Erori ale aparatelor

Creat de cristea, Aug 12, 2010, 04:58 PM

« precedentul - următorul »

cristea

Stie cineva ce inseamna :INFO  110.7 la un aparat marca Trmble??
Masor cu doua aparate pe caldurile astea, iar la unul dupa vreo jumatate de ora de sat la soare nu mai vrea sa masoare.Celalalt merge perfect.De ce oare?

John Doe

Nu sunt erori ale aparatelor. In cartea tehnica scrie intre ce temperaturi lucreaza. La soare, mai ales pe canicula asta, ajunge usor pe la 50 grade Celsius. Vezi ce zice in cartea tehnica.

Mit

O vrea sa bea o halba... si tu nu te prinzi.
Alalalt o fi pocait de nu vrea si el :rotfl:

cristea

Ba da sunt erori ale lor
Nu-i mai poti face nimic decat numai sa-l opresti.Iar cand ii dai drumul trebuie sa reintroduci din nou toate datele.
In cartea ei nu scrie despre ea. Cei de la service stiu cred sau numai fabricantul :D

Ionica34

Ce tip de aparat. da exact denumirea.
Fiindca in functie de model ai erori diverse.

John Doe

@cristea: Teodolitele electronice au o plaja de temperaturi intre care pot functiona normal, si in afara careia nu este recomandat sa fie folosite. Daca ai iesit din plaja asta si aparatul se blocheaza, n-as zice ca e eroarea lui.
Spui ca in cartea tehnica nu scrie nimic despre asta. Ma mir, dar am sa caut si-ti spun daca gasesc ceva.
Exemplu, din memorie: la Leica (TCR 307S) plaja e undeva intre -10 si +50 grade Celsius. Daca iesi din interval se inchide singur, nu pierde datele.
Temperatura se poate aprecia si asa: pana pe la 60 grade celsius poti pune mâna pe un obiect, daca are mai mult nu mai e suportabil.