intabulare casa veche

Creat de ungureanuiasi, Iun 30, 2009, 12:11 PM

« precedentul - următorul »

ungureanuiasi

vreau sa intabulez o casa veche si nu are nici un fel de act ,,,,ce pot sa fac ?ce acte sa pun la documentatia cadastrala care urmeaza sa o depun la ocpi

John Doe

Daca e casa, banuiesc ca e in intravilan. Exista carte funciara? Identifica amplasamentul si pune un extras.

djxhouse

iti trebuie o adeverinta de la primarie, care atesta ca pe terenul respectiv identificat prin CF..., nr top... exista una sau mai multe constructii...., construite in anul....,
si iti trebuie un certificat fiscal de la primarie privind impozitul platit pentru constructiile respective
extras CF
copie buletin etc etc..

vezi ca suprafata masurata sa fie egala cu suprafata din CF...
nu se admite nici o diferenta (nici de 1mp!!!)

Bafta :hi:

kod


djxhouse

din cate stiu, la casele vechi vechi.. aceste 2 acte sunt suficiente...


la casele noi construite mai avem nevoie in plus
- proces verbal de receptie
- copie legalizata dupa autorizatia de constructie



 :hi:

dtoni


djxhouse

Toni, exact asta am zis si eu  :hi:

topograful linistit

- copie legalizata dupa autorizatia de constructie ???!!!

In regulament NU scrie ca trebuie copie legalizata dupa AC.
Daca OCPI-ul ti-a cerut, sa si-o legalizeze SINGURI

 :nod:

advex


dora3mira

Domnule ungureanuiasi,
Daca dorinta dumneavoastra este de a intabula NUMAI constructia, voi trage concluzia ca exista intabularea terenului. In aceasta situatie va fac precizarea ca reglementarile de construire cu CU si AC exista din anul 1990 iar Cartea Funciara cam din 2000 ceea ce presupune ca acea constructie edificata pe terenul intabulat a fost construita efectiv dupa anul 2000.
Acest lucru presupune ca dumneavoastra sa va indrumati clientul catre un proiectant care sa-i intocmeasca o documentatie de intrare in legalitate a constructiei iar ceea ce puteti face pentru el in aceasta situatie va fi NUMAI un studiu topografic necesar proiectantului.
Intabularea se va putea finaliza DUPA ce clientul va obtine CU (certificat de urbanism) si AC ( autorizatie de construire). In cazul unei intrari in legalitate nu va va mai fi necesar Procesul verbal de receptie al lucrarilor - lucru implicit recunoscut de catre Primarie prin emiterea unei AC.
Bafta! - Nu am detaliat si restul de piese din dosarul Studiului topo sau din cel Cadastral - doar vorbim ca intre colegi si sunt convinsa ca stiti care sunt. Daca totusi doriti o detaliere, reveniti !

topograful linistit

DJX House spunea ca:
la casele noi construite mai avem nevoie in plus
- proces verbal de receptie
- copie legalizata dupa autorizatia de constructie

iar la cap.VII lit. k din ord.634/2006 spune ca: autorizatie de construire si procesverbal de receptie la terminarea lucrarilor SAU, dupa caz, certificat de atestare a edificarii/extinderii constructiei ...

Pt. ADVEX

DECI ASTA-I DOCUMENTU' CARE TREBUIE IN ORIGINAL - CERTIFICATUL ... si nu AC, pt. ca el sta la baza cererii de intabulare a constructiei si nu AC ( faptul ca acea constructie exista si nu faptul ca s-a permis inceperea construirii unei case)
 :nod:

adrianmonea

am de toate numa autorizatia de construire nu o am....nici copie xerox macar, mentionez ca e vorba de o cabana construita in 2001....ce pot sa fac?

adi_adi

Are şi primăria un exemplar. La noi merge cu ştampila "Conform cu originalul" a primăriei nemaifiind nevoie de copia legalizată.

adrianmonea

aha...oky...multam...si daca nu are nici primaria?

adi_adi

:) Am întâlnit situaţia în care omul a lăsat autorizaţia (originalul) la furnizorul de energie electrică.