Dezmembrare pe baza sentintei

Creat de TopoLogiC, Noi 19, 2012, 01:30 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: Mit@AP s-a referit la situatia in care s-a facut expertiza cu aviz OCPI. Atunci la ce bun sa mai faci o doc de dezm. daca ea exista. Poate DOAR in cazul in care sentinta spune altceva decat cum s-a facut in expertiza avizata la OCPI.

Axact !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Marian

Eu cred ca sentinta in sine este act de dezmembrare si atunci se depun la OCPI loturile rezultate din sentinta ca prima intabulare. Cel putin asa mi s-a spus la PH

Modificat de Marian (24-11-2012 08:48:17)

vali_costea

Cum am scris si mai sus, daca nu a fost intabulat imobilul se va merge pe prima inregistrare, cu conditia ca in sentinta sa fie mentionate vecinatatile, pentru a fi identificat fiecare lot in parte.Daca imobilul intreg a fost intabulat si sentinta nu a fost avizata de Ocpi se va merge intai pe dezmembrare in 3 loturi, cu CU conform reg., apoi se va merge la intabulare in baza sentintei.D

bad wolf

#18
Citat din: bad wolf
Citat din: Mit@AP s-a referit la situatia in care s-a facut expertiza cu aviz OCPI. Atunci la ce bun sa mai faci o doc de dezm. daca ea exista. Poate DOAR in cazul in care sentinta spune altceva decat cum s-a facut in expertiza avizata la OCPI.

Exact !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#19
Citat din: MarianEu cred ca sentinta in sine este act de dezmembrare si atunci se depun la OCPI loturile rezultate din sentinta ca prima intabulare. Cel putin asa mi s-a spus la PH

Da, daca exista PAD-uri avizate de OCPI.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Oameni buni, daca s-a facut o expertiza judiciara ,chir sa nu fie avizata la OCPI,  s-a dat o sentinta, ce putere mai are documentatia de dezmembrare, ce act notarial de dezmembrare mai trebuie?.
Daca s-a dat o sentinta  , trebuie intabulata sentinta , cu sau fara voia tuturor partilor in cauza, decat a celei interesate !!!
Nu mai trebuie sa chemi la notar pe nimeni, nu mai trebuie sa semeneze nimeni, trebuie doar sa fie definitiva si irevocabila si anexat raportul de expertiza.
Ce documentatie mai face autorizatul X , daca in sentinta are la baza dezmembrarea propusa de expertul Y ?!!!!  Ce faci cu documentatia daca una din parti nu vrea sa semneze la notar ?
Se intabuleaza sentinta .Daca instanta nu a dispus evizarea expertizei, OCPI va trebui sa intabuleze sentinta chiar fara aviz.
Ce PAD uri, ce aviz ??? Sentinta va trebui intabulata !
Anul acesta s-au cerut numeroase avizari ale expertizelor, dar din urma vin nenumarate sentinte de dezmembrari (litigioase) in care nu s-a dispus avizarea, nu s-a efectuat avizarea , si va dati seama ca acestea trebuiesc inscrise in CF chiar fara avizul OCPI.
De cele mai multe ori dezmembrarile propuse prin instanta provin din cauzze litigioase, si degeaba face autorizatul X DOCUMENTATIA DE DEZMEMBRARE, EA NU ESTE VALABILA RAPORATA LA SENTINTA, NU ARE NIMIC COMUN CU SENTINTA SI DE CELE MAI MULTE ORI, UNA DIN PARTI NU VINE LA NOTAR si nici nu poate fi obligata ! .

Modificat de Anton Pann (24-11-2012 18:35:59)

vali_costea

Anton, partea interesata solicita dezmembrarea, normal ca operatiunea TEHNICA DE DEZMEMBRARE o faci conform sentintei si a expertizei, nu o faci pe langa ea, cine a spus ca mai mergi la notar, intabularea in CF se va face conform doc. cad. si  a sentintei DEFINITIVE SI IREVOCABILE.
Astept o incheiere de intabulare in care scrie numai sentinta.Succes.

Anton Pann

De ce nu intelegi ca O NOUA DOCUMENTATIE DE DEZMEMBRARE nu mai este necesara daca s-a dat o sentinta ce are la baza o expertiza tehnica judiciara ?
Despre ce operatiune tehnica mai vorbesti, ea a fost facuta prin expertiza, prin propunerea de dezmembrare , este semnata de expert iar sentinta priveste aceasta dezmembrare, nu alta facuta de autorizatul xxx.
intabularea sentintei ,inseamna a inscrie in CF dispozitia instantei, care dispune dezmembrarea conform expertizei tehnice judiciare SI INSCRIEREA DISPOZITIVULUI SENTINTEI IN cF .
Iar aceasta este o documentatie tehnica de dezmembrare . Care, mai nou poarta si avizul OCPI , ACOLO UNDE INSTANTA DISPUNE !

Modificat de Anton Pann (24-11-2012 20:47:11)

vali_costea

Eu inteleg, dar pe aici pe la noi asa se cere!!!!Vorbesc strict despre sentinta neavizata de OCPI.

cristea

Eu am o nedumerice in ceea ce priveste o documentatie cadastrala de dezmembrare a unui imobil pe baza de sentinta si expertiza topografica.
Am achitat doar ptr codul 2.2.1   120lei si s-a efectuat dezmembrarea imobilului primind referatul de admitere(dezmembrare imobil)
Din cauza ca nu am achitat si codul 2.2.2 de inscriere dezmembrare nu s-a facut dezmembrarea propriu zisa(adica sa primesc doua extrase CF)
Acum ca sa mai depun inca o documentatie pe codul 2.2.2 cu taxa aferenta ce ar mai trebui sa pun la dosar stie cineva??.......sau in borderoul de taxe sa fac referire la dosarul initial care se afla cu toate actele in original la OCPI??
A mai facut cineva asa ceva??
 :razz:

vali_costea


                  Pe codul 2.2.2 se depune referatul de admitere cu sentinta la cf si taxa va fi de 120 pentru intabulare dezmembrare si apoi inca 120 pentru pentru intabulare drept propr. conform sentintei.Asa mi s-a cerut pe Giurgiu.
Oricum nu merge sa depui si sa achiti din prima 2.2.1 si 2.2.2.