trecerea parcelelor din extravilan in intravilan

Creat de dj_calinutz, Aug 02, 2011, 03:15 AM

« precedentul - următorul »

dj_calinutz

Buna ziua!
Am si eu ointrebare scutra. O parcela se poate trece in intravilan in baza unei adeverite date de catre primaria de care apartine si sa se redieze acel inscris "imobil inregistrat in planul cadastral fara lozalizare certa " ?? Deoarece am primit tot felul de raspunsuri .. nici unul clar... Unii zic ca da altii ca nu...
Logic ar fi sa se radieze deoarece trecand in intravilan nu se mai face niciodata plan parcelar...
Raspunsul pe care l-am primit eu este ca: nu se radiaza acel inscris pana nu se face plan parcelar pe tarlaua respectiva...
Desi aptoape toate parcelele trec in intravilan... Nu e normal ca sa se radieze acel inscris?  Astept parerile dumneavastra... si eventual o solutie... daca exista...
Multumesc anticipat !

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

PULEIMEN

iar la Iasi, la judet, municipiu si oficiu de cadastru in momentul actual si de fata chiar daca esti in intravilan extins conform planului urbanistic general sau extravilan, documentatia va contine aceleasi anexe si mentiuni conforme 415/2009.  aleluia.
P.S.: In 2008 pug-ul nu e avizat, in 2009 pug-ul e avizat, la fel si in 2010, iar in 2011 pug-ul nu mai e avizat, si da parcelele sunt alaturate ca sa nu fie discutii.

Modificat de PULEIMEN (02-08-2011 03:09:22)

Arhimede

interebare se poate face o notare in cf de trecere a parcelei din extravilan in intravilan in baza unei adeverinte de la primareie mentionez ca parcela a fost prinsa in intravilan in baza PUG aprobat prin HCL adica fara sa se mai faca documentatie de actualizare date imobil cu tot tacimul , deoarece am vazut ca la schimbarea categoriei de folosinta se poate face asasa ceva

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

La Timis nu se mai accepta doar adeverinta.
Daca este in intravilanul vechi, se face doc. de actualizare date imobil.
Daca este in intravilanul extins (adica acolo s-a facut un PUZ de ex.) se face doc. completa de SCA.  :hi:

lacriman

Mai sa fie, sase postari si deja am ametit! Stiu ca in tara "cate bordeie atatea obiceiuri", dar hai s-o luam logic:
- introducerea in intravilan (TDA /TDI) se face prin PUG, care totusi se face pe suport topografic avizat de OCPI (exista regulament)
- schimbarea categoriei de folosinta se face prin scoatere din circuitul agricol (A/ Cc).
Ma intreb mereu de ce se cere in unele judete scoatere din circutul agricol in vetrele vechi de sat, ca doar gradinile din spatele casei nu erau raportate la Ministerul agriculturii ca teren de productie agricol.
Daca un imobil a fost in extravilan si este cuprins IN TOTALITATE in PUG, la ce sa faci alta documentatie? Adeverinta si gata.
Daca insa este cuprins doar partial in PUG si restul ramane afara, se face lucrare de actualizare, si in loc de o parcela ii facem doua, din care una e intravilan si una extravilan (Atentie, imobilul se introduce ca intravilan in CP)
In achimb, daca vorbim de categoria de folosinta, chisr TDI fiind acum, el ramane tot arabil, pentru ca in general primariile nu au facut scoaterea din circuitul agricol pentru zona introdusa in PUG, asa ca si-o face fiecare separat.
Cat priveste planul parcelar, daca imobilul provine din legile proprietatii, el trebuie facut, chiar daca a fost introdus in intravilan, asa ca mentiunea ramane.
Nu e logic?