OCPI - GALATI

Creat de dora3mira, Feb 26, 2013, 03:08 PM

« precedentul - următorul »

dora3mira

In atentia EXPERTILOR DIN TARA
-care intampina greutati la avizarea expertizelor.
Sper sa va fie de folos pentru a va sustine punctul de vedere in concordanta cu art 1 allin. 1) din O 1882/C din 2011

Dupa depunerea de trei ori a expertizei pentru obtinere aviz OCPI, in urma trimiterii adresei atasata mai jos , ni s-a solicitat o intalnire cu inspectorii OCPI.
Abia in urma acestor discutii mi s-a avizat o expertiza conform indicatiilor ANCPI
(depusa cu incapatanare de 3 ori).

Indicatii :

Retineti !
- oricare ar fi obiectivul din dosar - ceea ce puteti prezenta pe PAD-ul dus la avizare

TREBUIE SA REFLECTE EXACT SITUATIA GASITA IN TEREN LA MOMENTUL EFECTUARII MASURATORILOR

- urmand ca ceea ce solicita instanta prin obiective sa fie tratat in anexe si Raportul propriu-zis.

Din experienta colegilor dar si a inspectorilor OCPI - numai in cazul in care obiectul dosarului este Actiune in constatare sau uzucapiune - imobilul va ramane cu aceeasi configuratie pana la emiterea Sentintei civile definitiva si irevocabila.
Despre acest lucru va trebui sa facem discutie in intalnirile stabilite cu reprezentantii instantelor - dar asta e o alta problema- pe care am sa v-o comunic la momentul potrivit.

Cand aveti ca obiect al dosarului - Granituire - puneti pe PAD toata suprafata ce necesita studiu in cadrul expertizei (2-3 sau mai multe imobile) - si in Memoriul tehnic atasat la PAD-ul respectiv - faceti ce mentiuni sunt necesare - suprafata fiecarui imobil - cat real masurat - cat din acte + coordonate , diferente sau nu fata de cartea funciara, suprapuneri cu imobilele vecine - conform datelor date de la OCPI etc.
La o lotizare , daca instanta solicita aviz OCPI - nu se prezinta propunerile de lotizare la aviz ci numai terenul masurat in intregul lui , fiecare parcela pe cate un PAD . Propunerile de lotizare solicitate de catre instanta conform cotelor parti - sunt parte din expertiza pe care o intocmiti +anexe plansele cu propuneri de lotizare. Faceti mentiunea in expertiza ca avizul solicitat de la OCPI este unul tehnic "exclusiv cu privire la corectitudinea datelor topografice" conform precizarilor din art 1 alin 1) - de aceea nu se pot aviza loturile rezultate - limitele neexistand real in teren ci fiind limite propuse de expert in cadrul expertizei.
In urma discutiei cu inspectorii de la OCPI Galati, inspectorul sef ne-a solicitat ca pe acelasi PAD sa punem cu o culoare (rosie) si contururile primite de la OCPI - pentru zona studiata. Rezultatul este greu de citit dar nu comentez...

Va atasez avizul si PAD-ul dintr-un dosar de solicitare aviz ( a se retine ca mentiunile din aviz se preiau de pe Memoriul tehnic intocmit de expert si atasat documentatiei)

Daca intampinati greutati de acelasi tip - faceti adresa la OCPI, solicitati intalnire cu inspectorii si straduiti-va sa obtineti rezultatul prevazut de lege.

http://www.fileshare.ro/e29310924" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e29310924

http://www.fileshare.ro/e29310926" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e29310926

dora3mira


Anton Pann

hTML Scrinject B gen virus . Ce se poate face?

John Doe

Nu e virus, cauta simplu pe Google si te lamuresti.

dora3mira

e problema cu preluarea atasamentelor ?

lautar

Eu inca sunt nelamurit in unele situatii la intocmirea Pad-ului.
Am situatia in care se doreste uzucapiunea unui imobil  de 5.000 mp . Dupa suprapunerile cu schitele de CF vechi se constata ca se suprapune cu un nr top care are o suprafata de 9.000 mp. este necesaara o propunere de dezmembrare in doua loturi: unul de 5000 si unul de 4000 .
Intrebarea mea este daca pe PAD trec propunerea de dezmembrare sau nu ? Si atunici trec doar imobilul meu de 5000 mp sau intreg nr topografic de 9000 mp.
Mentionez ca limita de pana la 9000 mp nu este identificabila pe teren .

dora3mira

pentru lautar
Tu vorbesti de o expertiza sau de o lucrare cadastrala ?
Ia legatura cu un expert din zona si te lamureste rapid ce ai de facut.

dora3mira

Problema :
La Galati , pentru a depune completari este permis
conform orar afisat intre ora 14-si ora 15

Lucrarile se depun intre orele 8,30 - 12,00

Cererile de solicitare informatii intre orele 8,30 - 11,00

Eliberarea lucrarilor cu aviz tehnic intre orele 14,30 - 16,00

Eliberarea lucrarilor de cadastru sau a extraselor de informare : intre 8,30 - 16,00
Cu alte cuvinte - te poti muta cu totul la OCPI

Intrebare:
Ce interval orar este la OCPI-ul la care depuneti voi lucrarile ?

topotrif

OCPI poate emite NOTA DE COMPLETARE la o expertiza judiciara?
Conform Regulamentului privind avizarea expertizelor, art.6,al.1,inteleg ca p-v de receptie poate fi cu admiterea sau respingerea receptiei PAD.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif

La Tulcea se dau note de completare la expertize.Ce trebuie sa mentioneze OCPI conform Regulamentului de avizare expertize,art.6,al.5,lit.a,b,c mi-au fost cerute prin nota de completare.In nota de completare a fost copiat art.6 cuvant cu cuvant.
Am contestat si am primit respingere la lucrare pe motiv ca "PAD nu are continut topografic".Ce parere aveti,ce ar trebui sa fac?
Atentie,procesul este pentru anularea unor TP emise ,se pare,abuziv cu implicarea OCPI.

dora3mira

Corect, PAD-ul nu are continut topografic - dar nici nu te poate impiedica sa pui pe el canalizari, stalpi, fantana etc.
Insa avizul va fi unul strict "cu privire la corectitudinea datelor topografice" (conform precizarilor din art 1 alin 1 din O 1882/C din 2011)
Cu alte cuvinte, daca ai coordonatele corect determinate pentru conturul tau de imobil - adica realitatea din teren se regaseste pe PAD-ul tau, atunci avizul trebuie sa fie unul de ADMITERE - cu restul de mentiuni precizate - unde este cazul - si anume : suprapunere cu nr cad ... de la nord sau din Cartea funciara x mp iar din expertiza z mp etc.
Si la Galati a durat ceva pana s-a decriptat corect prevederea legala din O1882/C...

topotrif

Eu nu am trecut canalizari ,stalpi,etc.Am trecut coordonatele punctelor de contur a imobilului revendicat,tarla,parcela, vecini,suprafete.
Motivul OCPI pentru care a respins lucrarea este " s-a constatat ca pad nu are continut topografic". Ce continut topografic trebuie sa contina un PAD pentru expertiza?
Nota de completare nu se refera la art.4,al.1,lit.a,b,c,d ci la art.6,al.5,lit.a,b,c.
Respingerea este pentru continutul topografic,cica lipseste din pad.

topotrif

Cine completeaza mentiunile de la art.6,al.5,lit.a,b,c ,din O1882/C/2011,expertul sau OCPI in p-v?

severcoman

eceptia se finalizeaza prin intocmirea de catre OCPI....