soft pentru leica TC 805 L

Creat de miha, Iul 13, 2009, 03:14 PM

« precedentul - următorul »

kod

ai instalat driverul pt. cablul de date ?
ai incercat toate porturile USB, de pe PC-ul respectiv, chiar daca un port usb ar fi cu "soricelul" pe el?
ai verificat daca portul pe care vrei sa descarci date (COM 8) nu este "luat"/ocupat de alte foste/actuale componenete hardware de ex. mousi, imprimante, scanere etc. ?
ai incercat sa descarci statia si cu alte programe inafara de LGO ? ex. Toposys ?

daca nu te descurci incearca sa urmezi pasi, pe care i-am descris la LGO-ul asta facut de mine portabil, il descarci (sper sa mai fie vre-un link valabil) si dupa ce dezarhivezi ai un fisier text cu pasii de urmat, poate te ajuta mai mult !

http://topograf.3xforum.ro/post/886/1/LGO_portabil_/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/886/1/LGO_portabil_/

grig70

de unde descarc softul pt leica tc 407?

costelbuzatu

are cineva programul COGO pentru trasare??
daca se poate sa mil dati si mie si sa-mi spuneti daca se poate instala in statie
am o leica tcr805power si nu este instalat programul

costelbuzatu

stie cineva cum potb descarca o leica tcr805power.
am instalat pe calculator un windows 7 si nu-mi recunaoste softul.
ce pot sa fac???

John Doe

grig70: pe Google ai cautat si n-ai gasit ?

costelbuzatu: vezi daca nu cumva Windows e pe 64 de biti. Si daca e, cauta alt calculator pe 32 sau alta versiune de soft. Sau de Windows, se pare ca 7 face figuri uneori.

costelbuzatu

am cautat pe Google dar nam gasit programul. stii tu vreo adresa unde as putea gasi programul Cogo?

John Doe

grig70: cauta dupa "cogo download" si ai sa gasesti oarece chestiuni, mai multe nu zic fiindca nu cunosc prea bine problema. Spor !

Kaleh

Nu recunoaste softul sau driverul de la cablu? Ca daca s-a instalat softul, fara mesaje de "neznaiu", trebuie sa mearga

Kaleh

Pt. Gabriel74: Transferul din statia aia se face cu un program de virsta statiei, respectiv TCTools... Il am pe undeva, prin arhive, daca mai este cazul...

John Doe

Am Data Link DL01, spune daca iti trebuie; nu pot spune dinainte daca si merge. E de prin anul 2000.

Kaleh


                  
costelbuzatu a scris:

are cineva programul COGO pentru trasare??
daca se poate sa mil dati si mie si sa-mi spuneti daca se poate instala in statie
am o leica tcr805power si nu este instalat programul

Nu vad cum sa nu aibe TCR805 programul pentru trasare, face parte din pachetul standard, instalat de fabrica. Vezi ca poate e denumit "Stake out" in meniul cu programe. Daca nu este, numai la Damian poti sa faci update, cu toate programele statiei. Fisierul cu coordonate il importi in coordinate editor, sau il creezi direct acolo, daca nu sunt multe puncte, apoi dupa ce l-ai salvat, il transferi in memoria aparatului...



               

Kaleh


                  
gabriel74 a scris:

asta am setat in statie:
1.PPM/MM      1 respectiv 4
2.CALIB         v-index
                    Hz-collim 
3.contrast       .......
4.REC DATA        DATAout-RS232
                         FORMAT - 8
                         RS232 - MASK2
                         BAUD - 9600
                         PARITY - NONE
                         ENDMRK - CR/LF





IAR IN LGO - DATA EXCHANGE MANAGER - COM8 - SETTING:
PORT: -COM8
INSTRUMENT : TPS800
BAUD RATE: 9600
PARITY: NONE
STOP BITS: 1
DATA BITS: 8
END MARK: CR/LF




ASTEA SUNT SETARILE SI NU MAI VORBESC K AM FACUT TOATE COMBINATIILE POSIBILE SI TOT NU MERGE...
SPUNETI-MI UNDE GRESESC


MULTUMESC


Iti spun eu unde gresesti: Sunt doua generatii de TC80*, una din anii 90, (mai exact 96), care se descarca cu TCTools, a doua generatie, de doar citiva ani, unde toata familia de instrumente se numeste TPS*** (de la 40* la 80*) si pentru care utilizezi LGO. Seria veche inca a mai mers cu programul Leica Survey Office, intermediar intre TCTools (care merge sub DOS) si LGO. Am toate variantele, da-mi adresa de mail daca mai esti interesat