Paste to original coordinates

Creat de simplu06, Oct 05, 2010, 10:27 PM

« precedentul - următorul »

lacriman

Mi-a spus azi un inginer de sistem (era si el pe forum, dar mai rarut) ca este un bug cunoscut al versiunilor de Autocad de dupa 2007, care creeaza desene ce prezinta aceasta problema indiferent in ce versiune se salveaza desenul.
Se pare ca se cunoaste problema si se lucreaza la rezolvare.
Eu folosesc ceva mai vechi si, e adevarat, nu am patit-o la desene proprii, ci doar din fisiere externe.

John Doe

Da, foarte posibil daca ne gandim la politica si istoricul Autodesk. Cate AutoCAD au fost ca lumea? R14, 2000 si 2007 din cate?
La AutoCAD 2010 si 2011 se mai intampla unele chestii: din senin, variabila FILEDIA se seteaza de capul ei pe zero, si pe urma cauta de nebun de ce nu-ti mai arata casete de dialog la comenzi. La fel, face unele probleme la plotare si nu e de vina PC-ul, nici de plotterul, nici de setarile.
Am vazut pe site-ul Autodesk niste bug-uri pentru 2010 si 2001 - ceva legat de VBA parca, un fel de "update" zic ei. La mine le-am instalat, inca nu-mi dau seama daca am reparat ceva sau nu.

advex

Sunt semnalate diferite solutii pentru aceasta eroare in Autocad. Ea apare cel mai frecvent cand se lucreaza pe fisiere externe.
Ca prim pas, se recomanda salvarea fisierelor in versiunea Autocad instalata pe calculator. Comanda "Save as" poate face uneori minuni!