Inscriere constructie

Creat de mitsu, Dec 01, 2010, 09:02 PM

« precedentul - următorul »

mitsu

Ce faceti in cazul in care constatati ca nu s-a respectat proiectul din punctul de vedere al suprafetei construite, la intabularea unei extinderi de constructie?

In certificatul de urbanism de dare in folosinta definitiva e trecuta suprafata construita din proiect, suprafata mai mica decat cea masurata de mine in teren.

E vorba de o extinere de constructie din 1989 la care nu s-a respectat proiectul  si pentru care s-a cerut numai acum certificatul de urbanism necesar la intabulare care a fost eliberat fara nicio verificare in teren.

Situatia e in Ardeal, vechea constructie fiind inscrisa in CF.

Mit

Tu trebuie sa masori situatia din teren si apoi s-o reprezinti pe plan. Daca cei de la primarie ii dau Autorizatia de Functionare, treaba lor... Tu dormi linistit. :nod:

alin victor

Nu ai decat sa prezinti situatia exacta rezultata din masuratori si sa intocmesti documentatia ca atare. Nu exista alta optiune.

topocad.cristi

in momentul in care primaria semneaza procesul verbal de receptie la finalizarea lucrarilor inseamna ca proiectul a fost respectat. mai mult sau mai putin :))) dar pe tine nu te mai intereseaza

sacoracad

la noi in HD in plus de A.C. si P.V. se mai da si un certif de edificare a constructiei pe baza doc. si mas. intocmite de topo care reprezinta supraf constr. reala a constructiei, iar asta ar fi actul de baza ptr inscrierea constructiei  :hi:

kod

E mai compolicat, inainte sa-i faci notarea, va trebui sa intre in legalitate, in functie de modificariele aduse constructiei din proiectul initial,se poate ajunge pana la refacerea partiala sau totala a proiectului, si asta inseamna: C.U., A.C. Certificat Edificare,,P.V. la terminarea lucrarilor etc.
Abia apoi notarea :hi:

Succes ca are nevoie cu caru` :hi:

topocad.cristi


Mit

Si acum cum se uita aia la tine?

Tot noi depindem de ei (OCPI) nu invers. Te ia la ochi si o sa ai 100 de completari la lucrarile depuse...  :nod:

topocad.cristi

eu nu depind de nimeni. fiecare din notele de completare nejustificate va face obiectul unei reclamatii la ANCPI. iar cei de acolo chiar te asculta cand iti sustii punctul de vedere. iar mai departe se pot face si plangeri penale pentru abuz in serviciu. eu am timp si bani sa sustin procesele. iar cei de la ocpi bihor au reusit ca la intabularea a 3 constructii sa imi ia un tarif de 3 ori mai mare decat cel legal. la urgenta. cred ca o sa iau legatura si cu opc-ul :)))

sacoracad

Eu cred ca Mit are dreptate mai ales ptr zona in care lucrezi.O sa pierzi timpul si banii degeaba (si sunt alte tale) fara sa schimibi prea multe.