Main Menu

Vand ROVER TOPCON HIPER

Creat de justeu_76, Ian 28, 2012, 11:13 AM

« precedentul - următorul »

justeu_76

Rover ROMPOS Topcon Hiper + , controler Recon TDS cu softul Survce 2.58 Full in limba romana , Stereo 70 implementat, RTK rover 5Hz, L1,L2 si GLONASS, baterii schimbate.
Urgent, pret 5000 euro negociabil.

justeu_76

am revenit cu poze:


580/435px 33.4KB

justeu_76


justeu_76


justeu_76


Sim

Salut ! cum se face conexiunea la rompos ? are modem gsm integrat ?

justeu_76

prin bluetooth se conecteaza la un telefon mobil.am cumparat si un modul compact flash gsm dar inca nu mi-a ajuns.

bad wolf

Topcon Hipe + nu este RTK. Ii mai trebuie cateva module.Nu intru in detalii.
Dar te intreb : Unde este roverul , daca ce ai in poza este baza ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

justeu_76

1. acest aparat functioneaza ca si rover ROMPOS. nu poate fi folosit pentru determintari statice deoarece nu are activata optiunea de memorie (mai pe intelesul unora, nu are memorie...inca).observatiile sunt stocate in memoria controlerului;
2. dupa cum se poate vedea din optiunile activate, Hiper +  are optiunea RTK .
multumesc


496/582px 60KB

justeu_76

te rog sa intri in detalii , bad wolf....astept.

bad wolf

Detaliile , ca si controlerul sunt de la Hipe pro , care merge RTK, dar niciu RTK nu merge fara baza.
Nimeni nu cumpara un GPS RTK cu un singur modul(baza ori roverul)  ci cu amandoua .
Cand a fost construitt (ca sa spun asa) Topcon Hiper+ inca nu era Rompos si nici masuratori RTK.
Restul deduceti voi.

va propun sa aflati mai multe detalii pe:
http://www.gisromania.ro" target="_blank">www.gisromania.ro

Modificat de bad wolf (28-01-2012 19:45:47)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

@justeu76
Cu scula asta nu poti face static?
Atunci nu poti face lucrari ce necesita avizul OCPI-urilor, conf. Deciziei 1 GNSS.
Nashpa...

justeu_76

scuza-ma, dar dupa parerea mea esti pe langa subiect...
care detalii sunt de la hiper pro? ce controler?scuza-ma dar stii ce spui?
sau doar faptul ca esti moderator inseamna ca si stii despre ce este vorba?
sa deducem...ce?eu am spus clar ca functioneaza ca si rover rompos.nu ca un sistem RTK baza-rover.deci, ca sa conlcuzionam, te-as ruga sa mai studiezi problema, iar daca nu te intereseaza aparatul nu te mai baga.
multumesc

justeu_76

replica era pentru bad wolf.....

bad wolf

#14
Citat din: justeu_76replica era pentru bad wolf.....
Nu prietene, avem la firma ambele tipuri  si lucrez cu ele de patru ani, de aceea ti-am dat o adrea de web. este adresa firmei la care lucrez si suntem dealeri Topcon.
Acum esti multumit ?
Sau vrei cumva sa te intreb si cum ai achizitionat aparatul pe care doresti sa-l vinzi. Stii cat costa un Topcon R3 RTK ,L1 , L2 , GPS si Glonas cu determinarea coordonatelor direct in Stereo 70 (si cu Transdata ) ??
Iti spun eu : 33000 euro.

Modificat de bad wolf (29-01-2012 02:15:01)
Sper sa gasesc cararea corecta !