registrul de evidenta a lucrarilor

Creat de Hakan, Ian 22, 2011, 02:49 AM

« precedentul - următorul »

theocad


                  Referitor la MIT, de acord...s-a inventat MS Office, si cu toate astea ei sunt atat de inapoiati sa ceara registrul scris de mana....

Cu toate licentele de programe si tot felul de softuri si aparate care se cer la autorizare, o prostie mai mare sa se ceara registrul scris de mana, nu am mai intalnit nicaieri.....asta nu poate dovedi decat un singur lucru.....iar cei de pe acest forum sunt suficient de destepti sa inteleaga......



               

Mit


                  De multe ori am strans din dinti pe holurile OCPI-ului, dar forumul asta mi-a aratat ca la Timis traiesc in paradis. Nu pot decat sa va compatimesc pe cei de la Neamt, si sa spun ca singurii vinovati de treaba ce vi se-ntampla sunt directorul si ing. sef. de-acolo.

Apropos de scris de mana: veteranul topografilor din Timis s-a prapadit de curand. A lucrat o viata-ntreaga pe hartie toate planurile de sistematizare, parcelare, etc. la fostul IPROTIM, lucrari care astazi sunt de referinta in activitatea noastra. Odata cu era informaticii, n-a putut tine pasul cu tehnologia dar a continuat sa faca lucrari, iar partea de prezentare a lucrarii in format electronic o facea cate-un coleg mai tanar, contra cost.
Sunt sigur ca daca mai traia, nea' Mangiurea ar fi facut tabelul de mana, si i-ar fi iesit aproape ca-n Excel.



               

theocad


                  de acord.....dar suntem totusi in 2012, cand tehnologia este la curent...


               

cristi19t


                  Am lucrat ca angajat la o firma de specialitate. Din luna februarie am plecat de la firma respectiva si acum lucrez pe cont propriu. Sunt inregistrat la fisc ca profesie liberala.
Intrebare:
Este vreo legatura intre acest registru de evidenta a lucrarilor si facturile emise catre persoanele carora le execut lucrari?
In cazul in care am o lucrare la care nu percep onorariu (nu emit factura, chitanta) fiind o lucrare a mea personala sau fiind o lucrare a unui apropiat, cum ma justific catre finante?
In cazul unui control de la fisc, se aduce in discutie vorba de acest registru de evidenta a lucrarilor efectuate?
P.S. In topografie lucrez de 7 ani, dar nu am avut tangente cu capitolul acesta pentru ca eram angajat si nu erau atributiunile mele.



               

nicu1000


                  In registrul de lucrari se trec toate lucrarile, indiferent de beneficiar sau judetul in care este imobilul si atat. Nu are de-a face cu facturi. La adm. financiara trebuie sa prezinti facturile si contractele cu beneficiarii.
Teoretic adm. fin. ar trebuia sa ceara de la OCPI lucrarile pe care le-ai executat si sa verifice daca ai facturi la ele. Practic nu se face asa ceva.



               

nicu1000


                  In registrul de lucrari se trec toate lucrarile, indiferent de beneficiar sau judetul in care este imobilul si atat. Nu are de-a face cu facturi. La adm. financiara trebuie sa prezinti facturile si contractele cu beneficiarii.
Teoretic adm. fin. ar trebuia sa ceara de la OCPI lucrarile pe care le-ai executat si sa verifice daca ai facturi la ele. Practic nu se face asa ceva.



               

eu


                  Conventia poate inlocui contractul in cazul unui control de la finante ?


               

nicu1000


                  
eu a scris:

Conventia poate inlocui contractul in cazul unui control de la finante ?

Da, pentru lucrari de cadastru. Pentru alte lucrari (trasari de puncte) trebuie contract separat.

Modificat de nicu1000 (15-04-2013 12:46:29)



               

eu


                  Multumesc pentru informatie