta pentru ca "gardurile sunt vechi". AM citat. Precizez ca acel drum lateral este domeniul public. CUm pot fi acesti experti sanctionati? Pot sa imi refact dreptul de proprietate? Pentru a intelege mai bine situatia, pot atasa si o schita aici. Veti intelege mai usor situatia de pe teren.

Multumesc!