Se mai cauta absolventiiii

Creat de crisstyna, Aug 22, 2011, 02:29 AM

« precedentul - următorul »

crisstyna

Dupa ce am citit si unele anunturi deja postate avand acelasi subiect ca si cel pe care doresc sa il scriu, mi-am dat seama ca meseria, sa spun asa, de "topograf" nu e una chiar asa cautata, avand in vedere ca multi isi cauta de lucru si mai nimeni nu gaseste.Totusi am dreptul sa-mi spun si eu off-ul ... am terminat Facultatea de Masuratori terestre si cadastru din Brasov si am dat licenta la Universitatea de Constructii Bucuresti.. Deoarece master in cadastru la bv nu e, m-am hotarat sa ma inscriu la master la bucuresti, asta insemnand gasirea unui loc de munca, de preferat in domeniu. Experienta nu am, nu am mai lucrat..am doar practica scolara. credeti ca ma poate ajuta cineva ? Sunt fata si am 23 de ani !

diagodose2009

Din păcate domeniul topo-cadastral este o meserie auxiliară (undeva între post-liceală si anul 1-2 de facultate)
Deci inginerul topo nu este un inginer complet.. (cum este inginerul CFDP), inginerul constructor),
****************************************************
Tu ai ales pentru tine o meserie gresittă ...........
De exemplu: constructii de metrou , drumuriil unele firme preferă să angajeze un inginer constructor că oricum noţiunii  geodezice la poate avea si acesta.
****************************************************
Problema este ca la birou se câştigâ greu experientţă
Nu prea mai există firme dispuse să plătească oameni de birou..
Se mai găseste de lucru : in GIS  dar foarte greu, sau in domeniul FotoGrammetriei..
O altă problemă pentru topografii este că anumite domenii (Gis, ArcView) trebuie să ai nivel de cunoaştere IT foarte avansat..(softuri, excel, ...)
De exemplu ca să te angajeze o firmă de GIS trebuie să ai cunostiinţe tehnice de programare (Visual  C++- Cocoa, VBA,....etc)



 :uimit:

Modificat de diagodose2009 (22-08-2011 01:53:29)

crisstyna

Mltumesc pentru raspuns....oricum pe mine nu ma interseaza doar munca de birou.As face cu mare placere si munca de teren, pentru ca oricum asta mi se pare mai interesanta si mai frumoasa decat sa stai toata ziua intr-un loc. Dar nu cred ca sunt multe persoanele (firmele) care cauta fete pentru munca de teren...Si cat timp mai am din vacanta am sa invat si cate ceva din acele programe...poate o sa-mi fie mai usor...

raulsima

cea mai mare problema e ca oamenii sunt invidiosi si cum apare unul nou(absolvent) e drept ca nu are experienta dar e marginalizat si nimeni nu-i da sansa de a incepe de undeva.de parca si topografii cu experienta la un moment dat n-au fost tot absolventi.

John Doe

crisstyna: de la inceput ai de gand sa faci doar ce-ti place tie? sau ce te intereseaza? cam nasol, atunci. Vantul care bate prin buzunare schimba multe dar nu dispera, asa e viata asta, si e frumoasa chiar daca nu e fix cum ti-o imaginai tu candva.

Nu te pot ajuta direct, eventual cu o idee: noi avem la birou o fata de alta specializare, care ne tine noua, marilor topografi, evidentele (de obicei in Excel - pe care tot cam aici l-a invatat): cate dosare am facut, care s-au avizat sau nu, aprovizionarea cu consumabile, mai merge la OCPI sau la notar, etc. si intre timp ciuleste urechile si invata meserie. De birou, ca si asta trebuie. Deci n-ai fi singura.

dtoni