Carte funciara

Creat de Simona Maria, Iul 29, 2013, 04:35 PM

« precedentul - următorul »

Simona Maria

Am un imobil cu corespondenta pe 2 strazi (o cladire ). O parte din imobil a fost intabulat cu acte false, abuziv, de o societate. Am castigat in instanta prin sentinta civila definitiva si irevocabila intreg imobilul.
Am bagat dosarul de actualizare informatii tehnice , a trecut de cadastru favorabil, iar la CF imi cere declaratie notariala de la societatea care a pierdut in instanta dreptul de proprietate, ca e de acord cu actualizarea(mentionez ca eu initial am pus proprietarul sa dea declaratie , pt ca asa mi se pare logic tinand cont de sentinta). Din cate stiu nu se anuleaza, suspenda sau inchide o carte funciara si de asta nu l-am bagat ca prima inscriere, ci actualizare informatii tocmai ca sa bag si cealalta parte din constructie corespondenta cu a 2-a artera.Intrebarea e ..este normal sa imi ceara asta?. cum pot rezolva pt ca de societate nu pot sa dau si nici nu are logica, sau d.p.d.v. tehnic se face o cerere si se schimba proprietarul?
Multumesc

bad wolf

#1
Citat din: Simona MariaAm un imobil cu corespondenta pe 2 strazi (o cladire ). O parte din imobil a fost intabulat cu acte false, abuziv, de o societate. Am castigat in instanta prin sentinta civila definitiva si irevocabila intreg imobilul.
Am bagat dosarul de actualizare informatii tehnice , a trecut de cadastru favorabil, iar la CF imi cere declaratie notariala de la societatea care a pierdut in instanta dreptul de proprietate, ca e de acord cu actualizarea(mentionez ca eu initial am pus proprietarul sa dea declaratie , pt ca asa mi se pare logic tinand cont de sentinta). Din cate stiu nu se anuleaza, suspenda sau inchide o carte funciara si de asta nu l-am bagat ca prima inscriere, ci actualizare informatii tocmai ca sa bag si cealalta parte din constructie corespondenta cu a 2-a artera.Intrebarea e ..este normal sa imi ceara asta?. cum pot rezolva pt ca de societate nu pot sa dau si nici nu are logica, sau d.p.d.v. tehnic se face o cerere si se schimba proprietarul?
Multumesc

Nu. Nu este normal. Normal era sa se anuleze si CF-ul , iar actualizarea sa se faca doar prin puterea legii daca imobilul a fost mai intai inscris in CF nou prin procedura normala. Oricum nu ai nevoie de declaratie de la cel care a pierdut  imobilul, pentru ca nu va da niciodata ,iar tu faci actualizarea pe baza unei S.C. definitive si irevocabile si n-ai nevoie de niciun fel de acord. Dupa cate stiu eu la CF sunt angajati juristi , dar poate au studiat la celbara universitate de la Baile Herculane care a umplut Banatul si Oltenia  de "Posesori de diplome de juristi".
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

este important ce prevede sentinta: daca prin s.c. nu ati solicitat anularea nc/cf intabulata abuziv (dpdv al dvs.), bcpi respinge cererea; ati obtinut intreg imobilul, insa o parte are nr. cad, iar in acest caz in baza s.c. veti intabula dr. de proprietate asupra partii care are deja nr. cad.; cealalta parte merge pe prima inregistrare, iar in final le alipiti; asta ar fi o solutie...
sau deschideti un alt proces impotriva firmei si cereti instantei ceea ce nu ati solicitat initial: anularea nc/cf; dupa ce obtineti inca o s.c. def si irevocabila, pe baza acestor acte depunti documentatia pentru prima inregistrare;
in plus, solicitati efectuarea unei expertize, si avizarea la ocpi, aveti sansa de a intabula direct...fara documentatie de cadastru; insa ar putea dura foarte mult.

Simona Maria

are avizul de la cadastru... a ajuns la cf..iar nota de completare suna asa" nu s-a depus o declaratie autentica din partea proprietarului tabular ca solicita actualizarea info tehnice".. am fost la cf..si cu cine am vb  a inceput sa dea din umeri ...

severcoman

#4
Citat din: Simona Mariaare avizul de la cadastru... a ajuns la cf..iar nota de completare suna asa" nu s-a depus o declaratie autentica din partea proprietarului tabular ca solicita actualizarea info tehnice".. am fost la cf..si cu cine am vb  a inceput sa dea din umeri ...
ce intelegeti prin "avizul de la cadastru"? actualizarea se face la cererea proprietarului tabular; trebuia sa va respinga documentatia... prin incheiere bcpi va respinge cererea initiala.

Modificat de severcoman (29-07-2013 16:42:45)

Simona Maria

inspectoarea de la cadastru a zis ca totul este in regula  a avizat lucrarea , procedura care se face, si i-a dat drumul la cartea funciara..

severcoman

#6
Citat din: Simona Mariainspectoarea de la cadastru a zis ca totul este in regula  a avizat lucrarea , procedura care se face, si i-a dat drumul la cartea funciara..
actualizarea ar fi fost in regula daca aveati intabularea, in caz contrar documentatia trebuia respinsa (nu cred ca inspectoarea de la cadastru va putea convige asistentii/registratorul... ca totul e-n regula!).

Simona Maria

Asta e chestia... din punctul ei de vedere, am vb personal cu ea... a zis ca nu este nici o problema...mai departe cartea decide...
Incheierea nu o sa fie ceva de genu, se adminte cadastru (paartea tehnica) dar se respinge intabularea?.. sper sa o scot la capat

nicu1000

Actualizare informatii tehnice - adica ce se actualizeaza ?

Simona Maria


nicu1000

Cum adica se actualizeaza PAD-ul ? Nu exista unul inainte de SC ? Daca exista acum cred ca este vorba doar de modificare proprietar in CF cu sentintele existente. Fara cadastru.

Modificat de nicu1000 (29-07-2013 15:43:04)

caditop

Eu vad asa lucrurile. Cu sentinta civila trebuia sa va inscrieti dreptul de proprietate in CF deja deschisa, iar pe restul de teren faceati documentatie de prima inscriere. Apoi alipire. Cum a zis severcoman. Proprietar in CF deocamdata este tot Societatea respectiva.

Modificat de caditop (29-07-2013 15:53:13)

Simona Maria

societatea care a intabulat inainte a facut-o doar pe jumatate de imobil... si noi am vn cu actualizare pe intreg imobilul dupa ce am castigat in instanta  imobilul intreg,  nu doar cel deja intabulat

Simona Maria

Api si cum schimb in cf...ma duc cu sentinta in original direct la CF si cu cerere?

vali_costea

#14
Citat din: nicu1000Cum adica se actualizeaza PAD-ul ? Nu exista unul inainte de SC ? Daca exista acum cred ca este vorba doar de modificare proprietar in CF cu sentintele existente. Fara cadastru.
Nu ai citit tot, actualizeaza si adresa!!!Trbuie si pad-ul refacut pe noua adresa.