Paste to original coordinates

Creat de simplu06, Oct 05, 2010, 10:27 PM

« precedentul - următorul »

simplu06

Daca as gasi solutia...

Am nevoie sa copiez din DXF cateva contururi si nu-mi da voie.
Dau "copy" in dxf iar cand deschid o pagina"alba " de autocad butonul "paste to original..." este inactiv?

I s-a mai intamplat cuiva? stiti motivul ?

advex


John Doe

Sa presupun ca mai demult comanda mergea ?

simplu06


simplu06


Marian

Cind mai ai cazuri din acestea, copiaza dxf-ul tot in alt drawing nou si sa vezi ca merge!

simplu06


dany_ghb


c_pascu

am lucrat cu diverse versiuni de cad
am patit si eu asta si ca sa scap de problema am procedat astfel:
Import
Block
am ales desenul cu totu
Am debifat caseta cu insert manual
si se duce pe coordonate in desenul nou
scuze daca nu am fost prea clar
sunt in mare viteza

simplu06

thanks dany, c_pascu !

topic inchis :D  :hi:

lacriman

chiar adineauri am  patit aceeasi chestie si nu e prima data.
Astazi a fost din cauza faptului ca in desenul original cineva folosise blocuri, deci e valabila ideea cu "explode".
Data trecuta insa a fost un fisier virusat. Asa ca verifica si varianta asta.

John Doe

Da, pot fi si ceva virusi; am avut mai demult si eu, si mi-au busit fisierul acadmap.arx dar numai la AutoCAD 2002; oricum, vizibil era doar faptul ca nu mai mergea "Paste to original coordinates". Nici dupa reinstalare. Nu am gasit solutia.

simplu06

Observ ca este frecventa problema asta cu "Paste to original.." Acum nu-mi functioneaza in autocad 2002 insa in 2007 lucrand pe acelasi desen, merge.

In 2002 am testat daca este un caz izolat sau e o chestie permanenta . Si cred ca este de la unele schite, au ceva inserat ce nu suporta platforma autocadului. Am deschis o pagina"alba" am trasat o polilinie si i-am dat "paste to original.." in alta pagina "alba" si a functionat.
Precizez ca am folosit si explode la schita cu probleme si tot nu a functionat....

Mit

Asta am vazut la un arhitect care folosea arhicad; posibil cand prelucrati date care au fost anterior "rulate" sub... de ex. arhicad, sa dea astfel de erori.
Este o supozitie, mie personal nu mi s-a intamplat. :hi:

John Doe

Da, uneori se intampla multe chestiuni ciudate, inclusiv "Paste to original" asta. Nu am gasit pe nimeni care sa stie exact de ce e asa, dar din observatiile proprii am dedus urmatoarele posibile motive:
- PRIMUL si cel mai frecvent, scuze, sunt diversele tâmpenii pe care le face utilizatorul...
- desenul este preluat din alta aplicatie care nu este 100% compatibila cu AutoCAD; pentru asta, folositi versiuni mai noi de CAD si cu toate bug-urile instalate;
- sistemul de operare nu sta bine in picioare, desi functioneaza;
- AutoCAD este instalat gresit, kit-ul de instalare e busit, sau lucrati cu vreun crack facut aiurea;
- ati umblat unde nu trebuie la setari;
- aveti sau ati avut virusi care au lasat totusi ceva urme;
- [......]

Mai sunt si altele despre care chiar nu am idee, de exemplu comanda "boundary" se comporta ciudat uneori.