Dilema

Creat de Alin B., Mai 10, 2009, 01:03 PM

« precedentul - următorul »

ace

Pe aia am stat si eu cu L1L2 si nu au fost probleme.
Problemele apar cand ai piramida cu poduri cum e in exemplul de mai sus,pentru ca scheletul metalic obstructioneaza semnalul L2.
Atasez poza poate asta e piramida daca imi aduc eu aminte.


581/550px 23.9KB

Alin B.

Salut Ace ,
   - parametrii i-am calculat folosind modulul Datum&Maps al LGO 7.0 , dar pentru calcul am folosit 6 puncte din judet care au coordonate WGS84 si Stereo , aceste puncte fiind oarecum uniform distribuite in judet - cu acest set de parametrii am facut cateva zeci de determinari cu Leica SR20 - L1 iar rezultatele au fost f. bune , lasand deoparte limitarile privind lungimea vectorilor sau timpii lungi de stationare <
 - nu am stationat puncte de ordin superior din zona mea pentru a le determina coordonatele WGS84 si ulterior sa calculez parametrii folosind aceste puncte deoarece in zona mea ( Bucovina ) cam totae punctele de ordin superior sunt la altitudini mari, in zone greu accesibile dar voi face si acest lucru in final <
 - in ceea ce priveste determinarile prin postprocesare cu Leica 1200+ , tocmai am facut si acest lucru , adica am stationat 3 perechi de puncte noi , sesiuni de 2 ore si am luat obs GPS de la 3 statii permanente din ROMPOS - SUCE, VATR si VISE , distanta cea mai mare fiind spre SUCE , aprox 100km .
- avand in vedere ca am doar 2 receptoare , nu am putut aplica regula dublei stationari a fiecarui punct nou ( sau mai bine zis ar fi fost mai complicat si mai costisitor ca si timp si chiar dpdv al achizitiei observatiilor GNSS de la ROMPOS ), iar dupa ce am calculat coordonatele noi , am trecut cu statia totala Leica TCR803 printr-o drumuire prin aceste puncte noi iar diferentele obtinute intre cele 3 perechi de puncte noi au fost f. mari , undeva intre 1-2m si nu inteleg de ce , urmand a ma duce in zilele urmatoare sa fac restationari
- daca imi puteti spune unde gresesc , multumesc anticipat

Kuky

Cand te referi la faptul ca ai puncte in judet cu coord in WGS84 si Stereo70 sper ca vrei sa zici ca ai de fapt puncte cunoscute in ETRS89 si Stereo70.
Pentru ca daca ai folosit ROMPOS-ul pentru corectii diferentiale automat coordonatele punctelor aflate de tine sunt in ETRS89.

De fapt ce vreau sa zic e ca n-ar trebui sa pleci de la premiza ca WGS84 si ETRS89 sunt perfect identice. De exemplu la statia BUCU ai asha:

ITRF00 (deci WGS84 cu rms sub un 1 cm pe fiecare coordonata carteziana)

X                      Y                      Z
4093760,981    2007793,635    4445129,877


ETRS 89 (Epoch 1989)

X                      Y                      Z
4093761,206    2007793,576    4445129,764

In plan se traduce printr-o diferenta de aproximativ 15cm pe Easting si 20cm pe Northing.

Zic aproximativa pentru ca coordonata WGS84 e aproximata.

ace

salut alin
-sa faci observatiile gps in mod static cu postprocesare(nu RTK) numai cu wgs84,la birou cand rezolvi ambiguitatile trebuie sa ii dai "assign" un sistem local de coordonate in cazul nostru stereo70 la punctele din triangulatia de stat.nu stiu daca merge sa descarci in format RINEX si observatiile de la statiile de referinta,daca se poate le bagi si pe ele in PP avand astfel 2-3 statii fixe,dar le faci in wgs 84 nu etrs89.
-si iti mai dau o idee sa incerci sa folosesti UTM,cred ca e implementat in controlerul de la 1200 sa vezi cam ce rezultate iti da.
-incearca sa faci o postprocesare cu http://www.ga.gov.au/geodesy/sgc/wwwgps/" target="_blank">http://www.ga.gov.au/geodesy/sgc/wwwgps/
e un site din australia si poti sa iti calculezi punctele.
unde lucrez folosim acest site pentru calcularea punctelor,eu nu am calculat ca eram plecat mereu in teren,dar merita sa incerci.el iti ia ca referinte puncte de la statii din zona sa zicem din ungaria,austria,turcia etc.
-cred ca s-a intamplat ceva la postprocesare,s-ar putea sa 'scartaie" un satelit si iti da peste cap toata reteaua.
ar fi ideal sa iti bazezi reteaua pe pct de ordin I,beton pe ord II,bine pe ord III,precizia ar fi mai mica sau egala cu a acelor puncte.
toate cele bune. :hi:

Kuky

Alin,

Ce reziduale ai avut in tab-ul RESULTS din modulul Datum&Map din LGO? Daca poti posta un screenshot.

La punctele luate de la ANCPI ai avut si cote la Stereo70 ? Cat de bune sunt ?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

ace

se poate stationa excentric si cu statia totala si cu gps-ul,dar e un pic mai complicat.
bad wolf sper ca nu i-ai dat sa manance,ca devine agresiv,ai grija.
toate cele bune

Alin B.

Salut Kuky ,
    am avut cote dar nu stiu cat de bune sunt cu exactitate dar pot sa presupun ca aceste cote nu sunt f. omogen determinate avand in vedere ca rezidualele pentru z sunt mari. Totusi rezidualele pentru pozitie planimetrica xy , sunt de 10-15cm , adica OK cred eu .
Mai jos gasesti si screenshot -ul de care vorbeai .

Alin B.


Alin B.

screenshot


582/419px 29.5KB

Kuky


                  Ce metoda ai folosit, banuiesc ca Classical 3D cu Bursa-Wolf?

Pe de alta parte opinia mea este ca daca ai luat si coordonatele geodetice ale bornelor tot de la ANCPI, acestea sunt cu siguranta ETRS89 pt ca ANCPI numai asta livreaza.

Cu alte cuvinte, transformarea pe care ai calculat-o tu este de la ETRS89 la Stereo70, si in nici un caz de la WGS84 la Stereo70.

Cat despre stationari cu GPS-uri L1, am facut urmatorul test cu un Promark 3:

 - am stationat acelashi punct timp de 10 ori pe parcursul mai multor saptamani, cate 40 de min aproximativ in fiecare sesiune. Punctul se afla la 3,3 km de statia BUCU.

Din cele 10 rezultate:
   - 7 au cazut intr-un cerc cu raza de 3,5 cm (punctul ales de mine nu are coordonate cunoscute, l-am ales aleator aproape de casa).
  - 2 rezultate au iesit cu solutii float in GNSS Solutions desi pe teren P3-ul m-a asigurat ca am date super suficiente si pentru o baza la 10 km.
  - 1 rezultat a iesit cu solutie fixa dar la 70cm mai incolo!!

Nu f. incurajator...

Modificat de Kuky (17-05-2009 15:36:15)



               

Alin B.


                  Da , Classical 3D cu Bursa-Wolf !
      In ceea ce priveste coordonatele folosite , asa este , sunt ETRS89 , dar dupa cunostintele mele ( adevarat nu foarte profunde) , diferentele intre WGS84 si ETRS89 in zona Romaniei sunt neglijabile , oricum nu ar trebui sa produca eroride ordinul metrilor.
      Oricum , maine voi restationa 2 puncte si voi compara coordonatele obtinute in cele 2 sesiuni pozitionate in timp la o diferenta de 2 saptamani .


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Kuky


                  Din pacate la Classical 3D daca ai cote dubioase acestea influenteaza si planimetria !! (vezi manualul).

Rezidualele din screenshot sunt ff mari chiar si la planimetrie.
De curiozitate ia transdat-ul si transforma cele 6 puncte din ETRS89 in Stereo70. Compara rezultatele obtinute cu Transdat-ul cu cele obtinute cu transformarea ta. S-ar putea sa constati ca Transdat-ul iti da mai bine sau cel putin similar ca precizie.

In acest caz as restrange la maximum aria pe care sa calculez parametrii, s-ar putea ca punctele tale sa fie destul de indepartate unele de altele.



               

Alin B.


                  Din pacate distantele sunt mari intr-adevar, mai mari decat as fi dorit dar erau singurele puncte care aveau coordonate cunoscute in ambele sisteme. voi determina prin stationari de puncte de ordin superior un alt set de parametri . Totusi curios este ca acelasi set de parametri l-am folosit pt calculul catorva zeci de puncte noi stationate cu simpla frecventa si rezultatele au fost f. bune .

_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

bad wolf


                  
ace a scris:

se poate stationa excentric si cu statia totala si cu gps-ul,dar e un pic mai complicat.
bad wolf sper ca nu i-ai dat sa manance,ca devine agresiv,ai grija.
toate cele bune


In ceace priveste stationarea excentrica, ai dreptate . E posibila cu orice aparat , dar iti complici . in general, existenta.
In legatura cu ursul, acum e si mai slab, abia a iesit din hibernare.
Imi pare rau ca nu stiu , cum se face , dar as pune filmul pe care l-am facut cu ocazia intalnirii. Cei care am parasit locul intalnirii am fost noi, chiar daca eram mai multi si cu doua masini.
Bafta.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !