Vreau sa mi fac o balta

Creat de zefzeed, Noi 29, 2010, 05:36 PM

« precedentul - următorul »

zefzeed

Buna ziua sunt nou aici , am nevoie de niste sfaturi sau mai bine zis de ajutor ,as dori sa mi fac o balta , adica balta e deja sapata doar ma intereseaza sa i dau drumu legal . As vreau sa stiu ce categorie de folosinta trebuie sa aiba terenul , momentan e arabil extravilan, apoi avand in vedere faptul ca lucrez in cadastru ma intereseaza modul de intocmire a documentatiei cadastrale, respectiv schimbare de categorie de folosinta
Va multumesc mult de tot astept raspunsuri cu nerabdare
Sper sa nu fi cerut prea mult :)

advex

Pentru realizarea unei amenajari piscicole, problema cea mare nu este schimbarea categoriei de folosinta a terenului ci numarul mare de avize si parafe.
Pe langa certificatul de urbanism si autorizatia de construire trebuie sa indeplinesti conditiile prevazute in Ordonanta de urgenta nr 23/2008 completata prin legea nr 317/2009 - privind fondul piscicol, pescuit si acvacultura (a abrogat legea nr 192/2001).
Este necesar sa obtii autorizatia de mediu - vezi Hotararea de guvern 1213/2006 (stabileste procedura cadru de evaluare a impactului asupra mediului)
Autorizatia de amenajare a baltii se obtine de pe la Apele Romane (Ordinul ministrului mediului si gospodaririi apelor nr 798/2005 modificat de ordinul nr 1028/2009).

Legislatia in domeniu se schimba la o zi la alta si ar fi indicat sa iei legatura cu cineva care a parcurs etapele, in special cu cei care au deschis balastiere pe baza unei documentatii de amenajare piscicola!

Fir intins!
http://img413.imageshack.us/img413/6153/pescar.gif" alt="" align="top" border="0">

zefzeed

ok am inteles , iti multumesc foarte mult pentru timpul tau acordat scrierii mesajului :) apreciez mult .
   Acum, exista oare cineva care a trecut prin aceste etape? Adica din simplu arabil, la o balta?
Va multumesc mult. :hi:

Mit

Ia legatura si cu un arhitect si te va indruma, bineinteles, dupa ce-ti va lua banii  :wink2:

Marian

Era unu la TV(la Pescar hoinar) si zicea ca daca vrei sa ai balta, trebuie neaparat sa ai si un medic psihiatru in familie. Bineinteles ca era o gluma, dar se pare ca trebuiesc facute o gramada de hirtii ca sa poti sa functionezi ca balta de peste. Nu vreau sa te descurajez, dar se pare ca sint f incurcate demersurile necesare.