masurare fara prisma

Creat de Trinity, Iul 17, 2010, 11:57 AM

« precedentul - următorul »

Trinity

Am cumparat o statie care are posibilitatea masurarii fara prisma. Trimble M3. Am constatat ca la masurarea unui colt de cladire, cu o viza oblica fata de zidul casei, a masurat cu eroare de 12 cm . intrebarea este :eroarea este legata de unghiul sub care cade viza pe obiect , materialul pe care se vizeaza  sau este recomandat sa se vizeze "pe cat posibil" - perpendicular pe obiect ?.

Mit

Pe cat posibil perpendicular! :hi:

John Doe

Si cel mai bine se vad materialele cu culori care nu absorb sau nu reflecta excesiv, adica culorile neutre, gri de exemplu.
Materialul e bine sa fie plan dar nu lucios, nici de natura tencuielilor exterioare foarte granulate.
Nu ca n-ar merge si asa, dar merge mai prost si cu rezultate asemenea.

Trinity

cred ca trebuiesc evitate vize care fac unghiuri mai mici de 45g cu planul vizat . Sunt doua cazuri :primul cand se vizeaza un colt de cladire si cand se vizeaza ( oblic sub unghi mic ), pe un zid . Ma asteptam ca masurarea laser sa prezinte siguranta mai multa .

John Doe

Raza aia laser nu arata ca un fir de ata rosie, ca in filme. De fapt e ca o jumatate de con taiat pe lungime, cu varful in aparat si baza pe obiectul vizat; marimea bazei e proportionala cu distanta, la vreo zece metri are deja vreo doi centimetri. Deci daca vizam fix un colt de cladire, de fapt jumatate din baza aia e pe cladire si jumatate pe langa, asa ca salut jumatate de reflexie.
Chiar pentru colturi, daca nu merge vizati putin mai pe interior ca sa "prinda" reflexia si se poate masura distanta, pe urma... functie de inspiratie, de exemplu: vedeti la cate secunde e de fapt coltul si se poate estima distanta de la punctul citit pana la pozitia reala a coltului cladirii, pe aliniamentul ala.

PS: la unghiuri foarte mici, tangenta unghiului e aproximativ egala cu unghiul.

Trinity

da, cred ca e cea mai buna solutie : 2 puncte pe zid plin si o viza ( fara distanta ) pe colt cladirii . Intersectia prelungirii dreptei celor doua puncte cu viza ar putea da coltul corect . Urmeaza sa se confirme prin practica.  :hi:

bad wolf

Setati-va statile sa faca direct masuratoarea orizontala(distanta redusa  iar cand , descarcati datele nu vor mai fi probleme.Asta se poate verifica in fisierul de masuratori (nu in cel de coordonate.
Iar daca aveti setata , statia bine, nici nu conteaza cum aveti setata distanta de masurare , pt. ca rezultateul este dat de fisierul de coordonate , care reprezinta totul redus la orizont.
Inca ceva: cand treceti pe masuratoare fara prisma si u va intereseaza cotele nu uitati sa puneti constanta de citire si inaltimea de citire =0.
Succes.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Cel putin la Leica se seteaza singure (constanta=34mm si hr=o) cand masori cu RL  :nod:

bad wolf

#8
Citat din: MitCel putin la Leica se seteaza singure (constanta=34mm si hr=o) cand masori cu RL  :nod:

Ai dreptatate ! Dar , tot trebuie sa urmaresti vizual autosetarea pt poti gresi tu si mai apei o data pe butonul de schimbare al constantei , si comnda se face .
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Omul a pus o intrebare : de ce i-i apare eroarea respectiva.
12 cm e foarte mult, si eu n-am inteles la ce se refera cand calculeaza respectiva eroare : la pozitia reala a coltului, sau ai masurat distanta si pe prisma si apoi ai comparat?
Eroarea ti-a mai aparut si la alte masuratori, sau doar la asta?
Ca daca ti-a aparut si la alte masuratori, e clar problema la aparat. Daca nu, atunci ai gresit undeva cand ai masurat.
In ceea ce priveste unghiul sub care sa se faca masuratoarea, sa fim seriosi, pai daca tre sa-l facem perpendicular pe fiecare colt de casa, te saturi cate statii faci ca sa fii perpendicular pe sirul de case de la o strada!!!!
Masurarea fara prisma are aceleasi caracteristici ca si masurarea pe prisma, nu tre sa faci ceva special sa fii pozitionat sub un anume unghi. Depinde foarte mult de tipul de aparat utilizat si de caracteristicile lui, dar eroarea care ti-a aparut, nu tine de unghiul de vizare. Tine doar de distanta maxima pe care aparatul o poate masura in mod fara prisma, si de acuratetea acesteia care oricum este situata sub 1 cm + cativa ppm (2-3 parti per milion).
Deci daca vrei un raspuns clar, da informatiile clare. Altminteri batem campii toti pe aici.

John Doe

Nu cred ca e chiar asa. Masuratoarea fara prisma are alta acuratete la distante decat cea cu prisma.

Si inca ceva: daca in cartea tehnica scrie ca masuratorile RL sa se faca PE CAT POSIBIL perpendicular pe suprafata vizata, exact asta trebuie sa intelegem... si nu sa cautam perfectiunea care nu exista in cazul masuratorilor expeditive.
Cifrele din cartea tehnica a aparatului sunt date pentru conditiile ideale, adica o suprafata care reflecta bine, viza aproximativ perpendiculara, presiune, umiditate, etc. normale. Sunt cele mai mici erori care se pot obtine. Pe masura ce ne abatem tot mai mult de la aceste conditii, erorile de masurare vor fi tot mai mari.
Chestiunea se poate intelege cel mai bine practic. Luati aparatul si trageti niste vize RL pe mai multe suprafete, culori, distante, unghiuri de vizare si, zic eu, o sa intelegeti si retineti cel mai bine chestiunea. Care are si o parte teoretica - despre care s-a discutat, iar restul e PRACTICA.
Eu chiar am facut asta, si numai asa am priceput despre ce e vorba.

doru2

12 cm este inacceptabil. am dat vize si sub unghiuri foarte mici si tot nu am vazut asemena eroare. dau foarte multe vize de verificare si ma incadrez in 6 mm. este vorba de altceva. probabil nu ai "tintit" bine coltul casei, l-ai ratat si ai dat in burlan :)

Trinity

am masurat din nou fara prisma la unghiuri mici si mari si apoi cu prisma .Au iesit diferente de peste 10 CM  .  Am pus apoi pe colt ( zid) un obiect plan perpendicular pe viza ( am avut o placuta de plastic ) , am vizat pe ea si ...1 CM . Se pare ca totusi la unghiuri mici ,direct pe zid ,  eroarea depaseste 10 CM . Aparatul este nou productie 2010. Asa ca am o problema ?? Da, John Doe, OK practica o sa-mi dea raspunsul complet . Multe salutari .

bad wolf

#13
Citat din: Trinityam masurat din nou fara prisma la unghiuri mici si mari si apoi cu prisma .Au iesit diferente de peste 10 CM  .  Am pus apoi pe colt ( zid) un obiect plan perpendicular pe viza ( am avut o placuta de plastic ) , am vizat pe ea si ...1 CM . Se pare ca totusi la unghiuri mici ,direct pe zid ,  eroarea depaseste 10 CM . Aparatul este nou productie 2010. Asa ca am o problema ?? Da, John Doe, OK practica o sa-mi dea raspunsul complet . Multe salutari .

Verifica setarile.
 nu e posibil asa ceva.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni

eu zic sa o duci la service sa iti setese constantele pe distanta