Baza de date - pe cand si in Romania

Creat de advex, Iul 01, 2009, 03:54 PM

« precedentul - următorul »

advex

ancka: cred ca acesta ar fi castigul unei astfel de baze de date.
Sa fie clar ca datele oficiale: coordonate, planuri, ortofotoplanuri pentru lucrari se achizitioneaza de la oficii, baza aceasta te ajuta in faza pregatitoare a lucrarii!

goguletz

Sunt total de acord cu advex, numai ca trebuie stabilite multe lucruri inainte, cum ar fi:

- aplicatia va fi gratuita, sau va fi accesata doar de un grup de utilizatori (cei care au incarcat informatii);
- in momentul in care un utilizator incarca anumite puncte, cine verifica veridicitatea acelor informatii;
- .....

Ramane de discutat. Multa bafta!

ancka

eu am cautat aceste 2 piramide insa din pacate ele nu mai exista.

LA_OBSTE - distrusa in totalitate

322112.187
570182.912

Pad Moara Vlasiei - nici o urma a existentei sale.

350945.259
591991.467

le-am introdus si in google earth si am salvat fisierele kmz.cum le fac upload aici?

kod

f. interesante propuneri, pai daca tot avem la dispozitie google earh, haideti fratilor sa ne apucam de treaba si sa ne impartim sarcinile, fiecare doritor, pe zona lui de activitate sa marcheze cu "pin"-uri caracteristice fiecarui tip de punct stationabil, sau nu in functie de ordin, si sa trecem la "notes"(descriere) coordonatele lor reale in Stereo `70, si pozitia lor data de Transdat.
si salvam fisierul cu extensia *.kml, sau *.kmz, care va fi pusa la dispozitie gratuit, poate atasam si poze si ne facem baza noastra de date, fara sa mai asteptam alte ajutoare, din partea ANCPI, sau mai stiu eu.

eu as propune sa se deschida un nou topic, gen: "retea indesire, geodezica, sau gps, romania - google earth" - sa vedem cati se incumeta, ca stiu sigur, doritori sunt o gramada !

Numai bine :hi:

advex

Nu este necesar sa facem lucru manual cu introducere date in Google Earth!
Este suficient un fisier excel cu informatii complete: x, y, z stereo 70, N, E - WGS84 din Transdat, N, E - GPS verificat (cand este cazul!), ordin, categorie, stare, data verificarii, autor masuratori, orice informatie utila etc.
Astept propuneri pentru un fisier excel standard!

John Doe

Da, e bine; in afara de asta, si rubricile: acces la punct, schema reperaj (reala !), trapez (Stereo si/sau 1942), mai ziceti si voi...

Ar fi o chestie sa putem pune astea pe acest forum; asa putem contribui si putem avea acces toti.
Am lista cu coordonate puncte pe tara, pe judet si altele, dar nu o data le puneam pe ortofotograma si aratau splendid, dar in teren lipseau cu desavârsire.

kod

tocmai de asta ar trebui sa le punem doar pe cele care exista cu adevarat in teren (lucrari efectuate din aceste borne, de catre noi sau conostiinte) si daca s-ar putea sa atasam si poze, este un lucru de durata, dar cu buna-vointa se poate, ca altfel nu-si are rostul !
asta e parerea mea !

NeoRTK

Eu cred ca daca ne straduim putem realiza o baza de date asemanatoare cu a celor de afara...dar asta ar insemna o echipa adevarata care sa munceasca voluntar si foarta multa cooperativitate din parte colegilor de pe intreg teritoriul romaniei si nu in ultimul rand seriozitate in vederea furnizarii datelor.

vespasy

laudabila ideaa lui
NeoRTK dar sa nu uitam ca daca pun mina astia de la ANCPI pe ea... iti vor spune ca nu e buna apoi vor incepe sa o vinda (ca e receptionata de ei.... si numai atunci e buna!!!) sa nu uitam cu cine ne luptam!!!!!

ace

salutare
are cineva idee cum se poate baga un fisier cu puncte (csv,txt,xls) in google earth?

advex


                  
ace a scris:

salutare
are cineva idee cum se poate baga un fisier cu puncte (csv,txt,xls) in google earth?


vezi Excel to KLM - http://www.earthpoint.us/ExcelToKml.aspx" target="_blank">http://www.earthpoint.us/ExcelToKml.aspx

Numai bine!


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

bradu13


                  oficial tot de la ocpi se pot achizitiona


               

ace


                  Mersi Advex!
Dar cred ca programul de la OCPI e naspa rau.Nu zic ca ala e bun.Dar pe Google Earth imi apar mult mai aproape de adevar decat cele calculate din Stereo'70.
Am incercat cu ROAD 2008,adica am luat coordonata de pe Garmin ROAD 2008 in WGS 84 si am pus-o pe Google Earth.A iesit mult mai bine decat cele calculate de mine cu Transdat cam intre 1-5m,vorbesc de borna din Creata si Gagu(in Ilfov,ca exemplu) nu am incercat mai mult ca e inutil,imi dau seama ca sunt duse.
Pt bradu13 iti dau eu coord alea daca vrei "MOCA".Problema e ca Stereo '70 de depasit demult si ai nostrii nu vor sa treaca pe altceva(adica UTM pe WGS sau ETRS)
ca toata lumea civilizata.Nu stiu ce parere aveti voi dar eu cred ca astea pe UTM ar fi cat de cat corecte.Stereo '70 se preteaza pe zone mici si iti da mai multe batai de cap.

Daca zic ceva neinregula sa imi spune-ti ca nu injur pe nimeni!!!
Hai sa facem ceva!

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

dora3mira


                  Datorita nenumaratelor cazuri de suprapuneri virtuale - ca asa se intampla cand vrei sa faci cadastru din puzzle - era minunat daca sistemul de lucru folosit ar fi ramas in "bucataria noastra" - fara a fi facut public prin mentionarea pe PAD-uri a coordonatelor.
De curand , un coleg a avut ghinionul sa duca o lucrare care se suprapunea atat pe latura de vest cat si pe cea de est - din pricina ca imobilul masurat de el era aproape la mijloc de cvartal. Stiti ce implica sa fie mutate 10 documentatii din est si vreo 8 in vest ? Numai cine s-a confruntat cu asa ceva ar putea sa va explice dar - cu siguranta intelegeti despre ce este vorba.
Sa nu uitam ca un cadastru care scartaie blocheaza economic dezvoltarea unei zone !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !