Dilema

Creat de Alin B., Mai 10, 2009, 01:03 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

Salutare ! Postez aici un "test" facut de mine si poate sunt printre voi persoane care pot veni cu lamuriri :

  Avem 3 puncte cunoscute in sistem Stereo70 , A, B si C , dispuse intr-un triunghi a carui laturi nu depasesc 3km .

  1. Stationez cu 3 receptoare GPS Leica L1 cele trei puncte cunoscute iar in calcul consider receptorul din punctul A rover iar cele din B si C baze . Stationez aprox 50 min , prelucrez observatiile cu LGO si obtin prin calcul un set de coordonate pt punctul A care nu difera de coordonatele vechi ale acestui punct cu mai mult de 4-5 cm.

  2. Stationez cu statia totala punctul B, orientez pe punctul C si determin din nou punctul A iar valorile obtinute din nou pentru punctul A deasemeni se incadreaza intr-o toleranta de 4-5cm fata de coordonatele cunoscute ale acestui punct.

  3. Stationez punctul B cu un receptor L1/L2 - Leica 1200+ (baza) si determin in RTK punctul B iar coordonatele obtinute difera de aceasta data cu aprox 30 cm pe x si aprox 10 cm pe y .

  Mentionez ca determinarea in RTK am facut-o folosind acelasi set de parametri de transformare pe care l-am folosit si in cazul prelucrarii observatiilor GPS pe simpla frecventa .
  Deasemeni valoarea PDOP -ului era putin sub 2 sau putin peste 2. Valoarea obtinuta in RTK a fost media a 5 seturi de coordonate consecutive .

  In momentul in care am stationat cu statia totala punctul B si am orientat pe punctul C , am radiat cateva puncte la distante diferite , de la 10m la 150 m , pe care le-am determinat ulterior si in RTK . Observatia mea a fost ca cu cat ma departam de baza, diferentele dx si dy ale coordonatelor obtinute prin radierea cu statia totala si cele obtinute prin RTK , se mareau putin cate putin. Inca nu am avut timpul necesar sa verific riguros aceasta ipoteza dar o voi face si voi posta rezultatele.

  Daca cineva imi poate da ceva explicatii , as fi foarte recunoscator.

danutza

Incearca sa setezi in programul LGO modul de distribuie a rezidualelor: fara, in functie de distanta la 1/2 etc...
Vezi apoi care sunt diferentele rezultatelor cu diferitele setari si vezi care este cea mai apropiata de valoarea cunoscuta.

Atentie la punctele stationate; acestea pot avea erori mari fata de cele reale. Este posibil ca toate cele trei borne sa fie "fugite" cu aceeasi eroare care a plecat de la un parametru care le-a influentat pe toate si de aceea la masuratori cu st. totala si cu GPS-ul L1 tu de fapt sa faci masuratori ca intr-un sistem LOCAL, iar cand primesti corectiile de la o.st. de ref. sa ai rezultate diferite, dar de fapt. cele bune. In zona mea de interes am intalnit borne ale caror coordonate erau decalate si cu metri fata de cele reale. Si Directia Topo. Mil. a gresit de multe ori, asta e. De multe ori am spus ca ANCPI-ul trebuie sa redetermine toata reteaua existenta si sa o puna GRATUIT la dispozitia publicului - autorizati, care in momentul in care executa Documentatiile cadastrale sa plateasca aceasta contravaloare a punctelor geodezice folosite in lucrarile respective.

De aceea, eu imi calculez parametri NUMAI din puncte de ord.I.

Spor la treaba, te asteptam cu noile rezultate :hi:

Alin B.

Salutare si multumesc pt sugestii. Voi incerca sa modific modul de distributie al rezidualelor functie de distanta si voi vedea ce obtin.
  Totusi precizez ca nu am folosit observatii de la o statie permanenta pentru RTK .

ace

salut alin
ai incercat sa determini punctele cu seria 1200(stationare si posprocesare)?
pentru L1 cam aia ar fi precizia.
ai calculat parametrii pentru zona unde vrei sa faci masuratori?
ca nu poti folosi parametrii generali pentru romania.
astept raspuns.

ace

Danutza imi spui si mie cum ai stionat pe pct de ordin I?
Ca de obicei au piramide cu poduri si am inteles ca ai SR530 RTK,ceea ce influenteaza foarte mult semnalul gps-ului adica e mai sensibil.La L1 nu e o problema.

danutza

ACE,

Nu stiu ce inseamna "de obicei" la tine, dar in zona mea de interes am stationat in jur de 20 de borne de ord.I si NICIUNA nu avea piramida nici fara si nici cu poduri. Sigur, hotii de fier vechi au fost mai rapizi decat in zona ta.

In schimb, am avut surpriza sa gasesc o borna de ord.I distrusa-sparta pe la jumatate, cu armatura de fier scoasa, alta, tot de ord.I, a fost amplasata ca intr-o caldare si apa din ploi a sapat la fundatie si probabil ca borna s-a lasat pe-o parte, iar alta era in padure - impropriu pt. mas. GPS.

Nu am stationat niciodata cu GPS-ul in borne care au piramide.

Totusi, atunci cand aveam GPS cu simpla frecventa, am probat o astfel de masuratoare intr-o borna de ord.II prevazuta si cu piramida semnal si cu piramida pilastru si pt. prelucrarea unui vector de numai 7 km. a trebuit sa stau in jur de-o ora, iar la p.p. am avut erori destul de mari. Deci consider ca si la L1 este o problema in acest sens.

Intotdeauna fac cate o poza piramidei pe care stationez cu GPS-ul, cate o poza catre cele 4 pcte. cardinale si o poza marcii-DTM, asa incat, oricand pot demonstra contrariul unuia care crede ce ai crezut si tu.

Cele bune :hi:

ace

E bine atunci.Nu am vrut sa fiu răutăcios dar pe unde am fost eu cam toate aveau poduri(Petrachioaia,Pipera,Mogosoaia singura fără e la Balaceanca),problema e ca au cam distrus bornele indiferent de ordin.
Eu am staționat pe cea de la Mogosoaia si mi-a dat peste cap toata rețeaua,a trebuit sa o scot din procesare și totul a fost ok.
Merge sa stationezi pe bornele cu piramide dar trebuie sa pui antena de pe trepied sau jalon mai jos,cam la 1m.
Eu zic sa mai masori o data borna de ord II poate era din cauza sateliților,intre orele 12-15 cam fac probleme nu știu ce se întâmpla,asta iți spun din proprie experiență și e cam World Wide.Eu lucrez în Irak și în fiecare zi sunt probleme intre orele alea,și nu are legătura cu americanii de acolo.
Toate cele bune si sa mai vorbim .
 :hi:

ace

Petrachioaia


437/583px 24.7KB

ace

Mogosoaia


436/581px 77.4KB

kod

faine poze, dar hai sa vedem, voi vorbiti de precizie pe puctele de ordin superior. I, II unde stationati cu GPS-urile, L1, L2 indiferent, ...problema este ca:
1. semnalul va fi influentat de firele de inalta tensiune
2. semnalul va fi influentat de vegetatie, casele de prina apropiere etc.
3. semnalul va fi TOT TIMPUL influentat de structurile metalice ale acestor puncte

Fara a mai aminti si de celelate erori ce pot aparea in timpul masuratorii, sau dupa, deci in concluzie spuneti-mi voi mie ce precizie poti sa ai  :hi:
Apropo aceste semnale au fost construite pentru statii clasice nu masuratori GPS.

Toate cele bune  :hi:

ace

-De firele de inalta tensiune nu prea cred ca este influentat semnalul.
-Vegetatia si casele din jur da,iti da False Positioning adica semnalul de la satelit este reflectat de acestea.
-La structurile metalice numai daca e piramida cu poduri,ca aceasta obstructioneaza semnalul de la satelit si sa zicem ca din 7 sateliti iti vede 4.
Daca faci observatii pentru postprocesare ajungi destul de bine in 5mm+-ppm.Cu RTK-ul ajungi la min 1cm,dar daca trasezi parcele sau faci masuratori de tarlale e super ok.
Daca ai ceva mai complicat iti dai 2 puncte cu postprocesare si bagi statia totala.
Leica 1200 are ceva intersesant:Smart Track adica sa zicem ca te apropii de marginea padurii nu mai ai semnal dar el iti calculeaza cat te-ai deplasat si ai coordonate bune cu conditia sa te misti mai repede.

danutza

KOD:

un lucru este clar:

-nu se stationeaza cu GPS-ul pe. puncte (borne) cu piramida gen Petrachioaia-Mogosoaia
-nu prea am intalnit astfel de borne pe langa case.
-vegetatie poate sa existe (sunt borne si in paduri) si poate influenta masuratoarea, dar poti seta GPS-ul cu elevatia satelitilor peste 15 grade (de ex. 30 grade) si faci masuratoarea in acel timp al zilei cand ai o configuratie optima pt. o astfel de elevatie.- (iti arata programul-planing almanac)

Atasez si eu o borna pretabila la stationarea cu GPS-ul: Gomila Mare; mai am vre-o 19 poze dar poate le voi posta la capitolul BORNE.

Cele bune :hi:


436/581px 40.1KB

danutza

Doru,

Nu fi rautacios. Eram la operatiunea fotografierea bornei, cu GPS-ul in cutie. Apoi urmeaza montarea lui. E OK?
 :hi:

ace

Poate doru se referea la GPS-ul de mai sus.
Eu am pus GPS-ul acolo ca sa-i demonstrez șefului meu ca nu poți sa staționezi acolo ca e ii spusese lui cineva ca măsurase sub piramida cu poduri cu L1.

ancka

pai eu chiar am stationat ieri cu L1 pe piramida Buturugeni care este de ordinul 1 si n-am avut nici o problema...