Am stat cu aparatul in punctul 1 si am citit punctele 2 si 3 asezate in laterale , ca un free station, doar ca nu am facut free station. Vroiam sa aflu coordonatele punctului 1. Stiam de metoda intersectiei liniare, dar aceasta nu ofera un grad de incredere ridicat folosind doar doua puncte.
Modificat de cadian (25-07-2012 10:55:05)
Am si eu multi "colegi" care se bat cu caramida-n piept ca ei masoara-n teren direct in coordonate. Nimic mai GRESIT. TOTUL se calculeaza la birou. In teren, in coordonate se fac eventual, trasarile.
Revin:
Daca ai orientarile catre cele doua puncte, ai si orientarile de la acele puncte catre punctul stationat, ai si distanta dintre ele pt. ca stii cordonatele lor, iar totul se rezuma la o intersectie inainte, ca si cand ai fi stat in cele doua puncte si ai fi vizat punctul in care n-ai facut "free station". :hi:
Iti multumesc . La asta ma gandeam si eu. Doar ca nu aveam viza inapoi spre punctul de statie. Pana la urma e o problema simpla. Cateva calcule. Ca eu am coordonatele punctelor si si distanta de la punctul de statie pana la punctele cunoscute. Multumesc Mit. Aveam nevoie doar de confirmare.
Citat din: MitAm si eu multi "colegi" care se bat cu caramida-n piept ca ei masoara-n teren direct in coordonate. Nimic mai GRESIT. TOTUL se calculeaza la birou. In teren, in coordonate se fac eventual, trasarile.
Revin:
Daca ai orientarile catre cele doua puncte, ai si orientarile de la acele puncte catre punctul stationat, ai si distanta dintre ele pt. ca stii cordonatele lor, iar totul se rezuma la o intersectie inainte, ca si cand ai fi stat in cele doua puncte si ai fi vizat punctul in care n-ai facut "free station". :hi:
Toate statiile iti inregistreasa atat masuratorile(distante, unghiuri) cat si calculeaza coordonatele.
Acum depinde de fiecare daca descarca si "meas" si "coord" .Indiferent de descarcare iti poti prelucra fisierul "meas" si sa compare cu mcordonatele din fisierul "coord".
Ma refeream la cei care calculeaza direct in teren free station sau alte procedee.
Poti avea surpriza sa vizezi o alta turla de biserica decat aceea care crezi tu ca e. Vei avea o masuratoare mai proasta decat cu ortofotoplanul. Atat.
Care era subiectul?
Eu am cerut un sfat. Am stat cu aparatul in punctul 1 si am citit punctele 2 si 3 asezate in laterale , ca un free station, doar ca nu am facut free station. Vroiam sa aflu coordonatele punctului 1. Stiam de metoda intersectiei liniare, dar aceasta nu ofera un grad de incredere ridicat folosind doar doua puncte. Deci pana la urma trebuie sa ma reintorc pe teren.
Citat din: MitMa refeream la cei care calculeaza direct in teren free station sau alte procedee.
Poti avea surpriza sa vizezi o alta turla de biserica decat aceea care crezi tu ca e. Vei avea o masuratoare mai proasta decat cu ortofotoplanul. Atat.
Am inteles , dar si in acest caz, indiferent daca faci statie libera, cu masuratori de distante , de unghiuri sau cu ambele(daca ai posibilitatea) tot ai preciziile pe displei si daca ai un punct gresit sau ai erori mari pot renunta la acel punct topografic.
Modificat de bad wolf (24-07-2012 01:11:25)
Eu am inteles. Dar nu am mers in teren cu gandul de a face statie libera. A fost o greseala deoarece am vizat doar inainte punctele din laterale. Am uitat pentru o secunda ca toposys are nevoie de minim 3 pct pentru a face retro, deci nu puteam sa calculez punctul de statie 1. Astfel singura solutie era de a face o intersectie liniara pt a afla coordonatele punctului 1 .
Sau metoda Hansen, tot cu 2 puncte.
Procedeul Hansen are cateva restrictii-chichite pe care daca nu le respecti...
Oricum, este un procedeu "la limita".
Pt mit
Daca ai stationat in punctul 1 si ai vizat 2 si 3 , cunoscand coordonatele celor 3 puncte atunci de ce nu faci radiere in toposys din statia cu nr 1 si in acel moment o sa vezi diferenta de dintre orientari. daca nu cunosti valoarea coordonatelor puntului 1 atunci il poti folosi o metoda mai barbara dar eficieta:
iti raportezi in autocad 2 si 3 si desenezi doua cercuri din 2 si 3. acele cercuri vor avea raza distantei masurate orizontal din statia 1. la intersectia celor doua cercuri vei avea doua punte comune , unul din ele este puntul numarul 1. dupa ce aflii cordonatele planimetrice ale puntului 1 atunci poti face figura de mai sus cu radierea din toposys.
Pt. @cadian,
Forumul acesta este si pt. altii ca tine care sunt la inceput de drum si cauta raspunsuri facile fara a mai lua la rasfoit cartile.
Nu este un lucru bun in a-ti sterge postarile, chiar fiind ele si intrebari; ele pot fi de folos altor topografi care citesc aceste topicuri. :hi:
pt. @dtoni:
metoda cu cercurile e mai babeasca decat barbara. :D
Modificat de Mit (24-07-2012 22:23:51)
hai sa zicem ca este o metoda arhaica:)
Scuze
@cadian: Nu exista o metoda "oficiala" pentru situatia in care esti tu. Daca citeai trei puncte in loc de doua, era retro si era OK. Asa, merge procedeul cu cercurile iar daca te intreaba cineva cum ai obtinut coordonatele spui ca prin intersectii de distante. Fara sa poti verifica daca ai gresit ceva sau nu.
Metoda Hansen sa stii ca nu e chiar asa de pacatoasa, am aplicat-o de cateva ori si a mers foarte bine, cu verificari pe retrointersectie sau punct vechi.
Pai asa am calculat punctul 1 pana la urma, prin intersectia liniara, dar pana la urma trebuie sa determinam punctul 1 cu GPS-ul si cam asta este rezolvarea.
Citat din: dtonihai sa zicem ca este o metoda arhaica:)
Nu poate fi nici babeasca si nici arhaica pentru ca nu stiu cate babe cunosc autocad , iar autocadul nu este arhaic.
Eu zic ca este o metoda grafica, care a mai fost folosita.Acum vem si ajutorul acadului.
:rotfl: corect ai dreptate.
@bad wolf, ti-ai divulgat si o latura ascunsa. Credeam ca esti numai morocanos. :rotfl:
Citat din: Mit@bad wolf, ti-ai divulgat si o latura ascunsa. Credeam ca esti numai morocanos. :rotfl:
Si care ar fi ..??