Suprafata din teren mai mare decat din act

Creat de stonex, Mai 16, 2013, 09:36 PM

« precedentul - următorul »

bianca.cad


                  buna. am si eu un caz, in instanta s-a hotarat iesirea din indiviziune pentru un teren 15000 mp in doua loturi, expertul topografic desemnat de instanta a masurat 14300 - la el sunt linii drepte - pentru ca a luat doar 6 puncte, iar eu am masurat pentru intabulare 14400 mp. ca sa mearga totul repede, trebuie sa fac sa iasa sprafata de 14300?

_______________________________________
http://www.facebook.com/dMine.poezii/" target="_blank">www.facebook.com/dMine.poezii/


               

vali_costea


                  La unele Ocpi-uri nu iti este acceptata diferenta fata de expertiza topografica.


               

Mit


                  Respecti expertiza
Mentionezi in memoriu alte aspecte constatate.



               

bad wolf


                  
bianca.cad a scris:

buna. am si eu un caz, in instanta s-a hotarat iesirea din indiviziune pentru un teren 15000 mp in doua loturi, expertul topografic desemnat de instanta a masurat 14300 - la el sunt linii drepte - pentru ca a luat doar 6 puncte, iar eu am masurat pentru intabulare 14400 mp. ca sa mearga totul repede, trebuie sa fac sa iasa sprafata de 14300?


Chiar esti convins ca ai masurat mai corect? Nu uita ca si expertului tot proprietarii(partile in proces) ii identifica terenul.

Ar fi bine sa fii mai atent cand comentezi masuratorile colegilor.

In rest citeste cu atentie ce a scri @Mit !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bianca.cad


                  Terenul este al meu. mostenire.
Multumesc pentru raspuns. am apelat la d/vastra pentru a/mi confirma ca trebuie respectata expertiza.
Eu nu critic pe nimeni, deoarece critica, nu inseamna oferirea unei solutii.
Multumesc inca o data.
Daca s-a simtit cineva jignit, imi cer scuze.


_______________________________________
http://www.facebook.com/dMine.poezii/" target="_blank">www.facebook.com/dMine.poezii/


               

severcoman


                  daca masurai in acelasi timp cu expertul, probabil ar fi rezultat aceleasi coordonate si suprafete, iar acum ai fi putut spune ca respecti masuratorile tale! (incearca sa masori din nou si ia mai multe puncte pe contur, iar daca iti da diferit, ia-o de la capat, sa vezi cine are dreptate!)


               

bad wolf


                  @severcoman-am inteles ca ai experienta.Masoara tu , un teren tarusat si repta masuratoarea dupa cateva ore. Te rog sa-mi spui ce diferente ai gasit.

_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  tocmai ce spuneam: pentru ca la remasurare @bianca.cad a luat alte puncte (fata de cele 6) sau mai multe puncte pe contur, a obtinut rezultat diferit; altfel spus, daca la o expertiza pe langa expertul desemnat participa inca 2 experti asistenti/(consilieri ai partilor care, desigur au puncte de vedere diferite) vor formula opinii separate fiecare pe baza masuratorilor propriii (14300mp, 14400mp si 14200mp), ce va intelege sau ce va face judecatorul ?...

(@bad > daca inainte de efectuarea masuratorilor am batut cuie in tarusi, nu stiu ce diferente voi obtine!)



               

bad wolf


                  
severcoman a scris:

tocmai ce spuneam: pentru ca la remasurare @bianca.cad a luat alte puncte (fata de cele 6) sau mai multe puncte pe contur, a obtinut rezultat diferit; altfel spus, daca la o expertiza pe langa expertul desemnat participa inca 2 experti asistenti/(consilieri ai partilor care, desigur au puncte de vedere diferite) vor formula opinii separate fiecare pe baza masuratorilor propriii (14300mp, 14400mp si 14200mp), ce va intelege sau ce va face judecatorul ?...

(@bad > daca inainte de efectuarea masuratorilor am batut cuie in tarusi, nu stiu ce diferente voi obtine!)


Chiar pe cuie , vei obtine diferente, diferentele , stii si tu fb de ce depind, asa ca nu le mai comentez.
Ce anm dorit sa arat este faptul ca nu exista doua masuratori identice nici macar efectuate de acelasi topograf , pe taruse marcate cu cuie si cu ajutor specializat, doar ca diferentele pot sa fie mai mari sau mai mici, iar uneori chiar nu dfepind de corectitudinea  efectuarii lucrarii in teren.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !