Help Coordonate BUCU

Creat de expertxyz, Apr 20, 2007, 04:07 PM

« precedentul - următorul »

cioro

#15
Citat din: lilicaInteresanta abordare!
Ce vina gasiti topografilor din Romania care utilizeaza tehnologie GPS? Sunt ei vinovati de aceasta lipsa de organizare si de strategie la nivel national privind statiile de referinta? In toate tarile civilizate nu este de datoria utilizatorilor sa modernizeze sistemul, sa-l tina in functiune, sa-l modernizeze. Bani frumosi se fac prin munca, prin ore intregi petrecute pe campiile patriei. Mult mai multi bani s-au cheltuit aiurea pe fel si fel de studii, pe achizitionarea de aparatura care a ruginit prin diverse magazii si nu au fost niciodata puse la dispozitia topografilor.
O simpla incursiune pe internet ne demonstreaza ca suntem iarasi codasii Europei in privinta statiilor permanente, a posibilitatii de lucru in regim RTK.
Sa speram ca in viitor vom masura mai bine si mai repede!

NB. Va asteptam cu noi teme de discutie si informatii utile in domeniul utilizarii GPS.
Numai bine!

Domnule lilica nu e treaba ANCPI-ului sa faca retea de statii permanente, in alte tari civilizate retelele de statii permanente sunt private sau apartin organizatiilor profesionale (Franta, Germania etc.). Ar trebui sa apreciem faptul ca avem aceasta retea de statii permanente realizata de ANCPI si ca beneficiem de tarife foarte mici pentru datele GPS.

Coordonatele statiei BUCU se cumpara de la FNG (ANCPI), la prelucrare trebuiesc introduse coordonatele EUREF si  nu WGS ale statiei.

dpd

@cioro:

1.Asa cum am mentionat anterior , statia GPS permanenta BUCU nu este proprietate ANCPI, asa ca ANCPI nu are cum sa vanda date si/sau coordonate ale acestei statii. Ele  ( coordonatele ETRS89 geografice B,L,h si carteziene geocentrice X.Y.Z) sunt livrate in mod GRATUIT printr-o simpla solicitare prin email la  FNG. Iar datele de la aceasta statie nu s-au vandut niciodata de catre FNG.
2.Coordonate EUREF??
3.Da, e treaba ANCPI-ului sa puna la dispozitia executantilor si sa intretina infrastructura pentru realizarea lucrarilor in domeniu.( Retea de trianagulatie, Retea la sol determinata GNSS, Retea de statii GNSS permanete, Retea de nivelment) - nu discut starea retelelor , mai ales a celei de nivelment.Oricum Retelele GNSS , ca sunt puncte la sol sau statii permanente, sunt la un nivel ridicat.
ROMPOS este un pas important pentru noi toti in ceea ce inseamna geodezia moderna.

www.ipartner.ro

#17
Citat din: cioro
Citat din: lilicaInteresanta abordare!
Ce vina gasiti topografilor din Romania care utilizeaza tehnologie GPS? Sunt ei vinovati de aceasta lipsa de organizare si de strategie la nivel national privind statiile de referinta? In toate tarile civilizate nu este de datoria utilizatorilor sa modernizeze sistemul, sa-l tina in functiune, sa-l modernizeze. Bani frumosi se fac prin munca, prin ore intregi petrecute pe campiile patriei. Mult mai multi bani s-au cheltuit aiurea pe fel si fel de studii, pe achizitionarea de aparatura care a ruginit prin diverse magazii si nu au fost niciodata puse la dispozitia topografilor.
O simpla incursiune pe internet ne demonstreaza ca suntem iarasi codasii Europei in privinta statiilor permanente, a posibilitatii de lucru in regim RTK.
Sa speram ca in viitor vom masura mai bine si mai repede!

NB. Va asteptam cu noi teme de discutie si informatii utile in domeniul utilizarii GPS.
Numai bine!

Domnule lilica nu e treaba ANCPI-ului sa faca retea de statii permanente, in alte tari civilizate retelele de statii permanente sunt private sau apartin organizatiilor profesionale (Franta, Germania etc.). Ar trebui sa apreciem faptul ca avem aceasta retea de statii permanente realizata de ANCPI si ca beneficiem de tarife foarte mici pentru datele GPS.

Coordonatele statiei BUCU se cumpara de la FNG (ANCPI), la prelucrare trebuiesc introduse coordonatele EUREF si  nu WGS ale statiei.

cioro a atras atentia cu ceva.

Ordinul geodezilor este o organizatie profesionala, au mai fost si altele care si-au pierdut din importanta, dar au avut pe mana sute de mii de euro din cotizatii.

Sa vedem acum cand va avea ordinul geodezilor destui bani (dispune cam de 1 mil Euro din taxe si cotizatii pe an adica calculat asa 2000 autorizati x 1800 RON cotizatia / 3.6 curs euro/ron = 1.000.000 EURO) cu care sa puna niste statii permanente si deasemenea sa le intretina, si ... sa dea pe gratis datele, ca doar vor fi puse pe banii geodezilor din romania.
Pana acum nu am auzit de vreo strategie a lor, banuiesc ca intai le trebuie sedii, apoi computere si mobila, apoi... pot face ce vor...

Inainte cu multi ani, zeci de ani era vorba ca sindicalistii din domeniul jurnalismului aveau un sindicat si o asociatie... in timp aceasta a disparut, sistemul nostru comunist nelasandu-i sa existe.

Mii de ziaristi, pe acele timpuri cotizau si iar cotizau la asociatia lor.

Acum au ramas cateva cladiri ce au apartinut acestei asociatii, acestui sindicat. Ele apatin lor si tot odata nimanui.

si o intrebare retorica, voi unde ati cotizat pana acum?

...

Idem Geodezi dupa 89 si pana azi, sa vedem ce va fi de la ordinul geodezilor incolo...

Modificat de www.ipartner.ro (06-10-2008 11:28:32)

cioro

Eu am cumparat coordonatele BUCU de la FNG pe 14 iunie 2007.

@dpd
era vorba ca o sa putem descarca rinex direct de pe internet ca sa nu mai pierdem timpul pe la cozi pe la oficii.

cioro

Am mai verificat odata si se pare ca cei de la ANCPI nu m-au taxat pt BUCU.

www.ipartner.ro

Coordonata BUCU NU se plateste.

a_dy2001

vreau si eu coordonatele de la statia bucu va rog E-mail

Ionica34

Bucu :
44.275019198 - Latitudine
26.073265012 - Longitudine
143.206 - H elipsoidal
329976.803 - X stereo
589696.632 - Y stereo

ancka

#23
Citat din: Ionica34Bucu :
44.275019198 - Latitudine
26.073265012 - Longitudine
143.206 - H elipsoidal
329976.803 - X stereo
589696.632 - Y stereo

eu am gasit coordonatele BUCU pe igs/bkg sub forma urmatoare si vad o diferenta fata de ceea ce a postat Ionica:

City or Town             : Bucuresti
     State or Province        : Capital
     Country                  : Romania
     Tectonic Plate           : Eurasian
     Approximate Position (ITRF)
       X coordinate (m)       : 4093760.994
       Y coordinate (m)       : 2007793.667
       Z coordinate (m)       : 4445129.862

       Latitude (N is +)      : +442750.20
       Longitude (E is +)     : +0260732.66
       Elevation (m,ellips.)  : 00143.2

Kaleh

Ce ai luat de pe IGS, dupa cum vezi, sunt coordonate rotunjite. Daca 1 secunda inseamna cam 32 m, si tu ai doar 2 zecimale la secunda, cam ce precizie crezi ca au coordonatele acelea? Cit sa le poti raporta pe o harta, nu pentru calcule

ancka


                  multam' pt precizare totusi eu mai am un set de coordonate ale aceleasi statii sub forma urmatoare:

BUCU : 44.27.50.191979       
           26.07.32.650116
             
STEREO 70

329976.803
589696.619- Y stereo
   143.206


Bucu :
44.275019198 - Latitudine
26.073265012 - Longitudine
143.206 - H elipsoidal
329976.803 - X stereo
589696.632 - Y stereo

Modificat de ancka (25-05-2009 14:57:57)


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

Ionica34


                  Coordonatele pe care le-am scris sunt cele oficial cumparate de la ANCPI.

Ce coordonate vrei mai exact?



               

ancka


                  mai exact intrebam daca nu exista mai multe variante de coordonate?
cele pe care le am eu difera fata de cele postate de tine.

am subliniat mai sus ceea ce vroiam sa arat.

Modificat de ancka (25-05-2009 14:57:02)


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

Ionica34


                  Da, neoficial umbla mai multe randuri de coordonate. De ce, sincer n-am stat sa ma interesez.
Oficial cele cumparate sunt cele bune. Asa ca ai doua solutii :
1. Le iei de bune pe alea de le-am scris eu.
2. Te duci la fostul IGFCOT si le cumperi tu insuti de la ei.
Si astfel ai rezolvat problema.

Succes si spor la lucru.



               

ancka


                  e bine ca am lamurit problema http://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png">
multam'


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"