Inscriere in cartea funciara a constructilor

Creat de dtoni, Feb 26, 2013, 07:51 PM

« precedentul - următorul »

dtoni

Am o situatie mai putin obisnuita.
Am un client care solicita inscrierea in cartea funciara a mai multor imobile mai exact patru blocuri noi construite. Problema este ca doar unul dintre ele este finalizat si au un subsol general comun. Autorizatia de construire este data pe tot ansamblu rezidential.
Intrebarea mea este:
Pot inscrie in cf un singur bloc care este finalizat? si cum pot efectua anexa 9 doar pe acel bloc ( subsolul este comun)

Mit

Daca nu era comun subsolul, era simplu (e gata C1 din cele 4); constructiile se pot intabula pe faze de lucrari ( de ex. numai fundatia sau structura de rezistenta, sau numai 3 din 10 etaje.
Dar daca e sa gandim dupa structura constructiilor tale, inseamna ca tu ai o singura constructie (constructie independenta e aia care are structura de rezisenta si alte elemente de sine statatoare de jos pana sus).
Acuma, nu stiu cum s-a obtinut AC-ul...

severcoman

daca autorizatia este pe tot ansamblul, atunci te afli in situatia de a inscrie "pe faze" in CF constructia; OUG 64/2010 prevede si aceasta posibilitate, se regaseste si in lg 7/96 republicata; cand gasesti in regulament cum se face, sa ne anunti! (in Anexa 9 as trece la obs. ca e "pe faze"!)