Autorizare - ANCPI

Creat de djxhouse, Feb 24, 2009, 07:03 PM

« precedentul - următorul »

trepied


                  propun ca la ocpi sa se faca 2 grupe o parte lucreza in e-terra si o parte ca pina acum. la cad la tm se verifica lucrarea in mediul cad si daca e ok se trece in e-terra


               

topograful linistit


                  
trepied a scris:

propun ca la ocpi sa se faca 2 grupe o parte lucreza in e-terra si o parte ca pina acum. la cad la tm se verifica lucrarea in mediul cad si daca e ok se trece in e-terra


Trepied, te rog trimite-mi pe e-mail detalii; nu am inteles ultima parte din cele scrise de tine



               

kod


                  nu eu propun alteceva, ca toti cei care receptioneaza lucrari si au datoria sa completeze in eTerra (angajatii ANCPI) sa o faca si sa ne lase pe noi cu toate SF-urile lor de programe tampite gen CP (ca doara nu-i datoria noastra)!
Dar stiti cum e, cand nu e lege sa reglementeze situatia, munca cea multa si grea tot cei oropsiti or so faca chiar daca nu intra in atributele lor  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
Numai bine !

Modificat de kod (12-03-2009 21:16:15)



               

R-TTC-CJ


                  intr-adevar Generare CP este un soft care da multe batai de cap multora. Nu stiu daca am inteles bine dar se pere ca nu s-a cerut acest fisier la nivel de tara, in jud Cluj s-a cerut imediat ce a aparut vesiunea 1.0, iar apoi ne-am conformat cu noile versiuni aparute.
In orice caz timp de 2-3 saptamani lucrarile au fost respinse de la registratura.
Despre ultima versiune ce pot sa spun, ia ceva timp pana complectezi toate campurile si daca mai o alipire sau dezlipire chiar iti vine sa mori, practic mai faci o data lucrarea.
Apropo la faza de autorizare deja pe jud Salaj am inteles ca sunt depuse 5 dosare pt examen, la Cluj inca nu se stie nimic.



               

dora3mira


                  Pentru s_mihai0481 .
Te rog sa iti autocenzurezi postarea de mai sus. Nu spune nimeni sa nu fii suparat dar am rugamintea de a o face in limite de bun simt .


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

s_mihai0481


                  sper sa nu ma mai ia asa valul http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
toate cele bne d-na dora.


_______________________________________
de treci codrii de arama, de la stanga vezi la dreapta...


               

merlin


                  http://www.ancpi.ro/pages/stiri.php?lang=ro&action=show&id=109" target="_blank">http://www.ancpi.ro/pages/stiri.php?lan ... amp;id=109
Stiri
 
 
 
 

Autorizarea persoanelor fizice şi juridice
09-03-2009

Autorizarea persoanelor fizice şi juridice

 Urmare a decizie Curţii Constituţionale nr. 1150/6.11.2008 privind excepţia de neconstituţionalitate a prevederilor Legii 16/2007 privind organizarea şi exercitarea profesiei de geodez, autorizarea persoanelor fizice şi juridice se face de A.N.C.P.I./O.C.P.I., după caz, conform Regulamentului privind autorizarea persoanelor fizice şi juridice care pot să realizeze şi să verifice lucrări de specialitate în domeniile cadastrului, geodeziei şi cartografiei pe teritoriul României, cu completările ulterioare aprobat prin Ordinul nr. 538/2001 al ministrului administraţiei publice.
 Regulamentul de autorizare poate fi consultat pe pagina principală a site-ului Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară.
 Autorizarea persoanelor fizice care solicită categoriile de lucrări A, B, C, D şi autorizarea persoanelor juridice este organizată şi coordonată de ANCPI.
Dosarele de autorizare, completate conform Regulamentului, se depun direct sau se transmit prin poştă la adresa Splaiul Independenţei, nr. 202A, sector 6, parter, camera 18.
Autorizarea persoanelor fizice care solicită categoria de lucrări B şi C este organizată şi coordonată numai de OCPI din judeţul în care solicitantul îşi are domiciliul.
 Certificatele de autorizare a persoanelor fizice autorizate emise în baza Regulamentului aprobat prin Ordinul ministrului administraţiei publice nr. 538/2001, rămân  valabile în continuare. 
Persoanele juridice a căror certificate de autorizare nu mai sunt valabile trebuie să se reautorizeze până în data de 24.07.2009.
Persoanele care nu sunt autorizate de A.N.C.P.I. şi au primit dreptul de semnătură de la Ordinul Geodezilor din România se vor autoriza la A.N.C.P.I. până în data de 24.07.2009.
Tariful de autorizare este de 50 lei pentru persoanele fizice şi de 500 lei pentru persoanele juridice. Acest tarif se achită de solicitant o dată cu depunerea dosarului de autorizare sau reautorizare.



               

klu_naravas


                  se pare ca in sfarsit s-a miscat ceva...o chestie buna ar fi in privinta celor autorizati de Ancpi inainte, ca isi vor pastra stampila, inca cei care au platit la Ordin atatia bani???ei ce fac?vor fi cei pagubiti de un alt FNI sau mai stiu ce ce tepe sau mai tras pe la noi??

Modificat de klu_naravas (09-03-2009 19:22:54)



               

djxhouse


                  dar orice se poate ataca  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">
asa ca....  http://www.3xforum.ro/img/smilies/roll.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">



               

mariancornel


                  Acum s-a intors roata. Cei de la OGR trebuie sa se reautorizeze pana la 24.07.2009.
Cine sapa groapa altuia, cade singur in ea.



               

djxhouse


                  marian...
zici de parca eu vroiam sa apare ogr-ul

nu de altceva dar eu am doar autorizatia OGR, nu din alt motiv dar in 2008 DOAR ogr-ul autoriza... si nu aveam alta optiune...

asa ca nu mai fii rautacios - eu nu am sapat groapa altuia



               

klu_naravas


                  tu iti dai seama ce vrei sa se intample dorule???o reforma a sistemului???pai e vorba ''n-ai sa vezi broscute iarna''.


               

s_mihai0481


                  nimeni nu isi doreste ca cei ce au autorizatie de la ogr sa ramana fara ea.
observati ca parca sau facut doua tabere (nu pe forum)? tabara autorizata de ogr si tabara autorizata de A.N.C.P.I.
pacat. toti avem de pierdut.
toti trecem prin aceleasi taxe la CF


_______________________________________
de treci codrii de arama, de la stanga vezi la dreapta...


               

John Doe


                  As spune ca e un inceput si asta. Deocamdata, textul este o "stire" si atât. Mâine poate aparea alta.

Modificat de John Doe (10-03-2009 11:47:36)



               

mariancornel


                  deja a si aparut pe site-ul OGR. s-a discutat propunerea de HG. aia cu 2% foncirea.
pe langa asta s-a discutat si bilantul contabil pe 2008, o fi bine, o fi rau? O fi dat cu plus la organizatia non-profit? saracu domnu neuner poate o fi venit cu bani de acasa ca sa dea cu vopsea sediul topgeocart. (domnu dan sa nu se simta jignit)
Dar sa lasam acestea si sa ne bucuram de cele cateva clipe in care nu ne baga nimeni mana in buzunar. Ca vin vremuri grele.