GPS Trimble R3

Creat de cosmin333, Apr 07, 2009, 10:08 PM

« precedentul - următorul »

cosmin333

Salutare! Am un sistem trimble R3 si nu prea ma descurc cu ele. Am lucrat si cu promark3 si sokkia dar astea parca sunt mai ciudate. Please help!!!!

phibrizzo

salut...spune-mi in ce consta problema ta si poate reusesc sa te ajut..am lucrat pe un astfel de model cam un an:D

cosmin333

Salut phibrizzo! In primul rand as vrea sa te rog daca ai un manual de utilizare pt. aceste gps-uri. In al doilea rand ar fi mai multe probleme:
-am impresia ca, controllerul nu-mi recunoaste antena (receiverul cum zic cei de la trimble), desi de cateva ori am vazut ca mi-a afisat 0 sateliti si pdop-ul(eram cu el in interior). trebuie cumva sa creez un job si abia apoi imi afiseaza satelitii? desi nici dupa ce i-am facut jobul nu mi i-a afisat. ciudat nu?
-in programul de prelucrare trimble office center am importat niste fisiere rinex, testate anterior in GNSS (thales-magellan) si in spectrum survey(sokkia) si care erau la diferente milimetrice intre cele doua programe, si mi le-a aruncat total pe dos si la diferente enorme de unde trebuiau sa pice. In program erau deja introdusi parametrii de transformare (3-stereo 70, desi as fi preferat sa lucrez cu cei 7-helmert). Mi-am pierdut cateva seri si cu programul si cu gps-urile si n-am ajuns la nici un rezultat. Ok. deocamdata atat. multumesc anticipat pt. ajutor!

cosmin333

Am uitat sa te intreb care este parerea ta despre aceste gps-uri, cat de precise, usor de utilizat, rapide, fiabile sunt acestea, avand in vedere ca ai lucrat cu ele. Mersi inca o data.

phibrizzo

asa..pt prima problema:nu trebuie sa creezi un job pt a-ti afisa satelitii..cum s-a conenectat ar trebui sa iti arate satelitii.acum,tu ai spus ca erai in interior;dak ai problema asta doar cand esti in interior explicatia ar fi ca nu are cum sa vada sateliti in interiorul cladirilor(semnalul nu e atat de puternic);noi avem acum r8-uri si nici astea cu l1,l2 si vazand si glonas nu vad nici unul in interior..

pt a doua problema:cum ai obtinut parametrii?cu site calibration?nu prea stiu ce sa iti spun deocamdata...

Si in legatura cu ultima intrebare:dupa mine raportul calitate-pret e f bun;noi cat am lucrat cu r3 am folosit baza proprie asa ca precizia era mereu buna;apoi bateria are o viata decenta,iar interfata e user friendly,putand fi asimilata foarte usor si de catre persoane care nu au mai lucrat in viata lor cu un sistem gps(cum a fost si cazul meu)

cosmin333

Salut din nou! Am postat o poza cu controllerul. Daca observi in partea de sus nu afiseaza nici sateliti, nici pdop, desi are antena integrata-in acest moment nu era conectat la antena mare. Sunt constient ca in interior nu pot avea sateliti(desi am vazut niste super gps Topcon-l1, l2, glonass ce prindeau si aproape de fereastra vreo 3-4 sateliti). Ca sa revin-de cateva ori mi-a aratat 0 sateliti, 0 pdop si h antena chiar si daca nu era conectat la antena mare, dar de atunci-nimic. Atunci cand ii conectez antena zice "conecting to receiver" si asa ramane-blocat! In legatura cu parametrii...poveste lunga...Lucrez de prin 2002 cu gps-uri si am tot cautat...atunci habar n-aveam ce-s alea gps-uri daramite parametrii. In primul rand am facut rost de cei  7 parametrii helmert de la cel care mi-a vandut gps. Nu stiam ce-s alea si am mers pe ele. Apoi dupa ce am mai citit si m-am informat am vazut cu ce se mananca. Asa: o firma din bucuresti a tot facut masuratori prin toata tara asa ca a avut coordonate fixe de prin toate colturile tarii, si cu un program facut pt. asa ceva au putut crea niste parametrii nationali, pe care eu i-am bagat in program. Am realizat si eu cateva retele pe zone mai mici, cateva comune, si am creat si eu parametrii stereo pt. aceste zone mai mici si ai sa fii surprins ca diferentele de determinare intre parametrii nationali si acestia locali, creati de pe borne din 1960-DTM erau de pana la 3-4 cm. Daca te intereseaza mai mult despre parametrii pe care-i folosesc pot sa ti-i postez. Eu am mers pe acestia cu celelalte gps-uri si programe de prelucrare si n-am avut nici un fel de probleme-dimpotriva. Ok, dupa ce vezi poza poate imi spui parerea ta. Mersi mult!

cosmin333

poza cu trimble r3


580/435px 27KB

phibrizzo

da cu parametrii de transformare am inteles ca e o chestie(inca nu o inteleg pe deplin):spre exemplu parametrii din iasi sunt diferiti de cei din braila si deci acei parametri determinati sa multuneasca la nivel national nu sunt tocmai foarte precisi...acum cu problema ta:din ce ma pricep ar fi 3 posibilitati:
1)de la soft caz in care ti-as recomanda sa formatezi controlerul si sa reinstalezi windows mobile si survei controler din nou.
2)noi am avut o problema de genul din cauza mufei care se conecteaza la controler de la cablul de legatura dintre acesta si antena.daca,atunci cand o scoti,ai balansat-o putin ca sa iasa mai usor atunci e posibil sa se fi largit si chiar sa se fi rupt ceva pini...sper sa nu fie cazul dar verifica totusi firul
3)daca il ai de putin timp si e inca in garantie ai putea sa il trimiti la verificat la firma de la care l-ai cumparat...

Din nefericire deocamdata mai mult nu stiu,ca sa te pot ajuta.