masurare fara prisma

Creat de Trinity, Iul 17, 2010, 11:57 AM

« precedentul - următorul »

ace

sau citeste manualul daca nu stii cum sa setezi constantele ca e imposibil sa nu ai!!! :hi:

John Doe

... poate-mi spune cineva ce inseamna unghiuri mici si unghiuri mari...

doru2: pentru o suprafata foarte denivelata (finisaj exterior de bloc comunist, nu stiu cum ii spune), eu am obtinut diferente in jurul a 10 cm pe distanta, la cativa milimetri intre punctele de viza. Pe aceeasi suprafata. Setarile aparatului erau cele din cartea tehnica. Aparat Leica TCR 307S.

Modificat de John Doe (23-07-2010 08:13:30)

doru2

poate depinde si de serie. eu am masurat cu 1200, poate merge mai bine.

Trinity

John Doe  :... poate-mi spune cineva ce inseamna unghiuri mici si unghiuri mari... ???


Pentru exprimarea "unghi mic (mare ) " am avut in vedere unghiul format intre  viza laser si aliniamentul constructiei (obiectului masurat ) , in punctul de vizare . Diferentele mari 10cm si ...cel putin 1.8m verificat !!   apar  la colturile constructiilor masurate la unghiuri sub 35-45g , care mai au un obiect ( continuare zid sau gard metal ,etc, ) in lungul vizei. Se pare ca in aceasta situatie am fost eu si cred  este o situatie ce trebuie evitata . Am punctat pe colt zid  si a masurat gardul de metal ce pleca de langa zid ( viza practic s-a prelungit pe gard desi eu punctasem coltul zidului ) , am punctat pe colt si a masurat zidul de dupa colt de la alt perete. 

John Doe a scris :
Chestiunea se poate intelege cel mai bine practic. Luati aparatul si trageti niste vize RL pe mai multe suprafete, culori, distante, unghiuri de vizare  si, zic eu, o sa intelegeti si retineti cel mai bine chestiunea. Care are si o parte teoretica - despre care s-a discutat, iar restul e PRACTICA.
Eu chiar am facut asta, si numai asa am priceput despre ce e vorba.

Cred ca am priceput (si eu) cum este cu "masoara laser" ,  si as adauga la textul de mai sus situatia descrisa : a se evita colturi de casa cu obiecte in fundal apropiat , masurate la unghiuri mici.


Inca ceva : nu am studii de specialitate , si de obicei accesez acest forum la ..... primele ore ale zilei deci e posibil sa mai gresesc-gafez-etc . Dar  ce faceti voi aici este ..... SUPERBBBBBB .

bad wolf

Trinity, cauta in setari si vezi daca statia nu are obtiunile de masurare :
-maimic decat..... (ex. 10m),
-mai mare decat ...ex .10 m
- intre .... si ....indre, exemlu : in intervalul de la 50 la 150 m.
Daca are aceste obtiuni(majoritatea statiilor serioase au aceste obtiun) , atunci n-ai decat sa modifici setareain timpul masuratorilor(dureaza cateva secunde)si vei evita orice eroare,
Succes!
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Trinity: Da, ai patit asa: ai vizat coltul cladirii dar ai avut pe directie si gardul de metal; raza laser nu e punctiforma, se imprastie nitel deci ai avut lumina laser si pe gard iar reflectia din gard a fost mai puternica decat cea din constructie, iar aparatul ti-a luat-o de buna pe cea mai puternica.
Mai poti pati asa daca ai pe viza vreo frunza sau chiar vreun fir de iarba, care nu se vede cand te uiti la obiectul tau de masurat, si ies niste rezultate de te tot miri. Poti gasi eventualul fir de iarba numai daca ai rabdare si focusezi incet înapoi de-a lungul intregii distante.

Exprimarea aia cu unghiuri mari si mici am inteles-o, incercam doar sa atrag atentia asupra exprimarilor ambigue; preferabil a se evita. In general, nu doar aici.


Multumim pentru votul pozitiv acordat. Iar studiile... pentru mine, conteaza mai mult omul. Cu sau fara studii, cât traim avem de învatat. Printre altele, si asta incercam sa facem aici.

bad wolf

#21
Citat din: John DoeTrinity: Da, ai patit asa: ai vizat coltul cladirii dar ai avut pe directie si gardul de metal; raza laser nu e punctiforma, se imprastie nitel deci ai avut lumina laser si pe gard iar reflectia din gard a fost mai puternica decat cea din constructie, iar aparatul ti-a luat-o de buna pe cea mai puternica.
Mai poti pati asa daca ai pe viza vreo frunza sau chiar vreun fir de iarba, care nu se vede cand te uiti la obiectul tau de masurat, si ies niste rezultate de te tot miri. Poti gasi eventualul fir de iarba numai daca ai rabdare si focusezi incet înapoi de-a lungul intregii distante.

Exprimarea aia cu unghiuri mari si mici am inteles-o, incercam doar sa atrag atentia asupra exprimarilor ambigue; preferabil a se evita. In general, nu doar aici.


Multumim pentru votul pozitiv acordat. Iar studiile... pentru mine, conteaza mai mult omul. Cu sau fara studii, cât traim avem de învatat. Printre altele, si asta incercam sa facem aici.

Tocmai de asta i-am spus sa caute setarile respective.
Odata , setata , statia evita obstacolele de pe intervalele setate.
Dar, mai este totusi indicat a se face o focusare a lunetei de la zero pana la distanta de vizare ,pe traseul de vizare pentru a se observa eventualele  obstacole, de care ai amintit tu, si pe care poate le evita astfel.
Sper sa gasesc cararea corecta !