problema conversie google earth

Creat de ancka, Feb 18, 2013, 07:07 PM

« precedentul - următorul »

ancka

de ceva vreme am o problema referitor la conversia unui fisier dwg in kmz.conversia o realizez cu global mapper vs 13 (64 bit).
golbal mapper imi exporta fisierul kmz, insa cand il deschid in google earth nu se intampla nimic.nu pot vizualiza acel kmz.
a mai intalnit cineva problema asta?

advex


old man

Pot sa te ajut cu conversia daca-mi trimiti dwg-ul.

John Doe

Am avut si eu problema asta, m-am uitat atent la optiunile de export si am gasit bubele. Asta ar fi prima solutie.
A doua: ca sa-ti fie mai usor, incearca sa exporti KML - e cam acelasi lucru dar e in format text si poti citi fisierul exportat ca sa vezi ce nu e bine.

ancka

problema este ca nu mai pot vede in google earth, nici .dwg-urile pe care le convertisem inainte de aparitia acestei probleme...
in schimb am incercat cu toplt si translt insa nu m-am prins deocamdata ce trebuie facut ca sa puna si textul din dwg in kmz.totusi la un desen cu sute de puncte dureaza ceva pana este creat fisierul .csv.

John Doe

Eu am facut KMZ din desene destul de mari si a mers. A pus si textele cu numerele de parcela. Poti avea multe surprize din cauza layerelor inghetate ca ti le ia si pe alea, sau desenul poate fi putin busit, sau nu ai ales sistemul de proiectie si datumul care tebuie in Global Mapper... pot fi multe cauze.
E bine sa convertesti un desen cât mai "curat". Pentru asta, deschide AutoCAD de pe iconita, da-i comanda RECOVER, deschide desenul tau si o sa ti-l repare daca sunt erori - o sa-ti scrie pe ecran.
In desen, dezgheata toate layerele si da-i un zoom extins; daca ai uitat un singur punct pe undeva la o suta de kilometri de desenul tau, Global Mapper asa o sa ti-l arate si el; o sa fie punctul ala si inca un punct=desenul tau, normal ca nu vezi nimic, asa ca sterge entitatile in plus. Si da-i si un PURGE la desen, nu strica niciodata.
Daca nu reusesti, trimite-mi desenul (sau o parte din el) si poate te rezolv eu, ca m-ai facut curios.
Nu conteaza daca folosesti linii sau polilinii in DWG, Global Mapper vede doar coordonate. Spor !