Help Coordonate BUCU

Creat de expertxyz, Apr 20, 2007, 04:07 PM

« precedentul - următorul »

expertxyz

Stie cineva , va rog, coordonatele bune ale statiei permanente BUCU ?
Se pot determina 2-3 puncte noi, doar cu o statie permanenta ?

Modificat de expertxyz (21-04-2007 23:50:30)

huh

Coordonate bune ? WGS sau ST70!? le iei de la oficiu (le cumperi ), daca vrei sa descarci coordonatele bucu din acea zi le iei de pe site-ul http://igs.ifag.de/" target="_blank">http://igs.ifag.de/

Modificat de huh (27-04-2007 17:02:59)

expertxyz

Sigur eu cautam coordonatele in WGS84. Nu cred ca le are oficiu. Dar cu prima ocazie le voi cere cu "conventia".

Se foloseste "Bucu" in retea de puncte sau doar ca un singur punct vechi ?

sik

Statia BUCU este o statie permanenta GPS clasa A (reteaua nationala de statii permanente GPS). Ea are si coordonate WGS84 si STEREO care se pot cumpara de la oficiu.

Se poate folosi statia BUCU pentru a determina puncte noi, dar pentru o precizie mai buna, ti-ar mai trebui inca un vector de la o alta statie de referinta. Din cate stiu, Oficiul are, mai nou, ceva reglementari in domeniu.

Modificat de sik (14-05-2007 19:36:08)

i_bob

O completare la spusele lui sik: se poate folosi si un punct de Ordin B in combinatie cu Bucu, nu neaparat o alta statie permanenta.
La a doua intrebare a lui expertxyz raspunsul e k totul depinde la ce-ti trebuie cele 2 puncte noi.

expertxyz

#5
Citat din: i_bobO completare la spusele lui sik: se poate folosi si un punct de Ordin B in combinatie cu Bucu, nu neaparat o alta statie permanenta.
La a doua intrebare a lui expertxyz raspunsul e k totul depinde la ce-ti trebuie cele 2 puncte noi.

1. Imi trebuiesc pentru cadastru si trasarea parcele. (dar, zic eu...indiferent la ce folosesc ar trebui sa fiu cat mai aproape de "adevar'.

2. Ce reglementari sunt in domeniu ?
    Nu am gasit mare lucru, stiti ceva concret ?

3. Cu ce ma confrunt:
- Daca calculez doar BUCU si cu Transdat (parametri ANCPI) obtin niste coordonate (Stereo 70) care difera cu 15-20 cm de coordonatele (acelorasi puncte) obtinute cu o retea de 5 puncte de triangulatie (borne de ord. IV si V) si program de calculul parametrilor.
Care or fi mai bune........aveti ceva sugestii, practic, nu teorie.

Modificat de expertxyz (05-06-2007 13:35:11)

sik

expertxyz: ai vazut ca din cauza unei erori la baza de date, s-au sters post-urile noastre. Ramasese sa-ti testezi poligonul cu un punct cunoscut. Ai reusit?

expertxyz

Inca nu am reusit, din lipsa de timp.
In sectoarele in care am lucrat nu am mai gasit nici un punct vechi (IPB)  :D

sik

Cred ca daca lansam un sondaj "Cat timp aveti la dispozitie pentru terminarea lucrarilor: 1) putin timp 2) foarte putin timp 3) trebuiau terminate saptamana trecuta 4) trebuiau terminate anul trecut", cred ca am ramane surprinsi de rezultate. :)
Tocmai de aceea, pe langa lupta cu task-urile zilnice, trebuie sa cautam permanent metode de eficientizare. Este greu, dar trebuie facut. Altfel, desi se castiga bani si la proiectul urmator tot la fel ne chinuim.
Problema este ca sunt unii dintre noi care nu isi dau seama ca nu lucreaza eficient. Se cred niste genii si nu cred ca pot invata de la altii.
Eu cred ca am o viziune despre cum ar trebui sa se lucreze, dar implementarea acestor metode dureaza. Idea e ca, FOAAAARTE incet, ne miscam spre directia, zic eu, buna. Da' si cand om ajunge acoloooo... jar mancam! :D

Sa-mi spuneti daca pot sa va mai ajut cu ceva.

inkyno

Sal

Modificat de inkyno (30-07-2007 19:58:29)

dpd

#10
Citat din: sikStatia BUCU este o statie permanenta GPS clasa A (reteaua nationala de statii permanente GPS). Ea are si coordonate WGS84 si STEREO care se pot cumpara de la oficiu.

Se poate folosi statia BUCU pentru a determina puncte noi, dar pentru o precizie mai buna, ti-ar mai trebui inca un vector de la o alta statie de referinta. Din cate stiu, Oficiul are, mai nou, ceva reglementari in domeniu.


Iar duceti lumea in eroare. Statia GNSS Permanenta BUCU este o statie de clasa mondiala inclusa in proiectul IGS. Ea a fost instalata de catre BKG ( igs.bkg.bund.de) impreuna cu UTCB- Facultatea de Geodezie in anul 1999. Aceasta statie NU este proprietate ANCPI, dar ea este inclusa in Reteaua Nationala de Statii GNSS Permanente RN-SGP. Pentru toate solicitarile de coordonate sau observatii de la aceasta statie trebuie sa va adresati Facultatii de Geodezie. Si parca mai citisem undeva ca cineva era ofuscat si suparat ca statia BUCU nu a mers in nush ce zi si ca el a fost pe teren si ca a masurat degeaba si ca pierdut nu stiu cati bani. Domnilor , aceasta statie este o statie instala in scopuri stiintifice si ea functionaza datorita cadrelor didactice din aceasta facultate si in special domnului Sef lucrari dr. ing. Tiberiu RUS. Asa ca daca statia merge e bine daca nu tot bine. Toata lumea utilizeaza aceasta statie , ma refer la observatiile GPS, pe care le descarca de pe site de la nemti fara sa plateasca absolut nimic, si se castiga bani frumosi de pe urma ei fara a fii macar interesati ce implica tinerea in functiunea a unei astfel de statii. Sau chiar a unei intregi retele de statii GNSS premanente care poate sa aiba vreo 50 -60 de statii.

lilica

#11
Citat din: dpd...Asa ca daca statia merge e bine daca nu tot bine. Toata lumea utilizeaza aceasta statie, ma refer la observatiile GPS, pe care le descarca de pe site de la nemti fara sa plateasca absolut nimic, si se castiga bani frumosi de pe urma ei fara a fii macar interesati ce implica tinerea in functiunea a unei astfel de statii. Sau chiar a unei intregi retele de statii GNSS premanente care poate sa aiba vreo 50 -60 de statii.

Interesanta abordare!
Ce vina gasiti topografilor din Romania care utilizeaza tehnologie GPS? Sunt ei vinovati de aceasta lipsa de organizare si de strategie la nivel national privind statiile de referinta? In toate tarile civilizate nu este de datoria utilizatorilor sa modernizeze sistemul, sa-l tina in functiune, sa-l modernizeze. Bani frumosi se fac prin munca, prin ore intregi petrecute pe campiile patriei. Mult mai multi bani s-au cheltuit aiurea pe fel si fel de studii, pe achizitionarea de aparatura care a ruginit prin diverse magazii si nu au fost niciodata puse la dispozitia topografilor.
O simpla incursiune pe internet ne demonstreaza ca suntem iarasi codasii Europei in privinta statiilor permanente, a posibilitatii de lucru in regim RTK.
Sa speram ca in viitor vom masura mai bine si mai repede!

NB. Va asteptam cu noi teme de discutie si informatii utile in domeniul utilizarii GPS.
Numai bine!

dpd

#12
Citat din: lilicaInteresanta abordare!
Ce vina gasiti topografilor din Romania care utilizeaza tehnologie GPS? Sunt ei vinovati de aceasta lipsa de organizare si de strategie la nivel national privind statiile de referinta? In toate tarile civilizate nu este de datoria utilizatorilor sa modernizeze sistemul, sa-l tina in functiune, sa-l modernizeze. Bani frumosi se fac prin munca, prin ore intregi petrecute pe campiile patriei. Mult mai multi bani s-au cheltuit aiurea pe fel si fel de studii, pe achizitionarea de aparatura care a ruginit prin diverse magazii si nu au fost niciodata puse la dispozitia topografilor.
O simpla incursiune pe internet ne demonstreaza ca suntem iarasi codasii Europei in privinta statiilor permanente, a posibilitatii de lucru in regim RTK.
Sa speram ca in viitor vom masura mai bine si mai repede!

NB. Va asteptam cu noi teme de discutie si informatii utile in domeniul utilizarii GPS.
Numai bine!

Nu gasesc nicio vina, mai ales ca tehnica GNSS e solutia viitorului. In comentariul trecut m-am referit doar la Statia GNSS Permanenta BUCU care e in administrarea Facultatii de Geodezie si nu ANCPI. Acolo nimeni nu e platit sa o tina in functiune.Faceam referire doar la oameni suparati ca statia nu a mers o perioada si nu au putut sa-si lege masuratorile de ea si ca au fost nevoiti sa mai mearga o data pe teren. In schimb la ANCPI sunt oamnei care se ocupa de asta si chiar se vede acest lucru. Da aveti dreptate, s-au cheltuit multi bani degeaba pe studii si da aveti dreptate ca aparatura rugineste prin magazii.

NU suntem codasii Europei. Uitati-va in jurul nostru, ma refer la tarile vecine, chiar si pana in Cehia daca vreti. Ce vedeti la ei e rezultatul muncii unor oameni pe durata a cel putin 5 ani. Iar in Romania, de 2 ani si ceva aproape 3. Avem cele mai multe statii GNSS permanete - 48 de statii dintre tarile din jurul nostru. Si o sa ajungem in curand la aproape 75. Nu e lucru de ici de colo. Oamenii lucreaza , sa stiti ca nu stau degeaba si chiar lucreaza din greu. Proiectare ,pilastri, instalare, comunicatii , monitorizare,stocare, distributie etc....E mult de munca, dar se vede ca treaba merge. Pe situl Retelei Nationale de Statii GNSS Permanente se poate vedea ca e retea activa ( distribuie corectii de pozitionare  in timp real DGNSS/RTK nu numai date pentru post-procesare) de la sfarsitul lui 2005. Ca inca nu avem un web-server de pe care sa se descarce observatii GNSS ( pentru DGNSS/RTK dar si pentru static) este adevarat. Dar va fi in curand. Pana la sfarsitul anului se pare ca o sa fie totul functional asa cum ar trebui sa fie. Totusi sunt multi utilizatori care acceseaza reteaua si in stadiul actual.   Repet, nu suntem codasii Europei.

NB. Domnule Lilica , imi pare rau dar e ultimul post de pe acest site.
Am accesat acest site la propunerea unui coleg, dar pana la urma s-a dovedit ca nu trebuia.

Succese in ramura.

Modificat de dpd (18-02-2008 08:07:45)

klu_naravas

am incercat si eu sa iau coordonatele Bucu, dar nu gasesc nici un fisier cu numele asta.fisierul de observatii are cumva o alta denumire?
acum incerc sa inteleg si eu cate ceva depre aceste lucruri asa ca nu fiti rautaciosi.

John Doe

#14