Autorizare - ANCPI

Creat de djxhouse, Feb 24, 2009, 07:03 PM

« precedentul - următorul »

ancka


                  
fagsb a scris:

uitati


pe cine sa uitam?


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

2880


                  Buna, eu am absolvit Facultatea de Cadastru si Geodezie in 2008 la Oradea. Aici dosarul e acceptat doar daca in cartea de munca apare "inginer topograf/geodez/cadastru", iar daca apare "tehnician topograf" dosarul e respins si cei 400 lei pierduti. In cartea mea de munca apare functia de "topograf" ceea ce eu cred ca e gresit, fiindca aceasta functie nu exista, fie esti inginer fie tehnician. Oare prin "topograf" se intelege "inginer topograf"?
   In rest totul e Ok, am multe lucrari efectuate si vechimea este peste 1 an. Care e parerea voastra? credeti ca "topograf" inseamna "inginer topograf"?
   Ma iertati pentru intrebarea asta stupida, dar situatia e stupida si nu o puteam exprima altfel.

Va multumesc anticipat pentru raspuns



               

bad wolf


                  
2880 a scris:

Buna, eu am absolvit Facultatea de Cadastru si Geodezie in 2008 la Oradea. Aici dosarul e acceptat doar daca in cartea de munca apare "inginer topograf/geodez/cadastru", iar daca apare "tehnician topograf" dosarul e respins si cei 400 lei pierduti. In cartea mea de munca apare functia de "topograf" ceea ce eu cred ca e gresit, fiindca aceasta functie nu exista, fie esti inginer fie tehnician. Oare prin "topograf" se intelege "inginer topograf"?
   In rest totul e Ok, am multe lucrari efectuate si vechimea este peste 1 an. Care e parerea voastra? credeti ca "topograf" inseamna "inginer topograf"?
   Ma iertati pentru intrebarea asta stupida, dar situatia e stupida si nu o puteam exprima altfel.

Va multumesc anticipat pentru raspuns



Topograf=muncitor topograf.
Ca "tehnician topograf" te poti autoriza cu cat. C, sau in functie de vechime, C si B.

ocpi Oradea trebuie sa respecte Regulamentul de Autorizare.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

2880


                  am inteles, multumesc pentru raspuns


               

John Doe


                  De acord ca ar trebui sa respecte regulamentul de autorizare, dar pe langa acesta mai exista si tot felul de ordine interne, directive, interpretari scrise sau nu.
Ca sa vezi ce e cu meseria de topograf, uita-te prin Clasificarea ocupatiilor din România:

III. 3.     GRUPA MAJORA 3     Tehnicieni, maistri si asimilati
31     TEHNICIENI IN DOMENIUL FIZICII SI TEHNICII     
     311     Tehnicieni in domeniul fizicii, chimiei si tehnicii (exclusiv cei din industria textila, pielarie, alimentara, lemn si materiale de constructii)
     3111     Tehnicieni in fizica si chimie
     3112     Tehnicieni constructori
     3113     Tehnicieni energeticieni si electricieni
     3114     Tehnicieni in electronica, transporturi, posta si telecomunicatii
     3115     Tehnicieni si maistri mecanici
     3116     Tehnicieni si maistri petrolisti, petrochimisti si in chimia industriala
     3117     Tehnicieni mineri si metalurgisti
     3118     Desenatori tehnici
     3119     Tehnicieni in domeniul fizicii, chimiei, tehnicii, neclasificati in grupele de baza anterioare

---------------------------------------------------
"Topograf" e la codul 3118, diviziunea 04:

311804     topograf

--------------------------------------------------
Sau:
214804     inginer topograf
--------------------------------------------------
Gasiti astea pe Google. Eu le-am luat de aici: http://www.clubafaceri.ro/info_articole/223_nomenclatorul_caen_meserii/1415/CLASIFICAREA+OCUPATIILOR+DIN+ROMANIA++-+ordonare+alfabetica.html" target="_blank">http://www.clubafaceri.ro/info_articole ... etica.html

Modificat de John Doe (24-08-2009 09:09:26)



               

2880


                  Multumesc pt raspuns John Doe, vad ca topograful e cu totul altceva decat inginerul topograf. Acuma am venit de la oficiul de cadastru si mi-au spus ca doar dupa ce fac 2 ani pe cartea de munca pe functia de "topograf" imi pot da examenul. Si imi facusem atatea planuri....... asta e, voi incepe sa imi caut loc de munca

Multumesc pentru ajutor, o saptamana placuta va doresc!



               

janvaljan


                  
John Doe a scris:

De acord ca ar trebui sa respecte regulamentul de autorizare, dar pe langa acesta mai exista si tot felul de ordine interne, directive, interpretari scrise sau nu.
Ca sa vezi ce e cu meseria de topograf, uita-te prin Clasificarea ocupatiilor din România:

III. 3.     GRUPA MAJORA 3     Tehnicieni, maistri si asimilati
31     TEHNICIENI IN DOMENIUL FIZICII SI TEHNICII     
     311     Tehnicieni in domeniul fizicii, chimiei si tehnicii (exclusiv cei din industria textila, pielarie, alimentara, lemn si materiale de constructii)
     3111     Tehnicieni in fizica si chimie
     3112     Tehnicieni constructori
     3113     Tehnicieni energeticieni si electricieni
     3114     Tehnicieni in electronica, transporturi, posta si telecomunicatii
     3115     Tehnicieni si maistri mecanici
     3116     Tehnicieni si maistri petrolisti, petrochimisti si in chimia industriala
     3117     Tehnicieni mineri si metalurgisti
     3118     Desenatori tehnici
     3119     Tehnicieni in domeniul fizicii, chimiei, tehnicii, neclasificati in grupele de baza anterioare

---------------------------------------------------
"Topograf" e la codul 3118, diviziunea 04:

311804     topograf

--------------------------------------------------
Sau:
214804     inginer topograf
--------------------------------------------------
Gasiti astea pe Google. Eu le-am luat de aici: http://www.clubafaceri.ro/info_articole/223_nomenclatorul_caen_meserii/1415/CLASIFICAREA+OCUPATIILOR+DIN+ROMANIA++-+ordonare+alfabetica.html" target="_blank">http://www.clubafaceri.ro/info_articole ... etica.html


Aici ai o scapare
la cod
311206 -Tehnician topometrist.
iar la ingineri mai exista si inginer geodez si inginer topograf minier.
Poate mai sunt si altele,e posibil sa mai fi scapt ceva.



               

John Doe


                  Nici nu am vrut sa caut toate specializarile; am postat doar atât cât sa-si dea seama oamenii despre ce e vorba, si daca considera interesant sa caute la adresa indicata - sau la alta, având cuvintele cheie "clasificarea ocupatiilor".
Sa nu-ti spun cât am cautat eu dupa "clasificare meserii", "clasificarea profesiilor" si altele.



               

overlinex


                  subiectele au fost usoare si erau doar cunostintele de baza
Intersectie inainte, calculul suprafetei, panta, condominiul, ce esate imobilul



               

adrianmonea


                  Salutare,
Am terminat facultatea de geodezie profil cadastru,forma lunga,5 ani,
m-am autorizat de curand gradele B,C, am experietnta pe cartea de munca 3 ani si 6 luni,unde sunt incadrat "inginer de cercetare in geodezie"....e bine asta....ce avantaje am?



               

bad wolf


                  
adrianmonea a scris:

Salutare,
Am terminat facultatea de geodezie profil cadastru,forma lunga,5 ani,
m-am autorizat de curand gradele B,C, am experietnta pe cartea de munca 3 ani si 6 luni,unde sunt incadrat "inginer de cercetare in geodezie"....e bine asta....ce avantaje am?


Si ce fel de avantaje ai dori ?


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

ace


                  Pai sa lucrezi in cercetare in geodezie ce pot sa spun.
Cu intrebarea asta ai dat cu batu' in balta!!!



               

mariancornel


                  ar dori avantaje materiale, dar are parte doar de cele morale si spirituale http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

mariancornel


                  la 3 ani trebuia sa dai pt categoria A direct- uite 1 avantaj, dar n-ai profitat http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

adrianmonea


                  bine ma lasa, cine a vrut sa se prinda se prinde, cine nu vrea, nu vrea si gata, iar despre categ A, mai stau un pic sa dau pt D,dar inca nu stiu exact in ce consta examenul, numa sa critici din cauza unui cuvant multi sar, cum sa ne mearga bine atunci cand ne impiedicam pana ce si de lucrurile cele mai mici

Modificat de adrianmonea (18-12-2009 15:49:17)