TPS Low Cost BUNE sau RELE

Creat de justinmeal, Iul 03, 2010, 12:10 AM

« precedentul - următorul »

old man

Eu ma asteptam sa citesc niste postari ale unor posesori de echipamente low cost, care sa sustina ca ei sunt foarte multumiti de ele si ca au fost inspirati cumparand asa ceva. Sau dimpotriva. In schimb citesc ca un distribuitor sustine ca unul din aparatele lui era prost iar celelalte ok. Garantia asigurata nu e neaparat un mare avantaj. Si daca are garantie si ajungi sa pui nr. distribuitorului pe apelare rapida sau trebuie sa platesti transportul si asigurarea pana undeva prin Europa la service ce mare afacere am facut? Daca pretul este mai mic pentru ca fiabilitatea lasa de dorit eu unul nu as cumpara asa ceva. Fiecare dintre noi cand am luat decizia de a cumpara un aparat am avut in vedere niste criterii ca: performanta, functii implementate, experienta, specificul lucrarilor, recomandarile prietenilor, colegilor, soft pentru prelucrare, fiabilitate, servicii postagarantie. Sa fim sinceri, unii dintre noi au avut probleme mai mici sau mai mari chiar cu aparate "de firma", dar poate am zis ca am avut ghinion si am mers mai departe. Piata este extrem de bogata in oferte ale producatorilor consacrati, astfel ca cei noi nu pot intra peste decat printr-o politica de preturi agresiva, soft inclus in pret.  Un pret mic nu trebuie sa insemne neaparat un lucru prost si eu as vrea sa cunosc cate ceva din experienta celor care au si lucreaza curent cu aceste aparate. Cred ca asta este scopul acestui topic si sincer sa fiu astept cu interes sa citesc postarile lor.  Personal am inceput activitatea de independent cu un aparat sh, un Geodimeter. A functionat perfect 4 ani, dupa care uzat moral, a trebuit sa renunt la el. Piata de sh a avut, are si va avea intodeauna clienti din motive lesne de inteles. Esti incantat sa achizitionezi un aparat performant vechi de cativa ani in locul unuia nou pe care nu ti-l vei putea permite niciodata, sau pentru ca pur si simplu esti la inceput de cariera si nu ai bani. Risti sa ai probleme dar la pretul respectiv zici ca merita si speri sa nu ai ghinion. Pacat ca nu exista un Top Gear pentru aparatura noastra.

Trinity

Am lucrat cu Elta4 - carnet de teren rec500 din anul 2002 - functioneaza foarte bine si in prezent - simplu - robust. Am fost sfatuit sa cumpar aparat second hand din West Germany - nu din EST !
Acum avem si Trimble M3 - 2010.
Parerea mea: Prefer aparat second hand- de firma recunoscuta- Trimble Leica Top con Zeiss  (si altele) , dar verificat bine inainte de achizitionare . Sa masoare bine si sa-ti satisfaca pretentiile privind softul si functiile .
Mi-am asumat riscul , considerand ca un aparat de firma - NU SE STRICA 1 .Doar se uzeaza dupa.......un deceniu.
Cred ca un aparat low cost se strica mai repede si se uzeaza mai repede .

kod

Concluziile sunt impartite, dar o veche vorba din batrani spune cam asa:
"De cat dai, de atata face !" :hi:

Deci, o Dacie din 2010 nu va putea fi comparata in veci cu un Mercedes din 2000, chiar daca la pret sunt la fel !

Sa mai discutat astfel de subiecte pe forum cu privire la statii SH vs NOI !
Nu cred ca mai este necesar redeschiderea subiectului !

Numai bine !

Trinity

Acesta este un subiect permanent , intrucat multi tineri sunt interesati si nu dispun de bani pentru o Dacie 2010 dar totusi au nevoie sa se 'miste " repede . Oricum, nu recomand credite !  :D