documentatie de modificare suprafata

Creat de s_mihai0481, Noi 26, 2010, 09:58 PM

« precedentul - următorul »

s_mihai0481

am o documentatie in care trebuie sa maresc suprafata de la 241 mp la 281 mp. am facut procesul vb de vecinatate si un vecin nu vrea sa semneze PVV pentru ca e cu pluta (o surgere de scoc de-a lui se trece pe la solicitantul lucrarii) in fine. am mentionat in PVV de ce nu vrea sa semneze si a semnat la nota facuta de mine nu in rubrica speciala din tabel, am facut si convocare si tot am primit nota de competare cu toate ca in ordinul 134/2009 scrie urmatoarele:


"(5) Convocarea partilor se face dupa cum urmeaza:
a) proprietarii vecini vor fi convocati de catre persoana autorizata prin scrisoare recomandata, conform modelului prevazut in anexa nr. 19, cu confirmare de primire, si prin afisare la domiciliul/sediul proprietarului vecin, la locul situarii imobilului, la sediul primariei sau prin publicare intr-un ziar local, cu cel putin 5 zile inainte de data stabilita pentru identificarea limitelor;
b) absenta proprietarului vecin, convocat in modalitatea prevazuta la lit. a), va fi mentionata in procesul-verbal de vecinatate si nu este o piedica la intocmirea documentatiei cadastrale; in acest caz, dovada convocarii se anexeaza procesului-verbal de vecinatate. La cerere, in masura in care sunt disponibile, oficiul teritorial va furniza informatiile privind domiciliul proprietarului vecin, in vederea convocarii acestuia,
cu plata tarifelor legale;
c) in cazul in care una sau mai multe vecinatati ale parcelei sunt drumuri clasificate, cai ferate, ape, procesul-verbal de vecinatate trebuie semnat si stampilat de reprezentantul institutiei care le are in administrare."


ce sa fac sa ma duc sa ma cert cu inspectorul???
eu nu mai inteleg nimica   :nebun:

Modificat de s_mihai0481 (26-11-2010 20:00:04)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Bad Wolf are dreptate ca multe sunt aberatii pe la ANCPI-ul asta, dar in cazul tau, trebuie sa respecti ordinul; daca vecinul s-a prezentat si are obiectii privitoare la limite, sfatul si pararea mea este sa te retragi in plina glorie si sa-i indrumi (pe cei doi vecini) spre Bad Wolf, adica in instanta. :hi: