Suprapunere cadastrala

Creat de spuby, Mar 12, 2012, 11:38 AM

« precedentul - următorul »

spuby

Intre timp am reusit doar sa obtin o audienta la inginerul sef de la ocpi din cluj, care practic mi-a spus urmatoarele:
- a gresit inspectorul care mi-a avizat mie cadastrul, deoarece in 2006 atunci nu a trecut in baza de date coordonatele (sic). a fost dat afara intre timp inspectorul respectiv.
- din cauza ca nu au fost trecute in baza de date coordonatele celelalte lucrari au fost avizate pentru ca cei care au verificat dosarele depuse s-au uitat doar in baza de date nu au cautat dosare. Oare inspectorul care a aprobat lucrarile vecinilor, nu trebuia sa verifice mai in detaliu (ma refer nu doar sa se uite in calculator) cand a aprobat?

Inginera sef recunoaste cu nonsalanta chestia asta si zice ca acum am mai multe cai:
- pot incerca sa depun o lucrare de cadastru unde suprapunerea sa fie mai mica de 40cm (39 virgula), pentru ca va fi acceptata (ciudat e ca topograful meu a zis ca nu poate fi mai mare de 15 cm). E drept ca fiind doua parcele, niciuna din ele nu e incadrata pe toate laturile de gard, ci doar pe 3 din 4. E teren intravilan, asa sa fie, se accepta suprapuneri de pana la 40cm?
- pot incerca sa scot separata bucata suprapusa de restul terenului, si sa folosesc pe deplin restul terenului urmand ca bucata suprapusa sa ramana asa pana la o solutie (intelegere cu vecin, insanta). Daca fac asta, oare inseamna ca trebuie sa dezmembrez bucata aia de teren, sau in cf se trece suprapunerea? Ma dezavantajeaza cu ceva pentru restul terenului (i.e. nu pot sa-l instrainez?)?

Tinand cont ca e vina unui fost inspector de la ocpi, as avea oare ceva sanse sa dau in judecata ocpi-ul sau sa fac o reclamatie la o institutie mai sus (???) sa-i oblig sa rezolve ei chestia asta fara sa cheltui eu inutil bani?

Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum. Si ai dreptate Atopor, e dezastru ce e la cadastru la Cluj, n-are sens sa comentez mai multe deoarece cei care au avut de-a face stiu mai bine.

bradu13

asa se intampla daca se merge pe cadastru sporadic si nu lucru serios. degeaba masori bine un imobil (parcela) ca ai sanse sa te suprapu cu lucari vechi care sunt avizate dar cu coordonate gresite si nici nu stii de ele ca sunt numai pe hartie (nici in eterra nici in baza grafica locala). poate noua conducere va avea alta vizune decat ametela de pina acum si sa nu uit la cluj cadastru cu cf se impaca ca pisica cu cainele.

Marian

#17
Citat din: spubyIntre timp am reusit doar sa obtin o audienta la inginerul sef de la ocpi din cluj, care practic mi-a spus urmatoarele:
- a gresit inspectorul care mi-a avizat mie cadastrul, deoarece in 2006 atunci nu a trecut in baza de date coordonatele (sic). a fost dat afara intre timp inspectorul respectiv.
- din cauza ca nu au fost trecute in baza de date coordonatele celelalte lucrari au fost avizate pentru ca cei care au verificat dosarele depuse s-au uitat doar in baza de date nu au cautat dosare. Oare inspectorul care a aprobat lucrarile vecinilor, nu trebuia sa verifice mai in detaliu (ma refer nu doar sa se uite in calculator) cand a aprobat?

Inginera sef recunoaste cu nonsalanta chestia asta si zice ca acum am mai multe cai:
- pot incerca sa depun o lucrare de cadastru unde suprapunerea sa fie mai mica de 40cm (39 virgula), pentru ca va fi acceptata (ciudat e ca topograful meu a zis ca nu poate fi mai mare de 15 cm). E drept ca fiind doua parcele, niciuna din ele nu e incadrata pe toate laturile de gard, ci doar pe 3 din 4. E teren intravilan, asa sa fie, se accepta suprapuneri de pana la 40cm?
- pot incerca sa scot separata bucata suprapusa de restul terenului, si sa folosesc pe deplin restul terenului urmand ca bucata suprapusa sa ramana asa pana la o solutie (intelegere cu vecin, insanta). Daca fac asta, oare inseamna ca trebuie sa dezmembrez bucata aia de teren, sau in cf se trece suprapunerea? Ma dezavantajeaza cu ceva pentru restul terenului (i.e. nu pot sa-l instrainez?)?

Tinand cont ca e vina unui fost inspector de la ocpi, as avea oare ceva sanse sa dau in judecata ocpi-ul sau sa fac o reclamatie la o institutie mai sus (???) sa-i oblig sa rezolve ei chestia asta fara sa cheltui eu inutil bani?

Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum. Si ai dreptate Atopor, e dezastru ce e la cadastru la Cluj, n-are sens sa comentez mai multe deoarece cei care au avut de-a face stiu mai bine.

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-12may-d27572f9341cb27.zip
Sper sa te ajute!

John Doe

Suprapunerea de 40cm... fiecare vorbeste vrute si nevrute, asa e la moda, nu lua de bun decat ce primesti cu semnatura si stampila.
Eu zic sa-ti iei un avocat bun si sa rezolvi situatia in instanta. Cred ca poti si fara, dar va dura mai mult si iti vei mânca foarte multi nervi. Te poti indrepta impotriva vânzatorului functie de ce ti-a garantat el in contract, sau impotriva OCPI - avocatul ar trebui sa cunoasca regulamentele noastre in vigoare; daca nu, spune ce ai nevoie si iti dam noi sau ia-ti alt avocat care le cunoaste.

Anton Pann

100mp mai putin . Orice tip de proces poate dura cativa ani, iar cheltuielile sunt pe masura. Nimic nu poate garanta ca vei obtine acea suprafata de teren , vor fi expertize si contraexpertize si pareri pro si contra asupra acestora. La sfarsit, se va obtine o sentinta care poata sa-ti recunoasca dreptul de proprietate asupra unui numar de 0-100mp . Este posibil sa nu poata fi recuperata acea lipsa de tren, daca din expertize va rezulta ca nu exista in teren si este rezultatul unor operatiuni de cadastru "sporadic" . Avocatii vor sustine doar procedural si juridic procesul, iar  expertii nu vor putea sa scoata 100mp daca nu vor avea de unde sa scoata aceasta suprafata. Cred ca cel mai simplu este sa negociezi cu vanzatorul o intelegere privitoare la aceasta 100mp care lipsesc, si sa-ti faci diminuare de suprafata din Cf . In intravilan este 10cm nu 40 . Nici o sansa sa obtii ceva dand in judecata OCPI ul , si nu poti da pe nimeni in judecata fara sa ajungi la cheltuieli majore . Afirmatia ca a gresit inspectorul si motivul este pueril, cred ca mai mult au gresit cei care au facut lucrarile ulteriore ca nu au cautat planurile vecinatatilor din arhive. Dar, oricum varianta cea mai avantajoasa este sa faci diminuarea de suprafata prin documentate cadastrala, si vei putea apoi imediat sa construiesti sau sa instrainezi terenul . In orice alta varianta ne mai intalnim pe forum si de acum in 2-3 ani .

vali_costea

Poti merge pe varianta specificata in adresa Ancpi postata de Marian, asta daca te avantajeaza.
O mica complectare la postul lui Anton: suprapunerea acceptata este de maxim 20 cm in intravilan.

Modificat de vali_costea (13-05-2012 17:18:18)

John Doe

Ce adresa misto... deci daca ma suprapun cu un imobil avizat grafic prin 1991, imi respinge documentatia? Sau e vorba numai despre suprapunerile reale? Despre actualizare date cadastrale (repozitionari) nu se zice nimic.
Voi ce intelegeti din adresa asta (cea postata de Marian) ?

Anton Pann

Cred ca procedura dispusa este corecta . Daca exista suprapuneri cu documentatii din baza de date (din 2007 pana in prezent) , sau care nu sunt in baza de date ( dar efectuate in stereo 70) este normal sa nu se avizeze. Se introduce si lucrarea avizata anterior eterra in baza de date , fiind deja avizata iar lucrarea care se suprapune se respinge . De aici incep problemele si discutiile despre solutionarea situatiei. Una dintre modalitatile de solutionare va fi si actualizarea lucrarii vechi , sau repozitionarea acesteia daca va fi cazul, diminuarea suprafetei , modificarea limitei de hotar sau rectificarea inscrierilor gresite , prin documentatii cadastrale , pe cale amiabila cu acordul proprietarilor. In caz ca nu se poate (sau proprietarii nu accepta ) vreuna din aceste variante , mai ramane calea instantei, care va obliga pe una din partile in cauza sa accepte varianta propusa prin expertiza . Eu apreciez ca suprapunere este si atunci cand ajungem peste o lucrare care nu este in baza de date , dar a fost inscrisa in Cf anterior deschiderii Eterra si a fost facuta in stereo 70, si chiar daca este suprapunere virtuala . Una din lucrari va trebui refacuta .