Lucrari Autoritatea Aeronautica

Creat de trb, Oct 23, 2009, 04:47 PM

« precedentul - următorul »

trb

Salutare la toata lumea
am o intrebare
Trebuie sa fac un plan care va ajunge la Autoritatea Aeronautica Romana
ma intereseaza sa aflu ce sistem de coord sa folosesc?
WGS84 asta este clar, dar de tipul geografic sau cartezian?
si problema mare este cota, pe geografice am 230m iar pe cartezian 4554842 !
sper ca am fost destul de explicit cu ce doresc sa aflu.

multumesc si astept cat mai repede un raspuns de la cei care au lucrat cu AAR

John Doe

Black Light SRL are autorizatie pentru asa ceva. Mai multe nu stiu.

Ionica34

fa tu o adresa la ei de clarificare si solicita sistemul in care vor sa lucrezi
cotele pe wgs-84 le vei da pe elipsoid.
Si coordonatele in B si L probabil.

trb

multumesc de raspunsuri
pana la urma fac doua planuri, unul in Stereo si celalat in WGS 84 (latitudine si longitudine) si am rezolvat problema
sper  :D

dora3mira

Doua variante... Si ce ar trebui sa faca beneficiarul cu exemplarul care nu-i face trebuinta? Sa-l primeasca drept cadou si sa-l lase sa se umple de praf pe undeva?
Mai bine fa o discutie cu cel ce va utiliza concret planurile tale si fa precizarea ca ai putea sa-i oferi proiectul in ambele variante daca ii este necesar. In acest fel ii vei lasa posibilitatea de a opta si aceea de a-ti "oferi" - poate- varianta cea mai economica.
Inca ceva ! Adesea o discutie cu beneficiarul inainte de predare poate sa te scuteasca de neplacutele "adaugiri" solicitate - ca nefiind prinse in proiectul comandat. Mergi cu laptopul si arata persoanei care urmeaza sa se foloseasca de produsul muncii tale - ceea ce este inca in lucru, cu solicitarea de a face detalierea cerintelor - inca o data, impreuna, chiar daca asta va insemna inca ceva peste contractul incheiat initial. Fii sigur ca respectul aratat pentru un client - in acest fel - va atrage o recomandare serioasa catre un viitor potential client.
Bafta.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !