Legea 165 2013 -

Creat de dd2709, Mai 20, 2013, 09:29 PM

« precedentul - următorul »

severcoman


                  s-apai cerem pararea referitor la "cum se face", experienta trebuie impartasita si altora!


               

John Doe


                  Unde e prevazuta chestia asta cu dreptul de autor si secretul de serviciu? Mi se pare putin ireal dar poti sa stii? poate ca asa este...


               

Ionica34


                  Si oare ce ar face ANCPI-ul daca noi toti am face publice aceste date pe forumul asta?
Ce ar putea face?
Sincer - NIMIC. Ar lua act de cunostiinta, cel mult.



               

severcoman


                  
diagodose2009 a scris:

Fisierul ca DXF  dela legea 165 , sau planul topo  din UAT, este proprietatea
intelectuala a Prefecturii judetului...deci este si secret  de serviciu...al celor de la
 OCPI...
Eu nu cred ca cineva  poate face public asemenea date...


drepturile de autor sunt reglementate prin legea 8/1996 iar documentele rezultate la aplicarea legii 165 nu sunt clasificate;

nu s-a cerut publicarea pe forum a lucrarilor, nici a fisierului .dxf, nici a planului topo ! s-au cerut "impresii" la aplicarea legii 165, cei care au terminat ar putea "sa impartaseasca si altora" din experienta !
(eu cred ca limita islazului nu poate fi secreta : cand pleaca in transumanta, ciobanul Ghita obtine coordonatele conturului islazului -deci sunt publice, si isi conduce turma fara sa incalce proprietatile vecine, nu ?!)



               

John Doe


                  Asa stiu si eu, poate ne spune diagodose2009 mai multe.


               

severcoman


                  
severcoman a scris:


(eu cred ca limita islazului nu poate fi secreta : cand pleaca in transumanta, ciobanul Ghita obtine coordonatele conturului islazului -deci sunt publice, si isi conduce turma fara sa incalce proprietatile vecine, nu ?!)


ar trebui puse coordonate peste tot (rezervatii, arii protejate, parcuri nationale): pleaca Ghita in delta > panou la intrare  "Rezervatia Biosferei Delta Dunarii - tabel cu coordonatele punctelor de contur", adica prinde guvidul din rezervatie sau dinafara ei, poate sa demonstreze omu' ca n-a'ncalcat legea ! (nu poate sa spuna ca n-a stiut unde e limita, ca doar erau afisate!)



               

severcoman


                  ...se lucreaza !


               

Ionica34


                  La Ialomita s-au respins toate lucrarile depuse pe legea 165.
S-au solicitat printre altele :
- fisier DXF pentru fiecare anexa din lege!!!
- listingul proprietarilor pe fiecare tarla semnat si stampilat de primarie (asumat de secretarul comisiei !!!)
- refacerea planurilor parcelare vechi daca se suprapun cu limitele de siguranta ale drumului
- trecerea cantoanelor silvice ca teren neretrocedabil !!!
si altele pe care nu mi le aduc aminte exact acum.



               

severcoman


                  
Ionica34 a scris:


- refacerea planurilor parcelare vechi daca se suprapun cu limitele de siguranta ale drumului


toate-s bune rau, dar asta-i cea mai tare !



               

Mit


                  Si nu-nteleg ce are limita cadastrala a drumului cu limitele de siguranta (mai corect se numeste "zona de siguranta a drumului" ).  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">

Baietii de la ANCPI/OCPI cred ca vor sa faca, cadastrul general prin digitizare.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">

Modificat de Mit (20-08-2014 10:56:58)



               

Ionica34


                  conform legii drumurilo, terenul din zona de siguranta este in administrarea companiei nationale a drumurilor si in consecinta teren al statului neretrocedabil. Iar ei au parcelare vechi peste aceasta limita, chiar daca legea drumurilor este aparuta prin 2006.
Drept urmare, tarlalele sunt mai mari decat ar trebuii sa fie. Si acum daca te apuci sa le refaci trebuie sa tai din suprafata aflata in titluri.



               

severcoman


                  
Ionica34 a scris:

Drept urmare, tarlalele sunt mai mari decat ar trebuii sa fie. Si acum daca te apuci sa le refaci trebuie sa tai din suprafata aflata in titluri.


nu.
tarlalele nu sunt nici mai mari si nici mai mici daca au fost corect intocmite pp la momentul respectiv (1991-2006); nu se poate ca o lege din 2006 sa modifice preveerile lg 18/91 si rezultatul aplicarii acesteia;
"zona de siguranta" nu este acelasi lucru cu terenul aferent drumurilor/domeniul public, asa cum spune si Mit.
(atfel spus, drumul este "ce-a ramas"!)



               

Ionica34


                  http://www.cnadnr.ro/docs/pagini/OG%2043%20-%201997%20privind%20regimul%20drumurilor%20act%20la%20data%2021%2001%202013.pdf" target="_blank">http://www.cnadnr.ro/docs/pagini/OG%204 ... 202013.pdf
Art 2. Alineatul (3) Fac parte integranta din drum: ampriza si zonele de siguranta, podurile, podetele, viaductele, pasajele denivelate, zonele de sub pasajele rutiere, tunelurile, constructiile de aparare si consolidare, trotuarele
, pistele pentru ciclisti, locurile de parcare, oprire si stationare, bretelele de acces, indicatoarele de semnalizare rutiera si alte dotari pentru siguranta circulatiei, spatii le de serviciu sau control, spatiile cuprinse în triunghiul de vizibilitate din intersectii, spatiile cuprinse între autostrada si/sau drum si bretelele de acces, terenurile si pl
antatiile din zona drumului, mai putin zonele de protectie.
Acum, considera ca planul parcelar nu a tinut cont de aceasta lege si s-a dus cu limita tarlalei dincolo de limita de siguranta. Ce zici tu e ceea ce ar trebuii sa fie ("daca au fost intocmite corect pp"http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png">.
Pai asta e problema - nu s-a tinut cont de limita de siguranta, de canalele de desecare (sa-ti spun ca dupa 1991 in unele zone din Ialomita canalele de desecare au fost astupate? - Uita-te in zona Giurgeni pe google maps si o sa vezi cu ochii tai), s-au intins cu tarlaua pana la limita santului drumului, daca acest sant a existat sau pana la limita rambleului/debleului.
Iar OCPI acum vrea sa le corectam noi. Daca nu crezi, iti fac poza dupa suprapunere si o postez aici.



               

topotrif


                  Nu-mi este clar,care articol din lg.165 se refera la ce a fost solicitat printre altele la Ialomita:
- fisier DXF pentru fiecare anexa din lege!!!
- listingul proprietarilor pe fiecare tarla semnat si stampilat de primarie (asumat de secretarul comisiei !!!)
- refacerea planurilor parcelare vechi daca se suprapun cu limitele de siguranta ale drumului
- trecerea cantoanelor silvice ca teren neretrocedabil !!!
si altele pe care nu mi le aduc aminte exact acum.

Referitor la "refacerea planurilor parcelare vechi daca se suprapun cu limitele de siguranta ale drumului":
 Limitele de siguranta au fost trecute in sector 0, de unde stiti ce a fost intabulat in tarlaua limitrofa? Pentru Lg.165 nu ne-au fost furnizate aceste informatii,probabil s-a considerat ca nu  sunt necesare .
Deci,oficial noi nu cunoastem daca zona de siguranta se suprapune cu ceva.



               

severcoman


                  
Ionica34 a scris:

Iar OCPI acum vrea sa le corectam noi. Daca nu crezi, iti fac poza dupa suprapunere si o postez aici.


se face o confuzie : in opinia mea nici macar OCPI nu poate corecta, in ciuda faptului ca planyul parcelar "se va modifica, etc., cf. regulamentului X...s.a.m.d., plusuri minusuri...", intrucat dpretul de proprietate este garantat !
(nici nu vreau sa ma gandesc la cate procese trebuie sa deshida statul roman! - eventual o expropriere in masa , adica nationalizare! sau poate modificarea unor legi, care este cel mai la indemana, insa de la anu'!)