infiintare firma cadastru cerinte

Creat de xiprian, Iul 23, 2011, 12:36 AM

« precedentul - următorul »

xiprian

salut! as avea si eu nevoie de ajutorul vostru intr-o chestiune!
precizez ca suntem doua persoane: un inginer geodez cu drept de semnatura, si un proaspat absolvent al facultatii de hidrotehnica iasi, specializarea Masuratori terestre si cadastru!
de ce am nevoie pentru a-mi infiinta o firma de cadastru? ma refer la echipamente, personal, etc... multumesc!

John Doe

Cam greu de explicat amanuntit, dar hai s-o luam simplu: de ce ai nevoie ca sa faci cap-coada o lucrare simpla ? cel putin acele lucruri iti trebuie. Lucrand, ai sa-ti dai seama ce-ti lipseste si daca merge treaba, ai sa-ti cumperi.

xiprian

noi aparatura avem! soft la fel... persoana cu drept de semnatura a lucrat pana acum cu aparatura si softul sau!
eu sunt cel care abia am absolvit si nu stiu cum sa fac sa fiu angajat de catre cealalta persoana! PFA poate angaja? sau trebuie neaparat sa infiintam firma?

cristi_gav

Da, PFA poate avea pana la 9 angajati.

PULEIMEN



mono70

si atunci care mai este diferenta dintre I.I. si P.F.A.  ???
 :hi:  :hi:

cristi_gav

In afara de atragerea de fonduri europene sau de alta natura? Sau de functiile ce trebuie sau pot fi ocupate?

xiprian

deci nu m-am lamurit! inca o data va zic, poate ma lamuriti si pe mine! eu sunt un proaspat absolvent in domeniu! as vrea sa infiintez o Intreprindere individuala cu activitate in cadastru!
1. pentru a putea activa in acest domeniu, ca firma, am nevoie de un inginer cu autorizatie ca angajat sau mai multi?
2. dupa ce l-am angajat, eu pot ocupa si o a doua functie in aceasta firma? (tehnician topometrist) - imi trebuie aceasta functie  pt vechime la autorizare)
astept raspunsuri... multumesc!

nicu1000

vezi ordinul 107/2010 al directorului ANCPI
1. pentru clasa III - 1 PFA (cat. A, B, D) + scule + sediu
2.poti ocupa functia de administrator, asociat unic si angajat al societatii - toate odata - dar cu un singur salariu.
Succes!

Un cadastrist nu poate fi I.I. doar P.F.A. Diferenta dintre ele pana acum 4luni era ca un PFA nu putea face angajari, acum nu cred ca mai e nici o diferenta.

John Doe

Sculele trebuie sa fie ale firmei pe care o autorizezi deci sa ai facturi pe ele, sau sa-ti faci contracte de cesiune sau inchiriere pe ele de la cel ce are facturile. Softul la fel, dar gasesti destule si gratuite cu care teoretic te poti descurca: Open Office, A9CAD - sau altele pe cateva sute de euro, tot prinzi clasa a III-a. Nu uita ca unele scule vin cu ceva software inclus.
Vezi ca este si un tabel in ordinul ala, si poti sa-ti calculezi dinainte cam ce punctaj acumulezi si in ce clasa de autorizare intri (vorbesc de persoanele juridice).

Modificat de John Doe (15-08-2011 14:36:22)

xiprian